3 Mituri despre bere, sănătatea bărbaților rusia

Scopul meu principal a fost, desigur, degustarea. Spre surpriza și bucuria mea, într-unul dintre coridoarele plantei apăru o macara, din care se biciu o bere proaspătă și turbidă de gheață, abia aruncată. Dar nu este vorba despre asta.







După ce am discutat cu tehnologul-șef al fabricii, am încercat să înțeleg miturile și legendele berelor și să aflu ce bate în bule, borcane și cani.

3 Mituri despre bere, sănătatea bărbaților rusia

"Toată berea rusă este pudră. Există pulberi speciale, semifabricate, care sunt turnate cu apă carbogazoasă cu alcool și gravate cu această soluție oameni "

Din fericire, tehnologia nu a atins încă acest nivel, iar la toate plantele fără excepție, berea trebuie gătită în mod vechi. Și apoi această băutură ar trebui să rătăcească - să se transforme în bere. Procesul de fermentare toată lumea vrea să accelereze. Pentru aceasta, se adaugă muștarul de zahăr și maltoza în must (un bulgăr gros din care se face berea) - bacteriile lor mănâncă mult mai bine, pentru că în acestea există mult mai mult zahăr decât malțul.

Pentru ieftine în must poate adăuga orez sau porumb. Mai ieftin (și masiv) soiul, cu atât mai mult "aditivi" în rețetă și mai puține ingrediente de bază. Gustul se dovedește a fi "neglijent" și de a bea ceva pe bază de melasă de maltoză, în opinia mea, este imposibil - dar nu există praf acolo. E reconfortant.

"Hamei sunt adăugate la bere în loc de hamei - aceasta este o esență chimică, care a fost inventat pentru otrăvirea poporului nostru"







Hameiul este doar o hamei uscată, zdrobită și granulată, ceva asemănător ceaiului din pungi de ceai. Asta este, este același hamei, numai reciclat pentru depozitare și transport mai convenabil.

Desigur, conurile obișnuite uscate de hamei și aromă, precum și gustul amar dau mai bine decât produsele de hamei, dar nici un rău în ele. Apropo, hameiul nu este ingredientul original al berii, a fost adăugat nu mai devreme decât în ​​secolul al IX-lea - ca aromă și conservant. În timp ce hameiul nu elimina toate celelalte arome, erau fructe de pădure, ierburi și miere. Berea nu a fost întotdeauna amară și, adesea, dimpotrivă, dulce. De fapt, setul actual de apă de malț-hamei este standardul german de bere care sa răspândit peste tot în lume, cred, nu în ultimul rând datorită proprietăților hameiului ca conservant.

"În bere stocată de mult timp, se adaugă conservanți - ei strică gustul și otrăvesc oamenii"

Unii producători, într-adevăr, adaugă conservanți, dar nu are nici un rost în acest lucru, de exemplu, în climatul rusesc, nu există prea multe - sunt bogate în conservanți de fel, cum ar fi Kingfisher indian. Fără aditivi, nu poate fi depozitat în zone cu climă caldă acolo. Mahmureala datorată acestor aditivi, vă spun, este termonucleară.

Dar mult mai des se folosesc doar pasteurizare - cam la fel ca cea care permite depozitarea lunilor în afara laptelui frigorific în pungi de hârtie. Este bine? Bineînțeles că nu.

Este clar că cu cât perioada de păstrare a berei este mai mică, cu atât este mai puțin procesată și cu cât gustul este mai apropiat de original - berea din Vechiul Testament pe care strămoșii noștri o beau.

Nu foarte mult fan de bere, dar câteodată vreau. Și apoi, într-adevăr, da, uitați-vă cu adevărat la compoziție, astfel încât să nu existe orez și melasă. Chiar și acum variantele de bere foarte interesante au început să apară pe piață.
Berarii trebuie să se diferențieze într-un fel, așa că vin cu opțiuni diferite. Naprmmer, din ultimul care mi sa părut interesant - berea de lavă. Vrode ar dori ca apa să fie folosită special. Ca persoană care are o educație chimică, este clar că H2O, este, dar se pare că gustul este ușor diferit.
Sau sunt eu ca un consumator - disonanță cognitivă, bine, trebuie să existe o bere specială, care costă aproximativ 300 de ruble pentru 0.5)) În și vin cu un gust deosebit.
Este necesar să verificați pe cineva într-un test orb)))







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: