10 Frazele mamei din copilărie, care mă făceau încrezători

10 Frazele mamei din copilărie, care mă făceau încrezători

Mama este inima și sufletul familiei. Mamele fac un milion de lucruri și toți se țin de ea. Sunt super-eroi adevărați.

Mama mea a făcut atât de mult pentru mine cât am crescut! Și încă mai are. Dar, ceea ce este mai important este că vocea ei a devenit vocea mea interioară - acele cuvinte pe care le-a îngropat în inima mea, îmi amintesc în fiecare zi.







La început au sunat în vocea mamei mele, apoi au devenit parte din mine. Acesta este locul meu de putere. Mama mi-a dat încredere și respect de sine, am ajutat să cred în mine. Și toate datorită cuvintelor ei uimitoare.

Iată ce a spus:

De obicei, ea a spus asta când am făcut un fel de faptă bună, am luat decizia corectă sau am arătat independența și puterea personajului. Ea a spus asta, chiar dacă în acel moment am muncit din greu și totul a fost transpirat, murdar și dezordonat. Ma învățat că frumusețea adevărată este în mine și se manifestă în afacerile mele. Și frumusețea exterioară nu este atât de importantă.

Am auzit aceste cuvinte tot timpul. Și nu pentru că a vrut să mă înființeze pentru maternitate, ci pentru că a văzut în mine ceva, ceva pe care acum îmi dau seama în fiecare zi. Mă simt golit, epuizat, neliniștit și ezitat să iau anumite decizii, dar niciodată nu mă îndoiesc că sunt o mamă bună.

  1. Îmi pare atât de rău că trebuia să treci prin asta

Mama mea a vrut mereu să știe despre experiențele mele. Și chiar dacă nu ma putut înțelege, ea și-a exprimat simpatia și sprijinul. Empatia generează empatie și știm că numai prin dobândirea acestei abilități cruciale copiii noștri vor putea construi relații normale și sănătoase cu alte persoane în viitor. Astfel de relații sunt bazate pe încredere.







Mama mea nu a indicat niciodată cum ar trebui să acționez. Când, cum i se părea, m-am plimbat în cercuri sau am luat o decizie greșită, în loc de presiune sau de control, mi-a spus că avea încredere în mine. Fiind interesată de afacerile mele, mi-a arătat cât de importante sunt gândurile și sentimentele ei.

  1. Veți găsi cum să faceți acest lucru chiar în această situație

Încercând să găsesc o soluție la o anumită problemă, mama mi-a spus că are încredere în capacitatea mea de a căuta un răspuns. Capacitatea de a lua decizii este foarte importantă pentru formarea stimei de sine, iar mama mea nu mi-a criticat constatările. Mi-a permis să răspund singur. M-a susținut mereu, chiar și atunci când m-am înșelat și mereu am fost de partea mea.

10 Frazele mamei din copilărie, care mă făceau încrezători

Casa noastră a fost întotdeauna binevenită prietenilor mei. Prietenii au venit la noi, chiar și atunci când nu eram acasă, deoarece știau că mama lor îi va invita întotdeauna să vină și să ofere o gustare. Prin această politică a "ușilor deschise", ea ma învățat să nu-mi fac griji în privința unor astfel de lucruri ca o casă ideală curată sau o mâncare perfect gătită. Oamenii vin primul.

Mama mea purta mereu margele. Și nu a fost doar un accesoriu amuzant. Ea sa rugat pentru mine. Sa rugat pentru băieții mei, sa rugat pentru prietenii mei, sa rugat pentru prietenii prietenilor mei, părinților și rudelor lor. Ma învățat să mă rog pentru copiii mei și, mulțumită acestui lucru, trăiesc în pace cu mine. Și pentru copiii mei, rugăciunea dă un sentiment deosebit de puternic de pace și securitate.

Desigur, toate mamele spun asta. Mama mea a repetat aceste cuvinte tot timpul. Dacă ar putea cumva să fie diferită, într-un fel mai bine să-și exprime sentimentele pentru mine, ar fi făcut-o. Dar mama obișnuia să spună "Te iubesc" - nu și-a putut exprima mai mult sentimentele în cuvinte, deși chiar acum mi se pare că aceste cuvinte îi transmit prea încet toată dragostea ei altruistă.

Când eram copil, am avut întotdeauna o mulțime de distracție, a jucat și a râs. Chiar mi-e dor de un adult în acel moment, mai ales când viața devine dificilă și insuportabilă. Mama încă mi-a spus aceste cuvinte când îmi părăsesc noaptea copiii. Mă împinge pe ușă și îmi spune să nu-mi fac griji pentru nimic.

Și apoi mă întreabă cum m-am distrat în timp ce ea avea grijă de copiii mei. Ea este fericită de bucuria mea. Și într-un mod atât de simplu îmi arată că nu sunt o povară pentru ea, ci o fericire. Și copiii mei sunt, de asemenea, fericiți pentru ea. Și apoi inima mea sare de bucurie, ca și cum aș face ceva cu adevărat bun.

Este o asemenea bucurie să auzi că cineva este mândru de tine, indiferent de ce. Am crescut crezând că pot fi mândru de mine. Și sunt foarte mândru de mine.

Tradus de engleza de Maria Stroganova







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: