2018 Renașterea muzicii sumbre - articol, mixmag

Pentru a înțelege modul în care stem Renaissance rădăcini synthpop, The EBM, industrial, dark- si minimal-Wave, am discutat cu liderii de etichete întunecate intrări, și Minimal Wave manechin, care publică ultimii ani ai muzicii anilor optzeci.

Faptul că multe clubberii perceput ca fiind ceva nou, de fapt, la fel de vechi ca lumea și tradițiile acestei sunt încă în viață în veyv- European și goth scena: muzica masina la rece, fără nici o înfrumusețarea, radiind literalmente întuneric și degradare. Părțile cu astfel de muzică în ultimul an sau doi sunt peste tot și par să câștige popularitate. La astfel de evenimente aduna fanii acestei muzici, de obicei, îmbrăcați în negru, care, sub electronica minimalist, The EBM si Dark Wave-dans ca aceasta: trei pași înainte, doi pași înapoi.







Este posibil ca acesta este, de asemenea, faptul că liderii acestor etichete - Alessandro Adriani de Mannequin, Josh Cheon Dark Mențiuni și Veronica Vasitska de minimal wave - multe apar mai mult ca DJ și muzicieni, publică în etichetele lor noi artiști și ca reprezentanți noua generație, sunt capabili să lucreze cu publicul pe Internet.

Din punct de vedere al volumului, cataloagele acestor trei etichete nu sunt la fel de mari ca cele ale Vinyl On Demand. Cu toate acestea, fiecare dintre aceste etichete rula entuziaști pasionați de afaceri, cât și în cataloagele fiecărei etichete pot fi găsite o mare raritate. „Chiar înainte de a avea un permis de conducere, m-am dus cu mijlocul anilor nouăzeci cu autobuzul de la New Jersey, la New York, cutreierat magazinele de muzică în Ist- și West Village și a căutat înregistrări. De îndată ce am primit o mașină, am început să particip la concerte la New York și chiar mai profund îngropat în muzica veche. În colegiu, am fost responsabil de bibliotecă, făcând recenzii radio și scris în revista CMJ ", spune Josh Cheon despre primele sale emoții din muzică.

Nu doar căutând înapoi

"Când interpretez ca DJ, amestec techno cu vechiul synthpop și EBM. Și am pus de multe ori muzică cu Cititrax, de la noi artiști, cum ar fi Mary Davidson și Canada. Din cauza asta, mulți cărți mă displace. Pentru mine minimal-synth - nu este ceva nou, dar ca DJ sunt interesat, în primul rând, materiale proaspete. Dacă am jucat doar valuri minime, atunci nu aș fi diferit de grupul care a înregistrat odată ceva bun și a jucat același joc de mai mulți ani. Este teribil de obosit „, - spune ea, și subliniază faptul că, ca un mare iubitor de muzica, ea se bucură de explorarea dimensiuni muzicale noi, care nu au nimic de a face cu trecutul.







EXTINDERI ARHEOLOGICE

Și italian Alessandro Adriani, pe a cărui etichetă de muzică Mannequin este publicat în principal, în stilurile Synth-Wave, industriale și electro înregistrat în patria sa, nu a fost niciodată interesat exclusiv în trecut. De la începutul existenței sale pe Mannequin publicate și muzică nouă înregistrate de către producători, cum ar fi canadian de poliție Des Moeur, Adrianis sau propriul proiect lui Waves Newclear. Și este foarte îndrăgit de techno. "Roma a fost întotdeauna un oraș electronic vibrant. Personal pentru mine o mare sursă de inspirație a fost scena techno cu Lory D, Leo Anibaldi sau SNS. Am ascultat acest tip de muzică pe posturile de radio locale. Și abia atunci am început să arate interes în muzică industrială, dark- și synth-Wave, precum și de rock psihedelic, „- explică Adriani, care a fost mult timp sa mutat la Berlin, unde a studiat muzica, DJing si ruleaza eticheta lui.

NEW WAVE

Toată această muzică, lansată de Mannequin, Minimal Wave, Dark Entries și câteva dintre etichetele de mai sus, se reflectă în cultura clubului modern. De exemplu, duo-ul israelian al Axelor Roșii a întâlnit această muzică prin intermediul Minimal Wave, iar edițiile lor către noua bandă israeliană Siam au fost lansate pe eticheta israeliană Garzen.

Pe etichete precum Blackest Ever Negru, Corespondent, Kill The DJ, Kunstkopf, PAN sau Optimo Music, sunt lansate piese noi. Muzica lui Helen Gauf nu poate fi imaginată deloc fără un sint-val, EBM și industrială. Iar cei care urmăresc creativitatea lui Borusiade, Lena Willikens, Tolouse Low Trax sau un nou proiect Matias Aguayo Desdemonasul poate înțelege rapid ce muzică de val joacă în muzica modernă.
Această muzică sună astăzi la o varietate de evenimente, în Hamburg, fie că este vorba despre Golden Pudel, fie pe unul dintre dansurile armei Moscovei17. Dar, de fapt, pentru muzica de club, acest sunet este complet nou.

De exemplu, Marcel Dettmann încorporează foarte bine EBM și noul val în seturile sale de tehnologie. Și artiști ca domnișoara Kittin, hackerul, DJ Hell, Ivan Smagge Andrew Uezeroll, Playgroup, Arno Rebotini sau Der Zyklus în ultimele două decenii, având grijă ca aroma de întuneric-Wave nu a dispărut de la techno si electro. Dar chiar și acest fapt dat, toate același interes în synthpop trecut, industrial, EBM, minimal- si dark-Wave nu a fost niciodată atât de mare. O persoană care este interesată de această muzică, astăzi poate exista o singură problemă - financiară. La urma urmei, în fața ei pas de selecție lor fantastică de toate acestea, de multe ori ediții inutile și costisitoare care umplu rafturile magazinelor de muzică.







Trimiteți-le prietenilor: