6 cele mai bune alternative la gazon

Alte acoperitoare de sol, capabile să înlocuiască în mod eficient gazonul:

Râul Laurentia. capacitatea de a rezista la călcarea în picioare o lungă perioadă de timp să prindă rădăcini într-un loc nou, dar apoi compensează pentru creșterea lentă a umplerii rapide a solului dens, lumina si covor foarte durabil, la adăpost aproape înghețurilor asteriscuri flori albe;







Mühlenbeck cresc agresiv și răspândește rapid de viță de vie, creând un covor de mici frunze lucioase rotunde, iubitoare taierea de primăvară și modifică în mod eficient culoarea toamnă;

Periwinkles. capabile să creeze acoperiri dense atât în ​​soare, cât și în umbră, împodobite cu frunze verzi de iarnă pe lăstari flexibili și flori frumoase;

Starlet lanceolate. capabil să umple chiar și zonele cu o lipsă de umiditate și un pământ slab în jurul trunchiurilor de copaci - giganți și perfect potrivite pentru a face covoare la umbră;

Gryzhnik este netedă. cunoscut printre designeri drept covor verde, rezistent la secetă, creând o acoperire densă a acoperișului cu frunze mici, schimbând culoarea ierbii strălucitoare în bronz în toamnă;

Mazus este târâtor. sub florile asemănătoare leului, din care aproape au ascuns covorul elastic al lăstarilor târâtori și frunzișului;

Mshanka este sublat. sau muschi scoțian, care creează un covor similar cu un burete dens, acoperit în primăvară, cu o scatter de stele miniatură de flori;

Glechoma hede- cu culoarea bronzovatym de muguri și flori de primăvară destul de luminoase, cu o culoare mov, perfect adaptabil la locuri ca un luminos și retras cu iluminat;

Violet Labrador cu frunze aproape negre și înflorire blândă, capabil să tese un covor frumos "pădure" la umbră, răcoare și pe soluri umede nutritive;

Anatsilis. Amintindu-se de mini-camomile, cu frunze asemănătoare cu ferigă, de scurtă durată, dar repede reînnoite prin auto-însămânțare;

Lotus corniculatus termofile și exigente de acoperire a solului solului care creează covor gros ondulat, la începutul verii punctată cu galben semi-duble flori de puncte;

Una dintre cele mai strălucitoare straturi de toleranță la umbră este copacul european. Se distinge printr-o formă neobișnuită de frunze în formă de rinichi;

Ienuprul este orizontal și obișnuit (toate soiurile cu prefixul covoarelor), care, în ciuda statutului lor de conifere, sunt de asemenea capabile să umple zone uriașe și să păstreze frumusețea pe tot parcursul anului.

Pentru a merge la următoarea parte, folosiți numere sau linkuri "Anterioară" și "Următorul"

Dar sunt aceste plante dăunătoare altor plante? Îi înăbușesc? Copaci, de exemplu. Până la urmă, aceste ierburi fuzionează într-o singură masă, strâns legată atât de tulpini, cât și de rădăcini. Încercați să le dezrădăcinați dacă aceste plante se târăște, de exemplu, în măr. Deși demnitatea lor fără îndoială este o vedere frumoasă și faptul că, probabil, nu trebuie să fie cosit în fiecare lună.

Doamne oprește să pui un trifoi pe site. Ea va ucide totul, este imposibil să se răstoarne, iar în a doua jumătate a verii este acoperită de mucegaiul praf, solul poate și se înnobilează, dar mai mult rău, ca de la buruieni.







Elena, dar ai încercat să-l tai? Ca și gazonul. De ce gândesc mulți oameni, deoarece aceasta este o alternativă la o peluză, atunci nu este necesar să ai grijă de ea. Indiferent de trifoiul în care sunt înfundate paturile de flori, ele sunt îngrădite, mulcate. Iar cultivatorii de cultură sunt informați că sunt angajați în plivire săptămânală, nepermițând ca trifoiul să crească. Apropo, ierburi de gazon, doar urca în paturi de flori, precum și trifoi.

Olya, vreau să observ că există soiuri de trifoi decorative cu creștere redusă. Anul trecut am făcut eco-gaz din soiurile de trifoi din Rivendel și iarba de gazon obișnuită. Măsoară doar de două ori pe an. Puteți săturați acest trifoi cu monocultura ca o alternativă la o peluză obișnuită.

Svetlana, ce prostie, nu ești tu nici o liană, nici o pradă și nici o hamei.
Da, ele formează smocuri dense cresc împreună și strâns legate, dar nu le face dăunători, în aceste smocuri de umiditate este reținut pentru mai mult timp. Și despre împușcarea copacilor sau a altor plante. Alte plante aromatice pot cu siguranță înece, dar atunci nu se propune să le-a pus în pat de flori, iar dacă faci, și plantat, inhibă creșterea de tăiere. Sistemul de rădăcină de copaci este mai adâncă decât cea a capacului la sol, și nu vor interfera unele cu altele, deoarece planta este sub copaci bulbi si alte flori.

Dacă îl executați, bolidul va deveni agresorul. Trifoi și alte ierburi doar constrânge, doar suficient pentru a elimina timpul suplimentar, tăiați sau chiar rupe mâinile sale - și truc. și bordură în jurul paturilor de flori, și mulcirea - un mijloc minunat și de încredere, aici doar pentru a adera la Boris I pot!

Am descoperit duchena. Fructe decorative. În ultimul an au fost 2 germeni bolnavi. Și acum am luat 1 m2, este încă vara nu a început ... se răspândește un covor dens buclat, înfloresc ca o căpșună, fructe de pădure uite în sus. Cred că îl conduc sub bujorii.

Și eu doar visez la asta! După o astfel de retragere, încep căutări active!

Tatiana, după ce am scris o recenzie despre Duchenne, următoarele întâmplat ... Acest imblanzitor a fost agresorul rău intenționat și a luat aproape toate meu favorit pat de flori într-un timp foarte scurt :), care se întretaie și au supraviețuit daylilies mele, târându pe Spiraea, achiziționarea niveluri cu două etaje. Am scos-o cu grijă (sperăm tot) și l-am transferat pe site-ul de sub copaci, de unde nu se răspândește. Deci, dacă ai reușit să o găsești și te-a supărat, te rog, nu te supăra pe mine :)). Doar s-au comportat și pansamente. Cu viteza vântului, ei sunt așezați și auto-seed, ochiul nu are timp să clipească ca dumneavoastră preferat, dar răzor de flori nu văd pe nimeni. A luptat tot sezonul. Cred că pentru acest sezon este necesar să lupți cu "urmașii" lor. Sunt de acord că toate plantele trebuie să li se acorde timp pentru a "restrânge", dar dacă timpul nu este atât de mare? și forțele prea? Dar planta de bronz ia tot timpul si energia mea, și totuși doresc mai mult și admira amenajate strat de flori

Frumoasă, avem la lucru, ea este deja sălbatică și a prins. Dar amintiți-vă, nu este moartă, dar este otrăvitor neplăcut, nu numai copiii au fost otrăviți, dar și adulții care au încercat "pământul".

Da, nu este otrăvitor deloc, doar inodorabil, nu gustos.

Este doar proaspătă pentru gust - nu! Însuși a încercat și copiii. Dusheniya otrăvitoare nu este considerată!

Buna ziua tuturor! Vreau să fie plantată în grădină. mai degrabă, a plantat deja o bucată mică, firul Veronica. Am citit multe despre ea și e mulțumită de tot. Problema aici, în ceea ce - cu margini de gazon mine vecin, separate de la noi printr-un gard din grila, în picioare pe o înălțime de beton de bandă de 10-15 cm întrebare experților astfel -. Nu cădeți mea Veronica de auto-însămânțarea gazonului un vecin. Chiar nu vreau să intru în necaz cu vecinii mei și chiar vreau să am o peluză în grădina lui Veronica! Voi fi recunoscător tuturor pentru sfat!

Am fost rapid de doi ani și nu mă grăbesc să mă extind, deși mulți oameni spun că acesta este un adevărat agresor. Și nu văd nicăieri că semințele sunt împrăștiate. Deși, poate pentru că am soluri alcaline foarte slabe.

Întrebarea este: Veronica este fileat, frunzele sale sunt verzi pe tot parcursul anului, iar în primăvară există o actualizare? nu-i asa?

Bună ziua, Tatyana! Sper că am înțeles corect întrebarea: în primăvară pare să vină în viață și să devină mai decorativă, dar tufișul cu frunze în mod constant, doar pentru iarnă își pierde oarecum aspectul. După ce am citit articolul, am plantat o veronică pe site-ul meu, cred că este asemănătoare cu firul. Am pe ea frunzele sunt acum de culoare burgundă!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: