7 modalități eficiente de a depăși lenea

Imaginați-vă ce fel de succes ați atins, dacă nu lenevia. Pare simplu: au stabilit un scop, și-au planificat acțiunile și au promovat - pentru a cuceri vârfurile lumii. Cu toate acestea, fiecare dintre noi se confruntă cu un dușman insidios - propria lui lenevie.







7 modalități eficiente de a depăși lenea

În căutare de metode pentru a depăși lenea. Am inventat destulă literatură. Majoritatea articolelor sunt foarte greoaie și plictisitoare, una dintre ele este o feat pentru leneși. Mi-am făcut o listă cu cele mai eficiente și mai eficiente modalități de a combate lenea. Să abandonăm toate întrebările teoretice și să mergem direct la subiect.

Cum de a depăși lenea?

7 modalități eficiente de a depăși lenea
1. Pentru a nu mai fi leneș, nu faceți nimic







2. Da, sunt cinci minute

Forați-vă să lucrați timp de cinci minute, este mult mai ușor decât să ajungeți la afaceri, realizându-vă că trebuie să lucrați toată ziua. Cinci minute poți suporta orice și, în același timp, e suficient să începi. Atunci nu te poți opri.

3. Păstrați lucrurile mari în bucăți

Este pur și simplu imposibil să rezolvăm o mare sarcină. Spargeți-l în bucăți mici și faceți-l unul câte unul - este mult mai ușor.

4. Rutine - off!

Tot ce trebuie făcut, dacă nu e nimic de făcut? Mănâncă, spală vasele, merge la magazin, verifică corespondența, urmărește știrile, citește blogurile prietenilor ... Este clar că toate acestea distrage atenția de la sarcinile principale și pot fi efectuate doar în timpul liber.

5. Lucrați din dimineața

Oamenii sunt împărțiți în "lăstari" și "bufnițe" (eu, doar, o bufniță). Owls, de obicei, leneș toată ziua, inventând scuze nesfârșite, iar pentru afaceri stau doar seara. Owls buni, putem lucra la fel cu tine, atât în ​​zi, cât și în seara.

6. Răsplătește-te

Orice lucru ar trebui recompensat, prin urmare, atunci când lucrați, este util să vă încurajați în timp. Au făcut o parte din caz - beți o ceașcă de cafea cu cookie-urile dvs. preferate, faceți o plimbare sau doar relaxați-vă timp de 5 minute. Este un obicei bun.

7. Nu întârzia mâine

Mâine este cea mai aglomerată zi a săptămânii, pentru că întotdeauna punem mâine lucrurile. Dacă vrei să începi din nou viața, fă-o chiar acum - mâine va fi un caz foarte mic sau doar te vei răzgândi. Chiar dacă este deja târziu, începeți afacerea dvs. astăzi - este mai ușor să terminați ceea ce ați început decât să începeți unul nou.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: