5 moduri de a face o persoană dureroasă aproape

Pe urmele petrecerii de ceai cu psihologul, care a fost săptămâna trecută. Fetelor, mulțumesc pentru idei.

Nu este un secret că totul este într-o relație. Și, desigur, certuri, scandaluri - ca și fără ea. Dar există balize, pentru care este mai bine să nu înoți. Deoarece acest lucru poate duce la faptul că "barca de dragoste" vă va curăța în curând și veți merge la fund.







Verificat de 9 ani de consiliere psihologică și experiența clienților mei.

Vapoare 1. Umilire

Dacă conflictul se află deja la înălțime, atunci dorința de a câștiga este mare. Acest lucru este de înțeles. Dar prețul acestei victorii este cel mai adesea asociat cu umilirea partenerului. De obicei, el (sau ea) toarnă toată murdăria care sa acumulat în perioada anterioară. Acestea sunt insulte ("nebunul" este cel mai moale lucru pe care-l poți auzi), "îți lovești nasul în defecte, amenință să arunci un astfel de" ciudat "...

Când furtuna dispare și vă împăcați, totul va ajunge la zero. Dar ... de obicei, în căldura unui popor, oamenii se bateau în locul cel mai dureros al unui iubit. Pe care ați reușit să-l urmăriți și să-l izolați. Apoi se întâmplă următoarele: rămâne un sediment. Ca o gaură de vierme într-un măr. Și dacă un scandal se repetă într-un scenariu similar, viermul mărului crește. În cele din urmă, înainte de a fi un măr stricat. Vreau să spun relații.

Întrebarea este: cum să jurăți atunci?

În timpul unei dispute, este mai bine să vorbiți despre cum vă aflați în momentul în care un om iubit face ceva greșit.

De exemplu: "Când ai întârziat la lucru și nu mi-ai amintit de performanța mea seara, am fost rănit grozav". Am răcnit timp de 2 ore, ceea ce a fost un lucru extrem de bovine.

(Notă, aici am dat o definiție unui act, nu unei persoane.) Chiar și un tip bun poate face lucruri dezordonate - cred că nu este un secret.)

În cazul în care cearta merge în așa fel, atunci probabilitatea de a fi auzit va fi mare. Și când ataci o persoană (poate chiar justificată) și-l suni, este o mare dorință de a te proteja de tine. Dar nu asculta. Și cu atât mai mult - să vă ridicați poziția și să înțelegeți ce vă simțiți.

Buyok 2. Comparație

Desigur, partenerul tău nu te convine în totul. Și asta este normal. Dar dorința de a îmbunătăți ceea ce este este minunat. Prin urmare, metoda pedagogică sovietică încercată și testată este folosită: comparație.

Amintiți-vă, în școală: "Petya Ivanov - mândria noastră! Excelentă, atrage bine - ia de la el un exemplu!"

Și amintiți-vă sentimentele în acest moment: rușine că nu respectați acest înalt standard al lui Ivanov, înțelegerea că nu veți ajunge niciodată ... Ei bine, și o dorință puternică de a face ceva rău, ciudat ...







Ce se întâmplă cu tine când cineva te compară cu cineva. Cred că ești rănit și rănit în acel moment.

Se pare că metoda este ineficientă.

Încercați să vorbiți cu el sau cu ea. De exemplu, dacă nu sunt îndeplinite figura partener: „Și tu nu ar vrea să meargă la sala de sport Aici mă duc, pentru că părțile Naela ... și un leneș Dar dacă suntem împreună, este cu totul alt lucru pe care trebuie de gând să înveselească, și te iubesc?.! ! " Dacă el (ea) este de acord - este minunat. Dar poate și să refuze. Atunci aceasta este poziția omului. Faceți ceva greu cu ea. Este necesar să se accepte așa cum este. Simt.

Buoy 3. Deteriorarea

Imaginați-vă dacă mi-am cumpărat o rochie nouă. Eu recurg la un prieten apropiat - mă laud. Și mi-a spus: "Oh, ai avut deja un astfel de gen, și, în general, ar fi mai bine dacă ți-ai cumpărat haina sau a ta nu mai e la modă ...".

Cortina. Plăcerea de a cumpăra este răsfățată.

Sau mai mult, când soțul, de exemplu, vă plânge de un prieten care a cumpărat o mașină nouă. Și tu: "Ce îmi spui tu despre Volodka?" Totul este clar cu el: nu are unde să pună aluatul, mai bine să scoți gunoiul și apoi promis și nu a făcut-o ieri ".

Asta e tot. Cojocul se închide. Soțul înțelege că-i presați afacerile pe tobă. Probabilitatea ca în curând să meargă unde va fi ascultată este mare. Și nu este necesar să existe o blondă cu o pradă rotundă. Poate fi o femeie obișnuită. Cine știe să asculte.

Este posibil ca interesele dvs. să difere. Respectați respectul pentru hobby-urile și afacerile unui iubit. Și dacă nu sunteți interesat ... Sunteți sigur că locuiți cu persoana respectivă?

Buyok 4. Tăcerea

Clasic de aur din copilarie. Dacă mama mea este ofensată - mama mea este tăcută. Iar motivul tăcerii sale nu explică. Adică, nu mi-a fost clar ce mama mea a fost supărată. Nu puteam decât să ghicesc. Îmi amintesc cum în copilăria mea m-au făcut să mă simt inconfortabil și speriat.

Când a crescut, este clar că a practicat în mod activ această metodă de "comunicare" - stilul familiei și toate acestea. Efectul devastator al acesteia este teribil. Prin echivalent - ca și cum ați colecta lucrurile fără nici un motiv explicativ și mergeți în Mexic, să zicem, timp de o lună. Lăsând un partener singur. În confuzie și încurcătură. La revenirea din trecut, ceva cade. Dacă creșteți frecvența utilizării - relația se descompune complet.

Chiar dacă există un astfel de obicei - nu închideți, comunicați cu orice preț. Poate că are sens să scrii o scrisoare, să trimită un SMS, să tragi pe perete un ruj ... și ce nu. Dar este obligatoriu să comunici!

Buyok 5. Evitarea conversației - ironie, ridicol, negarea conflictului în sine

Ești un tip: "Hai să vorbim despre ce sa întâmplat ieri." Mi-a rănit din cauza a ceea ce ai făcut ". Iar el a răspuns: "Oh, ești criptacul meu, trebuie doar să plângi" sau "Deci a fost ieri, ce să-ți amintești ceva".

Sau soțul vă spune: "Să discutăm despre buget. Și tu: "Oh, trebuie să-l sun pe Masha, altfel ea va fi ofensată".

Când sunteți speriat și nu doriți să vă ocupați de emoțiile și faptele celorlalți, veți scăpa de această problemă. În multe privințe. Pentru un iubit, astfel de acțiuni vorbesc despre indiferența ta. Îl doare pe el sau pe el.

Puteți spune că simțiți când vine vorba de ceea ce vă este frică. De exemplu: "Știu că am fost de gând să discutăm bugetul pentru o lungă perioadă de timp, dar mă tem că vom cârna în timpul conversației." Privim financiar în diferite moduri. "

Apoi devine clar pentru cealaltă persoană ce se întâmplă exact cu tine. Și acesta este motivul pentru o conversație constructivă.

Din experiență - cel mai adesea oamenii se rănesc unul pe altul nu de rău. Și din cauza unei neînțelegeri.

Un om captează un taxi:

- Nu, n-am să mă duc la boa ...

- Nu, m-ai înțeles greșit ... Unde vrei?

- Ei bine, dacă este necesar, am mers la constrictorii boa.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: