3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em

3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em

3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em
Dacă doriți să îmbunătățiți memoria, urmați aceste sfaturi simple! Aceste tehnici și idei practice pe care le puteți realiza chiar acum.

Faceți o faptă bună pentru creier sau cum să îmbunătățiți memoria

Pasul 1: Urmăriți ce mâncați!

Există o mulțime de beneficii pentru o nutriție corectă și incorectă, cu toate acestea, este ușor de confundat de afluxul de informații necesare și inutile.







Dar în acest material nu vom intra în detalii despre subiectul nutriției corecte și corecte, deși vom da sfaturi bune!

  • Hrăniți creierul cu lucruri precum orez, legume și fructe, nuci. ovaz si carne.
  • Dar, în același timp, ouăle, peștele și produsele lactate tradiționale pentru micul dejun vor fi la fel de utile pentru creier.
  • Ar trebui să reducă doar consumul de produse de cofetărie, precum și să se abțină de la consumul excesiv de cafea.

Deși oamenii de știință din întreaga lume încă reușesc să argumenteze despre beneficiile și daunele provocate de boabele de cafea în viața de zi cu zi.

Pasul 2: Instruire, activ și regulat!

Știm cu toții că ideali mușchii noștri nu trage adunări pe frumoasa canapea și un exercițiu de rutină regulate. În acest caz, nu contează - în sala de sport, în stadion, acasă, în fața oglinzii sau la cabana. Prin ea însăși, formarea corpului nostru fizic păstrează în ton mușchii și face silueta noastră de un adevărat irezistibil în ochii noștri și în ochii altora.

În mod similar, creierul nostru.

În cazul în care o persoană care citește mult, el predă poezie, studiere a limbilor străine. rezolva integrame sau puzzle-uri pentru dezvoltarea gândirii logice și a implicat în alte activități care contribuie la dezvoltarea intelectului său pe, memoria lui este mult îmbunătățită, nivelul general al culturii, și, de fapt, de cealaltă parte a vieții în același mod începe să se schimbe.

  • În ceea ce privește omul este capabil să-și lărgească orizonturile lor, așa că a îmbogățit cu noi valori culturale, extinderea cercului obișnuit de prieteni, câștigând noi experiențe și așa mai departe. D.
  • În plus, recent, oamenii de știință au descoperit că cei foarte fericiți înșiși pot fi numiți cei care își dezvoltă constant abilitățile intelectuale.

Acest fapt poate fi, de asemenea, luat ca un motivator pentru auto-dezvoltare.

Pasul 3: Nu uitați de atașamentul emoțional!

Suntem cu toții oameni și suntem direct dependenți de emoțiile pe care le experimentăm zi de zi. Nimeni nu vrea să facă ceea ce este neplăcut pentru el și nu va funcționa (dacă numai din sub băț, ca să spun așa).

Dacă o persoană decide să încerce pașii de mai sus, trebuie să-și amintească doar două lucruri importante:

  1. Dezvoltarea abilităților intelectuale astfel încât să aducă în mod necesar plăcere.
  2. În același timp, nu uita despre activitatea fizică, pentru că fără efort fizic (chiar si cel mai minimal) va urmări de multe ori un sentiment de oboseală internă (și, uneori, chiar și de multe ori nu doresc deloc să facă nimic).






Cheia succesului în armonie fizică și morală este ceva ce nu trebuie să uitați niciodată. Celui pozitiv dorește mereu să se întoarcă din nou și din nou, iar din plictiseală și negativitate se dorește să fugi mai departe și mai departe.

  • Învățăm să privim situația nu prin emoții, ci prin fapte
  • Emotional mahmureala: Sentimentele exacerbeaza memoria
  • Ce puteți învăța în 11 minute pe zi
  • Emoții inteligente. Inteligenta emotionala
Distribuiți acest articol

În urmă cu 2 luni 19 zile

Și am avut noroc în această privință, memoria mea a fost întotdeauna excelentă! La școală pentru schimbarea timpului pentru a învăța poezii, formule diferite, etc. Și cei care nu au memorie, aceste sfaturi vor fi foarte utile.

Acum 2 luni 18 zile

Slavă Domnului, învăț constant engleză și Corel. Astfel, creierul este deja reglat pentru memorare. Da, munca administratorului site-ului stimulează.

Acum 2 luni 18 zile

Recent, a existat o deteriorare semnificativă a memoriei. Mă întrebam de ce? Pentru mine a fost o surpriză că acest lucru ar putea fi cauzat de o suprapunere de cafea și de dulce și lipsită de vitamine. La urma urmei, nici o cafea nu costă niciodată din ziua mea, sunt gata să o beau zi și noapte. Și astfel de produse cum ar fi orez, nuci, fulgi de ovăz sunt practic absente din dieta mea. Acum voi rezolva problema.

În urmă cu 2 luni 17 zile

În timp ce citesc articolul, a venit, după cum credeam, o idee nouă. Dar, la sfârșitul articolului, am citit-o de la tine. A răspuns, pentru că mă privește personal. Pentru mine, cel mai important lucru este să alegi un antrenament pentru plăcere și să îl transformi într-un mod. Și chiar mai bine, în loc de ceea ce vreau să "leagă". Atunci va aduce un avantaj dublu.

În urmă cu 2 luni 17 zile

Ar trebui să fie, de asemenea, o memorie de mențiune pe termen scurt de construcții (de lucru), care joacă un rol-cheie în procesele de gândire și este responsabil pentru multitasking. Până în prezent, una dintre cele mai eficiente instrumente pentru dezvoltarea de exercițiu simplu de memorie de lucru este considerat numit n-spate, care să permită creșterea numărului de bucăți de informații pe care creierul este capabil să dețină simultan în minte. Detalii despre el poate fi găsit în domeniul public pe internet.

Acum 2 luni 14 zile

Nu m-am gândit că mâncarea (cu excepția nucilor) poate afecta memoria. De ceva timp, am uitat lectură și. într-adevăr, ea a observat că memoria sa înrăutățit.

Acum 1 lună 23 zile

Excelent sfat, asigurați-vă că pentru a încerca. Anterior a existat doar o amintire fenomenală, atat pe termen scurt și pe termen lung, dar acum totul a devenit foarte rău. Desigur, ar fi dificil să renunțe la dulciuri și cafea, dar asta nu face de dragul sănătății și bunăstării.

În urmă cu 1 lună 22 zile

Acum 1 lună 19 zile

Da, memoria ar trebui să fie instruită cât mai des posibil. Totul este atât de rapid uitat, înlocuit de alte informații. Și mai ales în era noastră de informare.
Am încercat să memorez poezia cu inima. Dar cu ei nu mă însoțesc deloc. Trebuie să alegeți ce este potrivit pentru dvs. Învăț engleză.

În urmă cu 1 lună 18 zile

sfaturi utile, în special pentru cei care suferă de memorie slabă. Eu la vârsta de școlarizare, pentru a-mi îmbunătăți memoria, citiți multe cărți, acesta este unul dintre cele mai demonstrate metode de îmbunătățire a memoriei. Pe măsură ce citiți, și în procesul în care înțelegeți și amintiți întreaga poveste.

Acum 1 lună 15 zile

Adesea văd o bunică la o stație de autobuz, care spune poezii în mod constant, își surprinde foarte mult memoria. Și articolul a fost foarte surprins că hrana poate afecta și abilitatea de a-și aminti.

Acum 1 lună 4 zile

  • 3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em

3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em

  • 3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em
  • 3 sfaturi despre cum să îmbunătățiți memoria, em






    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: