9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Un optimist și un pesimist sunt doi poli diferiți: plus și minus. Toată omenirea poate fi împărțită în optimiști și pesimiști. Unii în raport cu ei înșiși au o înaltă stima de sine. altele sunt scăzute.







Să ne amintim un exemplu bine cunoscut al atitudinii unui optimist și unui pesimist la un pahar de apă, pe jumătate plin. Optimistul va spune că acest pahar este pe jumătate plin, dar un pesimist, care este pe jumătate gol.

În articolul meu, vorbesc despre modul de a ridica stima de sine, despre cele zece reguli de comportament.

Optimism. Cum de a crește stima de sine

Uneori se pare că "solul se scurge de sub picioarele tale" când trebuie să intri într-o cameră în care nu se află oameni pe care nu știi. "Cu ce ​​voi vorbi cu ei?", "Cum mă vor aprecia?", "Nu voi arăta ca un idiot complet?" Sau, de exemplu, mergând la o petrecere, sunteți sigur că veți sta toată noaptea în tăcere într-un colț, și nu te vei distra, vei fi în centrul atenției ... Și slujba veche te-a plictisit, pentru că sa transformat într-o rutină pentru care se plătește puțin. Dar e înfricoșător să o schimbi. La urma urmei, trebuie să vă obișnuiți cu noul colectiv, iar noilor șefi, trebuie să dovediți că nu sunteți "un loc gol" și "ceva bun pentru ..."

Pentru a crește stima de sine a oamenilor, pentru a-și da mai multă încredere, pentru a ridica nivelul de importanță al lor "eu", este necesar să facem anumite eforturi. În acest sens, zece reguli simple vă pot ajuta. Aceste reguli au fost elaborate de psihologul englez Claire Rainer și de psihoterapeutul rus E.A. Tarasov.

Nouă reguli pentru tine!

1 regula Întotdeauna să fie în formă! În fiecare zi te uiți la ea!

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

În fiecare zi mă uit tot timpul

Dimineața, depuneți foarte mult efort să ieșiți din casă în cel mai bun mod posibil. Pentru prânz, nu uitați să vă uitați la oglindă: "Este totul în regulă?" Seara, spălată înainte de a merge la culcare, gândiți-vă din nou cu atenție. Acest lucru vă va ajuta să nu gândiți în mod constant despre modul în care arăți.

Regula 2 Nu vă concentrați asupra dizabilităților fizice!

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Ouch! Am un nas mare, un stomac și un negru pe obraz ...

Ei au totul! Ca o regulă, oamenii pur și simplu nu le observă sau chiar nu știu despre existența lor. Si cu cat te gandesti mai putin la ele, cu atat te simti mai bine.







Regulă 3 Nu atrage atenția asupra ceea ce vă stânjenesc!

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Cât de jenant!

În timp ce voi înșivă nu atrageți atenția altora asupra ceea ce vă stânjenesc, nimeni nu vă va face să vă faceți de rușine. De exemplu, simți că ești mai roșu când începi să faci ceva sau să vorbești în prezența a câțiva oameni și pentru ei fața ta sa transformat în plăcut în roz. Cineva poate chiar să vă invidieze - "Sânge cu lapte!" Sau "Cum se face acest blush!"

Regula 4 Nu fiti prea critici fata de ceilalti!

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Trebuie să scapi imediat de obiceiul de a observa constant neajunsurile celorlalți. Criticitatea excesivă te face să crezi că aspectul și hainele tale sunt, de asemenea, o țintă bună pentru critică. Încredere nu o veți adăuga!

Regula 5 Fii un bun insotitor!

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Cel mai bun interlocutor este un ascultător

Oameni, mai ales ca ascultători. Pentru a aranja o persoană pentru tine nu este necesar să "dai" un flux de gânduri strălucitoare și inteligență, ascultați cu atenție destul de mult pentru interlocutor. Și apoi te va adora.

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Răceală și slăbiciune

Ai impresia de veselie, de succes, de farmec a cuiva? Recunoaște-o.

Nu încercați să fii rece, detașat și neperturbat. Prin aceasta, veți împinge oamenii numai!

7 rulează Găsiți un partener, un prieten în mediul dvs.

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Găsiți pe cineva din mediul dvs. cu care puteți împărtăși entuziasmul și emoțiile. Apoi, de exemplu, nu veți fi singuri la o petrecere sau singurul suflet timid în rândul colegilor sau un părinte așezat la școală.

Fiți curajoși și mergeți la cel pe care l-ați ales, încercați să vă faceți prieteni.

Regula 8 Nu încercați să învingeți timiditatea cu alcoolul.

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Nu încercați să învingeți timiditatea cu alcoolul. Nu este nimic pe fundul sticlei. Dacă ești relaxat și fermecător, atunci treazul poate fi și mai plăcut pentru ceilalți.

Regulă 9 Nu fi agresivă cu ceilalți.

9 din regulile de îmbunătățire a stimei de sine, a mea

Nu vorbiți cu alții

Nu folosiți auto-afirmarea în acest fel!

Rămâi optimist! Setați-vă pentru ceea ce este util și necesar, ceea ce va duce la succesul vieții!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: