10 Frica de cardurile bancare

10 Frica de cardurile bancare
După cum arată Băncii Internaționale de la Moscova, femeile au cele mai mari 10 temeri care îi împiedică să folosească carduri de debit și de credit. Pentru a respinge aceste temeri, a încercat un angajat al Băncii Internaționale a Moscovei Shkarovskaya Irene. Profesia și vocația ei - marketingul, în timpul liber îl place de fitness, îi place să călătorească, folosește carduri bancare pentru mult timp și cu plăcere.







1. Nu vi se va da un card de credit / debit

„Card de debit vom emite aproape toată lumea. Pentru a face acest lucru, completați o cerere la unul dintre birouri sau pe site-ul. Și apoi vin pentru card la banca. Cardurile de credit pot obține o persoană în vârstă de cel puțin 21 de ani și au un venit documentat regulat (se referă la Forma gratuită sau 2-NDFL.) Deci, nu vă fie teamă că vi se va refuza o problemă cu cardul. "Este simplu și foarte convenabil."

2. Nu pot învăța să folosesc harta

"Dacă citiți acest articol, înseamnă că ați învățat cum să vă ocupați de un computer! Acest lucru este mult mai complicat decât un card." Când comunicați cu un ATM, există doar câteva funcții: "introduceți codul PIN", "selectați suma" și " verificați ". Puteți chiar să vă antrenați în avans pe site, unde există un" ATM virtual "conceput special pentru acest lucru, iar în magazin nu este nimic de făcut - trimiteți un card vânzătorului și semnați pentru cec".

„Într-o zi mi-am pierdut portofelul meu, care a fost de 100 $ pentru un taxi la cărțile de casa, de debit și de credit. Cele mai multe dintre toate că a fost un păcat pungă în sine, pentru că mi-a dat de ziua mea, și l-am iubit foarte mult. Desigur, am plătit pentru recuperarea cardului (10 $), dar toți banii pe care a fost pe card de debit, iar soldul creditului -. am pastrat sunat banca pentru a bloca cardul, iar apoi a scris o declarație cu privire la re-lansare ".







4. Voi uita sau pierde codul PIN și nu o mai pot folosi.

„Dacă nu mesteca pe card, introduceți-l în cuptorul cu microunde sau încercați să gătească în apă clocotită, atunci sunt șanse ca este ceva să se întâmple, minimal Ca orice lucru, harta este corectă relație destul -. Și totul va fi bine ! "

6. Dacă nu pot să-mi întorc banii la timp, voi plăti un interes enorm

„Pentru a începe cu, că foarte“ viața „este destul de mare - de până la 50 de zile care este, în cazul în care ați plătit cardul de 1 luna, apoi plăti înapoi împrumutul poate înainte de a 20-a zi a lunii următoare, în cazul în care sunteți orice fel de interes. nu plătesc, ci pur și simplu folosind banii bancii. Ori, înainte de data de 20 a, puteți rambursa împrumutul în parte (de regulă, nu mai puțin de 10%), atunci va fi perceput interesul. dar „mare“ ea? de exemplu, ați cumpărat lucruri la fel de mult ca și 100 000 de ruble au plătit 10 000 de ruble (10%) în perioada de grație, iar restul de 90 000 au decis să le acorde într-o lună, apoi la o rată de 21% odovyh (și rata IMB este acest lucru, și nu există taxe ascunse), interesul dumneavoastră cu privire la suma creditului la doar 1575 de ruble.

7. Mai mulți bani vor fi scosi din contul meu decât ar trebui să fie

„Mi-ar recomanda să păstreze controale la toate achizițiile pentru 30 de zile. La sfârșitul lunii puteți verifica cu extrasul de cont (care pot fi trimise prin email și a cerut să imprimați în orice sucursală a băncii). Eu, de exemplu, niciodată au existat probleme cu acest lucru, deși am folosit ambele tipuri de hărți pentru o lungă perioadă de timp.

8. Voi deveni o victimă a escrocilor

9. Voi cheltui mai mult decât am putut

„Exact aceeași sumă ar putea împrumuta de la prieteni, rude, colegi. Dar este mai umilitor pentru a cere bani, nu-i așa? În plus, în cazul cardului de credit nu vă amintiți că banii în timp util pentru a fi returnate. Multe cărțile, dimpotrivă, disciplinați și împingeți-vă să vă planificați bugetul ".

10. Nu voi putea controla datoriile mele la bancă

Într-un cuvânt, un card bancar, și mai ales un card de credit, este un lucru foarte util pentru o femeie modernă și, cel mai probabil, doar necesară. Și dacă tot nu o ai, atunci e timpul să încerci.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: