54 Din 100 de modalități de a transforma problemele în oportunități, blogul editurii "Mann, Ivanov și Ferber"

Imaginați-vă o lume în care nu există probleme. Te trezești dimineața și tu ... totul e bine: ești frumos, bun și vesel, plin de iubire, putere, bani, toate problemele lumii sunt rezolvate. Familia ta este bine, și vecinii prea. Și chiar vecinii vecinilor lor sunt bine. Nimeni nu se luptă cu nimeni și totul este executat, trebuie doar să. Utopic, nu-i așa? Imaginați-vă cât de plictisitor ar fi să trăiți într-o lume fără probleme. Și astăzi vom vorbi despre cum să le transformăm în oportunități.







Testul de Leadership Ușor

Odată ce am intervievat un antreprenor destul de reușit. Avea propria fabrică de mobilă. Și la înălțimea interviului, l-au sunat și au spus că un magazin este complet nefuncțional datorită unui tip de funcționare defectuoasă. Desigur, mă aștept ca el să înceapă să se rupă, să arunce și să jure - după ce toată producția a crescut. Și spune așa de calm asistentului său: "Uau, cât de interesant! Să vedem ce dar vrea această problemă să fac.

În cele din urmă, au eliminat această problemă pentru câteva zile și, în cele din urmă, au venit cu un nou mod care le-a permis să optimizeze producția. Mai târziu, omul de afaceri a spus: "De fiecare dată când apare o problemă și o rezolvi, te duci la un nou nivel. De cele mai multe ori, problema provoacă daruri. De exemplu, datorită unui magazin nereușit, am învățat cum să reducem costul producției. "

Am observat că oamenii sunt împărțiți în două tipuri: unii percep problema ca o sarcină, iar altele - ca un obstacol. De exemplu, cei mai mulți oameni care au obținut ceva, nu s-au plâns niciodată de resurse limitate - cum ar fi lipsa de bani, timp. Ei au perceput orice problemă ca o sarcină. Iar cel de-al doilea tip - și 95% din 100 - au permis problemei să se oprească.

Iată o altă poveste. Doi dintre prietenii mei care au citit textul despre freeriding, care au schimbat viața prietenului meu Ruslan (am scris despre asta aici), am decis să încerc freeridingul să mă înțeleagă. Ambii au spus: "Vreau să mă înțeleg și să-mi schimb viața!". În același timp, ambele "Problemă": familie, copii, viața de zi cu zi și așa mai departe.







Câteva luni s-au întâlnit cu amândouă. Primul spune: "Oh, nu a mers pentru mine. Devreme, mă trezesc, apoi petrec o oră pentru a duce copilul la grădiniță, apoi merg la serviciu, pregătesc mâncarea seara și sunt slab. Nu știu cum să trăiesc! "

Iar al doilea răspunde: "M-am gândit prea mult, unde să găsesc timp. Și apoi mi-am dat seama că poți cere pensionarului vecinătate Valentina Petrovna să-și ducă copiii la o grădiniță pentru 200 de ruble pe zi. Așa că am "cumpărat" 5 ore gratuite pentru freerunning gratuit pentru doar 1000 ruble pe săptămână. El ma ajutat să decid unde vreau să fac afaceri. Și acum o să-mi dau seama cum să faci o "scăpare" de la o muncă neîngrijită.

Iată două abordări diferite! Există o opinie că, din 100%, doar 5% din oameni realizează ceva. Și doar aceia care reacționează la resursele sau problemele lor limitate cum ar fi acel antreprenor: "Wow, cât de interesant!".

De ce nu mi-a spus nimeni asta în 20 de ani?

De asemenea, îmi place exemplul pe care profesorul Stanford, Tina Sylig, îl citează în cartea "De ce nimeni nu mi-a spus acest lucru la vârsta de 20 de ani". Vorbește despre o fată care trebuia să se mute dintr-un apartament în altul, dar nu avea bani să plătească încărcătoarele.

De asemenea, ea conduce definiția spiritului antreprenorial, care îmi place foarte mult: "Un antreprenor este o persoană care se ocupă întotdeauna cu identificarea problemelor, transformarea lor în oportunități și căutarea unor modalități creative de a utiliza resurse limitate pentru a atinge obiectivele".

Acesta este al cincilea element al tuturor liderilor. Conducătorii adevărați nu spun niciodată: "Nu am bani, timp, oportunități, tată bogat, legături, educație, talent". Ei vin cu moduri creative de a rezolva problemele.

Libertatea reală se naște dintr-un cadru și limitări. Cu cât condițiile sunt mai comprimate, cu atât mai mult puteți obține "cadouri" din această problemă. Într-unul dintre interviuri, scriitorul Joan Rowling a spus cum a scris "Harry Potter": "Am avut o mică fiică în brațele mele. Și am mers în jurul orașului cu un cărucior și am așteptat ca ea să adoarmă. Și de îndată ce adormea, m-am repezit în cea mai apropiată cafenea și am mâncat. De atunci, se pare că nu am fost niciodată atât de productiv.

Iubesc această poveste, pentru că încă o dată demonstrează că cel care dorește - caută oportunități. Și cine nu vrea scuze. Sunt absolut sigur că toată lumea are suficiente resurse pentru a obține ceea ce dorește. Este important doar să răspundă la întrebarea: "Ce cadou vrea această problemă să-mi prezint?".

100 moduri de a schimba viața







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: