10 Motive pentru care astăzi este mai greu să fii pastor

10 Motive pentru care astăzi este mai greu să fii pastor

Nu pot spune astăzi pastorilor cât de greu a fost când eram pastor.

Dimpotrivă, vreau să fiu sincer și să le spun despre ceea ce este acum mai dificil.







Da, acum este cu atât mai dificil să fii pastor decât înainte. Există cel puțin zece factori care complică acest lucru acum.

2. Predicatorii de internet. Când eram pastor, erau doar câțiva predicatori de televiziune faimoși care au comparat imperfecțiunea mea. Astăzi, membrii bisericii sunt semnați pe Internet la predici de sute, dacă nu de mii de pastori, cu care ei compară păstorul lor.

3. A scăzut respectul față de păstori. Când eram pastor, majoritatea oamenilor mi-au apreciat chemarea, chiar și oamenii din afara bisericii. Astăzi, nu este deloc așa.

4. Conflictele generațiilor în biserică. Deși biserica a avut întotdeauna generații de conflicte, astăzi ele sunt mai complexe și mai răspândite.

5. Așteptările liderului. Pastorii se așteaptă astăzi mai multe abilități de leadership și de afaceri. Am auzit în mod constant de la pastori: "Nu am fost învățat acest lucru în seminar".







6. Sfârșitul este condus de programele bisericii. Anterior, deciziile bisericești erau mai simple. Bisericile erau mai omogene, iar soluțiile software ar putea fi folosite în aproape orice context. Astăzi, bisericile sunt mai complexe, iar contextul este mai diversificat.

7. Apariția "nu". Există o creștere semnificativă a numărului de persoane fără afiliere religioasă, a celor care "nu au opinii religioase". Declinul creștinismului cultural înseamnă că este din ce în ce mai dificil să conducă biserica la creștere.

8. Schimbări culturale. Ritmul schimbării captează pur și simplu spiritul și schimbările sunt mai dificile. Astăzi, pastorii găsesc din ce în ce mai greu să țină pasul cu toate schimbările din jur.

9. Mai mulți membri ai bisericii dezamăgiți. În multe privințe, din cauza schimbărilor culturale menționate mai sus, membrii bisericii sunt din ce în ce mai frustrați și confuzi. Ei dau vina pe pastori și pe alți conducători ai bisericii pentru dezamăgirea lor.

10. Biserica nu are dreptate. Anterior, a existat o omogenitate semnificativă între biserici, în special în denominațiunile și sindicatele bisericilor. Astăzi, bisericile sunt mai diverse. Un pastor care se descurcă bine într-un singur context, în altul, nu va putea să facă față bine, decât dacă va face eforturi pentru a găsi păstorul drept și biserica corectă.

Portalul nostru Facebook:

Aceste zece motive nu sunt o declarație de disperare, ele reflectă pur și simplu realitatea. Slujirea pastorului în biserica de astăzi este asociată cu mai multe obstacole decât cu mulți ani în urmă.

Dar obstacolele din slujire sunt întâlnite continuu în istorie de la prima biserică până în zilele noastre. De aceea niciun pastor nu poate sluji fără puterea și îndrumarea Celui care la chemat.

Noi, la Telegram, abonați:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: