12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Limba utopică a lui Thomas More
Sper că, din lecțiile istoriei, îți amintești cine este Thomas Mor? Profesor, scriitor, avocat, diplomat și om politic, care a trăit la rândul său, de 15-16 secole, și așa nu-i plăcea societatea engleză, care a inventat bunăstarea țării cu mult înainte de Marx, Engels, Lenin, și a numit-o „Utopia“, ceea ce înseamnă atât „cel mai bun loc "Și" locul lipsă ". Lucrarea voluminică a fost publicată în 1516 și a fost scrisă în limba latină. Cu toate acestea, Thomas Mohr, fondatorul noii societăți ideale, și-a asumat o nouă limbă, spre deosebire de orice altceva.






Tengguru (limba elvețiană) a lui Tolkien
Ei bine, nu-mi spuneți că nu ați fost niciodată încântat de Liv Tyler, care vorbește fluent Sindarin Tengwara. Este limbajul lui Valarin, Telerin, Sindarin, multe alte locuri și chiar limbajul întunecat al lui Mordor. Când stăpâniți limba în perfecțiune și aveți "farmecul nostru" în mâinile voastre, adică inelul Omnipotenței, nu vă grăbiți să-l distrugeți. Brusc util.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Kirt - Limba Gnome a lui Tolkien
Și dacă am începe să vorbim despre Pământul de la mijloc, nu ar trebui să uităm de numeroșii oameni ai pitici. alfabet Kirtsky (sau Kertas Daeron) populația Moria integrat cu succes în limba lor Khuzdul, pentru că ... ei bine, știi, pitice nu scrie - acestea sunt tăiate cuvinte în piatră. În principiu, există o sugestie că Tolkien aproape "a rulat" kirtul din rundele celtice. Deci, în același timp, învățați și limba, care aici și acolo este încă vorbită în Irlanda.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Limbi extraterestre Futurama
Dacă credeți că aveți icoane ciudate care apar în mai multe episoade din Futurama - este doar un set de caractere care vin în minte Matt Groenengu, atunci sunt foarte greșit. Până de curând eram greșiți. Cartofii extratereștrii au chiar semne de punctuație. Deci, pentru această limbă - viitorul

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la






Klingon din Star Trek
Cum să faci o listă de limbi fictive și să nu menționezi Klingon? Această limbă a câștigat o popularitate atât de mare încât există un număr de oameni din lume care o vorbesc liber. În plus, șindrile de Klingon traduc Shakespeare, și chiar Biblia. Singura inconvenientă cu Klingonul este că, cel mai probabil, în "școlile viclean" ale întregului Pământ, este deja învățat, doar în caz.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Aurek-Besh - limba Jedi
În ciuda faptului că aurek-besh a apărut pentru prima dată doar în filmul "Întoarcerea Jedi", pot să presupun că Jedi au vorbit despre ea de mai multe secole.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Limbajul vechi de la Stargate
Dacă noi credem seria SG-1, este scris în limba și spun vechi - persoanele care au creat (inclusiv) civilizația pe milioane de pământ de ani în urmă. Deși, trebuie remarcat faptul că apariția textului, de fapt, îi datorăm cele mai vechi afișe cehe, pe baza cărora și creat de artistul Boyd Godfrey pentru episodul pilot al „Stargate: Atlantis“.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Draconic Runes
Limba dragonilor este considerată cea mai veche dintre toate pe care a existat pe Pământ. Dragonii - în general, creaturile sunt taciturn, dar dacă au început să vorbească, a fost rostită doar această limbă. Persoanele din Evul Mediu adesea au folosit dragonii ca limbă universală de magie. Acum este dificil să se verifice exact cum pare. Și toate mulțumirile Sfântului Gheorghe, care, spun ei, au distrus ultimul dragon viu de pe planetă.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la

Matoran este limbajul bionic al LEGO
Știți că designerul Lego are propria sa limbă? Ei bine, cel puțin a fost folosit în seria Bionicle. Dacă copiii dumneavoastră o știu (și ei o știu!), Este o ocazie să înveți mama să înțeleagă notițele secrete schimbate între descendenții tăi.

Daedric - limba scroll-urilor antice
Daedric va învăța cu ușurință pe cei care încă mai joacă jocuri de rol. În special - Elder Scrolls. Cel puțin, eu personal știu cinci oameni destul de adulți care așteptau cu nerăbdare și acum se joacă la tremurul degetelor în Skyrim.

12 Limbi fictive pe care se poate învăța să vorbești - un mesager la







Trimiteți-le prietenilor: