10 Părți inutile ale corpului uman - articole pe tema "diverse"

Listați părțile corpului uman, pe care experții le consideră inutile. Sunt inutile? Sau, probabil, experții nu și-au descoperit încă adevăratul scop și funcții?







Cu câțiva ani în urmă, mă îngrijorează durerea abdominală. care au cerut îngrijire medicală. Am fost diagnosticată cu apendicită acută, care a necesitat o operație urgentă. De când anul școlar tocmai a început, tatăl meu sa adresat medicului și a întrebat dacă este imposibil să amâne operația. Dar medicul a fost prea îngrijorat și a spus: "Procesul de vindecare va dura doar o săptămână, pe lângă anexă este un organ inutil". Șocat, am fost surprins să aud această afirmație și m-am întrebat: "Este posibil să existe părți inutile ale corpului?"

Acum că am făcut unele cercetări, sa dovedit că experții cred că există cel puțin 10 părți în corpul uman care nu funcționează. Înainte de a continua să citesc restul acestui articol, vă voi lăsa încurcat dacă sunteți de acord cu concluziile experților sau dacă aveți o opinie diferită. Deci, de fapt, lista:

1. Semi-lunar ori

Da, aveți o a treia pleoapă, și se numește o pliu lunat. Această mică parte a conjunctivei globului ocular se află în colțul interior al ochiului. Organul auxiliar al ochiului. jumătatea lunii a rămas din ceea ce se numește "membrana clipitoare". Pentru majoritatea mamiferelor, acesta este un organ rudimentar, care este încă prezent la găini, șopârle și rechini. Dar la om, pliul semilunar joacă un rol important: produce o substanță specială (mucus) care colectează corpuri străine, cum ar fi murdăria și praful, care intră în ochi și cauzează deteriorarea corneei. Aceste corpuri străine se deplasează apoi în canalul de rupere, iar dimineața sunt gata să fie îndepărtate din ochi.

2. Părul de pe corp

Cu trei milioane de ani în urmă, era mai mult păr pe corpul uman. Temperatura de pe suprafața pământului era mult mai rece decât în ​​prezent, așa că corpul nostru era acoperit cu păr pentru o izolare mai bună de climatul rece. Dar a apărut omul, iar abilitatea de a transpira cu asta a însemnat că ne-am putea arunca în cochiliu pufos. Astăzi, prezența părului pe corp irită atât de mult încât oamenii care au acest "defect", caută ajutor de la dermatologi. Datorită metodelor actuale populare de îndepărtare a părului cu ceară, părul în exces poate fi ușor eliminat. Astfel, apare întrebarea: "Avem nevoie de păr pe corp?".

Oamenii au patru perechi de sinusuri care se află în oasele capului și feței. Aceste spații umplute cu aer sunt căptușite cu un strat umed și subțire de țesut numit mucoasă. Mucoasele secretă mucus, care este o capcană pentru praf și microbi care se află în aerul pe care îl respirăm. Doctorii nu știu prea multe despre sinusuri, dar unii cercetători cred că sinusurile sunt proiectate astfel încât capul să nu fie prea greu. Sinusurile ne oferă și înălțimea și tonul vocii noastre.

4. Adenoide

Adenoizii formează mase de țesut limfoid care ajută la protejarea copiilor de boli. Ele sunt situate în partea din spate a nasului și a maxilarului superior. Adenoidele majorității oamenilor nu sunt folosite nici după cel de-al treilea an de viață. De fapt, mărimea adenoidelor scade de obicei până în al cincilea an de viață, iar în adolescență dispare practic. Adenoizii oferă o funcție importantă, cum ar fi un obstacol în calea infecțiilor la sugari și copii mici. Dar ele devin mai puțin importante pe măsură ce copilul crește și organismul dezvoltă alte metode de combatere a microorganismelor patogene. În plus, adenoidele sunt predispuse la umflături și infecții.







Amigdalele sunt acumulări de țesut limfoid de-a lungul laturilor gâtului. Acestea acționează ca parte a sistemului imunitar pentru a proteja împotriva infecțiilor. Dar ele sunt într-adevăr foarte importante. Studiile ne conduc la ideea că amigdalele sunt implicate în combaterea anumitor tipuri de infecții, cum ar fi helminții sau alți paraziți. Este clar că în multe cazuri amigdalele devin "disfuncționale" și oferă mai multe probleme decât beneficiile, deoarece sunt predispuse la umflături și infecții.

Coada cozii sau coada este ultimul segment al coloanei umane. Se compune din trei până la cinci vertebre separate sau topite, ținute în loc de articulații și ligamente. La oameni și alte primate tailless Nakalipithecus (Miocen hominoid), coccis - aceasta este tot ceea ce rămâne de coada rudimentar, dar el nu este în întregime inutil. Coccyx-ul face parte din structura suportului suport care acționează ca un suport pentru persoana așezată. În plus, coccyxul servește ca un loc pentru fixarea unor mușchi din podea pelviană.

7. Îndreptarea musculaturii foliculare

Îndreptarea mușchilor foliculari sunt mici țesuturi musculare microscopice care leagă foliculii de păr în dermă. Când sunt stimulate, aceste țesuturi se contractă și provoacă efectul de "păr la capăt". Această funcție era utilă în acele vremuri când, cu ajutorul unui păr înțepenit, ar fi trebuit să fim mai mari și mai înfricoșătoare, cauzând bulgări. Îndemănarea musculaturii foliculare există la majoritatea mamiferelor, inclusiv la oameni, dar la unele animale acești mușchi exercită o funcție importantă, acționând ca izolare față de mediul extern, menținând corpul cald. Alte animale, cum ar fi porcinele, le folosesc ca mecanism de protecție atunci când există o amenințare.

8. Dintii de intelepciune

Al treilea molar, cunoscut și sub numele de dinți de înțelepciune, reprezintă ultimii dinți care apar în gură. De obicei, aceasta se întâmplă la vârsta de 17 până la 25 de ani. Chiar și în acele vremuri când un bărbat a mâncat hrănire, dar nu sa obosit să aibă grijă de dinții, rezultatul era uzura excesivă a dinților. Prin urmare, atunci când "dinții de înțelepciune" au crescut, ei erau dezirați și necesari. În prezent, când dieta modernă a devenit mult mai moale, iar popularitatea procedurilor de fluorură și ortodonție a servit un serviciu "rău" pentru dinții de înțelepciune, nevoia lor pentru noi a devenit îndoielnică. De aceea avem dureri teribile când încep să crească.

9. Anexa

Anexa este un proces orb al intestinului, care are o lungime medie de 10 cm. Acesta este situat în apropierea joncțiunii intestinului subțire și a intestinului gros. Evoluționiștii susțin că apendicele face parte dintr-un sistem digestiv mare care a existat în stadiile incipiente ale omenirii. Un astfel de sistem digestiv a fost necesar atunci când dieta umană a constat în principal din alimente vegetale, iar intestinul nu avea funcții pe care le posedă acum. Cu toate acestea, în prezent, studiile arată că apendicele are funcții auxiliare care pot fi utile intestinului gros.

10. Sfarcurile bărbaților

De secole, oamenii s-au gândit de ce bărbații au sfârcuri și care sunt funcțiile lor. Explicația cea mai logică pentru experți este că, în timpul concepției și dezvoltării, un copil nenăscut are potențialul de a fi bărbat și femeie. Dar, inițial, toți mugurii sunt fete. Conform conceptului, embrionul are 23 perechi de cromozomi. O pereche de cromozomi determină sexul: cromozomul XX pentru femei și XY pentru bărbați. Restul de 22 de perechi (autozomi) oferă funcții standard comune celor două sexe. După cum știm cu toții, mameloanele sunt necesare pentru femei, însă mamellele de sex masculin sunt considerate inutile.

Pulbere amară Mifegin
Majoritatea oamenilor cred că medicamentul Mifegin, mai cunoscut sub numele de "pilula abortivă", este o soluție simplă la problema sarcinii nedorite. Este disponibil pentru fiecare femeie însărcinată timp de până la 7 săptămâni. Este aprobat în SUA de către Oficiul de Supraveghere Sanitară a Calității.

O privire minunată la adenoizi
Strict vorbind, adenoizii sunt amigdali, la fel ca glandele cunoscute, și au aceeași sarcină - de a menține imunitatea generală și locală. Adenoizii sunt practic la fiecare copil cu varste cuprinse intre 1 si 13 ani, iar 14 de ani in majoritatea copiilor sunt singuri.

Terapia biologică a schizofreniei
Schizofrenia este o boală care are o natură biologică, manifestările sale fiind eliminate prin expunerea la schimbul de substanțe biologic active în creier.
.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: