3 moduri de a arunca gânduri inutile din capul tău - acasă

3 moduri de a arunca gânduri inutile din capul tău - acasă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Noi nu trebuie să apere! "Colectivul nostru este tot de Ucraina: locuitorii din Lviv, Harkov, Simferopol, Kherson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a vreunuia, ar fi trebuit să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima mea și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!

3 moduri de a arunca gânduri inutile din capul tău - acasă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura contradicție care împarte oamenii în tabere războinice este aceea că toată lumea are acest adevăr: cineva execută o ordine și cineva acționează la cererea inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!

3 moduri de a arunca gânduri inutile din capul tău - acasă

Chiar vă întrebați cât de mult gunoaie mentală trăiește în craniu! Dar, din păcate, eliminarea acestui gunoi nu este atât de ușor cum pare ...

Creierul nostru este astfel aranjat încât uneori este dificil să ne controlam gândurile. Stați la locul de muncă, încercând să vă concentrați asupra sarcinii și tot felul de prostii îmi apar în cap: "Care este vremea în India astăzi? Oh, nu te agita pe vremuri și îți vopsea părul în roz? Și acea bluză ar fi mers la mine ... "Uneori gândurile, în special cele negative, devin intruzive, de exemplu, în capul tău scrii tot timpul ieri, când ai fost dezgustat în fața soacrei tale. Sau în fiecare om care trece, puteți ghici trăsăturile unui maniac violator a cărui fotografie ați văzut într-un rezumat al cronicii criminale. Sau, indiferent de modul în care te-ai pregătit pentru a fi pozitiv, te temi grozav că voința voastră îți va lăsa slăbiciune, vei fi hrănită din burtă și apoi - adio, dietă!

Sute și chiar mii de astfel de gânduri sunt derulate în fiecare zi. Ele nu numai că ne împiedică să ne concentrăm asupra chestiunilor importante, dar și să ne lipsească de încrederea în sine. stima de sine, incitand anxietatea si teama. Vă sugerăm să folosiți moduri simple, dar foarte eficiente, pentru a scăpa de gânduri neplăcute!

5 acțiuni care ne fac să fim cu adevărat.

Metoda 1
Note de un nebun
În fiecare dimineață, ieșiți din pat, luați un stilou, hârtie și scrieți toate gândurile care îți vin în minte în acel moment. Poate fi fragmente de fraze, unele imagini, unele temeri sau asociații total incomprehensibile. Această fișă nu trebuie să fie arătată nimănui, nu ar trebui citită din nou, așa că nu vă temeți că astfel de "note ale unui nebun" vă vor supăra. După ce ați petrecut 5 minute de scris, rupeți și aruncați foaia. Această tehnică vă permite să eliberați mintea tuturor ideilor inutile, ca și când "descărcați" gândurile ridicole din cap și "le mișcați" pe hârtie.

3 moduri de a arunca gânduri inutile din capul tău - acasă
Bazat pe materialele de instruire "Charisma sau arta inimilor câștigătoare". Formarea este condusă de Lydia Smola. Doctor în științe politice, profesor de KPI, profesor de retorică, oratoriu, teoria argumentării și discuției, antrenor profesionist.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: