4 sfaturi despre cum să comunici cu copilul tău fără a țipa - articole despre pandaland

Mamele și tații înțeleg destul de bine că nu vă puteți ajuta să strigați afacerea. Dar nu toată lumea știe cum să-și gestioneze emoțiile, în ciuda anticilor copilului. Psihologii recomandă să aplicați 4 pași care vă vor ajuta să nu strigați la copil. Să le privim mai detaliat.







Este important nu numai să înțelegeți acest text, ci și să începeți să vă comportați diferit. Prin urmare, faceți o decizie exactă de a opri ruperea unui urlet și de a urma noua regulă timp de cel puțin 3 luni.

Să începem să lucrăm la 4 articole.

Pasul 1: Realizați sentimentele, care vă fac să țipați

Da, da, asta e, desigur, aceeași furie și teamă. Vreau să fiu supărat când apare o dorință acută - așa cum vreau eu! Încercați să tempereze dreptatea cu mila, și spuneți-vă: „Da, eu nu sunt Dumnezeu, și nu toată lumea mă cunoaște, așa că nu va fi supărat pe refuzul său de a se supune voinței mele“ De îndată ce aveți un sentiment de furie, respirați profund și spuneți-vă: "Deci, în liniște, de ce am decis că copilul meu este proprietatea mea? Lasă-l să facă și greșeli.

Frica părinților poate face multe lucruri: boala unui copil, întârzieri, consecințe proaste, convingeri etc. Opriți-vă pentru o clipă și întrebați-vă: "De ce mă tem?", "Ce se va întâmpla dacă copilul nu face sau nu asta?".

Sentimentul fricii este irațional și ilogic. Da, ați putea crede că, dacă copilul dvs. nu mănâncă un castron de supă, atunci cu siguranță se va îmbolnăvi și, opriți-vă, muriți. Cu toate acestea, nu este așa. Este meritat să vă bateți? Încercați să includeți logica. Singura modalitate sigură de a învăța cum să vă controlați emoțiile și sentimentele este să le realizați și să le lăsați să meargă.







4 sfaturi despre cum să comunici cu copilul tău fără a țipa - articole despre pandaland

Pasul 2: Înțelegeți motivele pentru un comportament specific al copilului

Fiecare copil se comportă în funcție de anumite motive interne sau externe. Principalul motiv este să înveți ceva nou în lumea înconjurătoare. La vârsta de 3 ani copilul aspiră să devină mai independent și vrea să facă totul el însuși. Nu-l certați și nu-l priviți de această ocazie. Continuând să faci totul pentru miez, chiar și ceea ce este în puterea lui, vei provoca în el respingerea independenței.

Pentru a înțelege sentimentele copilului, încearcă să privești lumea cu ochii: târâre, spațiu de studiu. Încercați să recreați foarte multe emoții pe care le-ați experimentat la aceeași vârstă într-o situație similară. Înțelegeți că copilul dumneavoastră simte același lucru și acele sentimente pe care le-ați amintit după pedeapsa părinților - el vede aproape la fel. Și da - face maximum posibilităților sale reale.

Pasul 3: Înțelegeți că acționați ca standard

Da, în situații similare, de multe ori ne permitem să fim în puterea stereotipurilor și a actului, nu se bazează pe cazul specific, ci pentru că a fost așa, și nu este necesar să „inventeze“ ceva nou. Uneori, chiar și în situații ne-analoage, ne comportăm ca standard, deoarece corpul nostru poate răspunde în mod egal la mai mulți stimuli dintr-o dată.

În 98% din cazuri, răspundem acțiunilor copilului în mod inconștient și stereotip. Chiar dacă copilul nu a spus ceea ce a vrut și nu a făcut încă nimic teribil, dar în interiorul încărcați semnal „este deja despre“ - începe să fiarbă.

Cum arată comportamentul stereotip: actul copilului - ai avut o emoție - ai strigat - te-ai gândit la ce sa întâmplat.

Pasul # 4: Creați un nou algoritm comportamental și aplicați-l în mod conștient

Ia-o notă mentală de a face lucrurile în mod diferit - în loc de a striga există o altă alternativă: actul copilului - îți dai seama că ești supărat - nu plânge, și cred că, ce sunt celelalte opțiuni sunt reacții la această situație - ați acționat în conformitate cu noua de luare a deciziilor.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: