3 Clasa

Lucrul cu textul înainte de a citi.

3 Clasa

- Îți amintești numele secțiunii pe care o citeam chiar acum? (Natura în timpul verii)

- Citiți notația (explicația) în paranteze după titlu. Ce te-a surprins?







- Este posibil ca proza ​​să fie simultan o poezie? (Problema Problema.)

- Un astfel de gen de produs pe care îl întâlnim pentru prima dată. "Porumbeii" este un poem în proză. Să încercăm să înțelegem ce înseamnă asta, că există poezie în proză. Amintiți-vă că trebuie să fiți prezenți în poezie. (Rima, ritmul, starea de spirit, intonația, melodia etc.)

Lucrul cu textul în timp ce citești.

Stăteam pe un deal înclinat; în fața mea, o secară coaptă întinsă și străpunsă de mare de aur sau argintiu.

Dar umflarea nu a mers pe această mare; aerul fierbinte nu curgea, o furtună mare se topea. (Imaginați-vă această mare de urechi coapte: ceva de aur, apoi argintiu, și nu se mișcă, se întărește înainte de o furtună.)

Lângă mine soarele încă strălucea - fierbinte și plictisitoare; dar acolo, dincolo de secară, nu prea departe, un nor albastru întunecos a fost o masă grea (adică, mare, grea) într-o jumătate din cer.

3 Clasa

Toți au ascuns. toți stăteau sub stralucirea amenințătoare a ultimelor raze ale soarelui, să nu audă, să nu vadă o singură pasăre; chiar și vrăbii s-au ascuns. Numai undeva aproape unul de celălalt a șoptit și a bătut o frunză singură de mare de brusture.

Cât de mult pelin miroase de ea! (Mirosul ierbii înainte de furtună a crescut, pelinul crește, crescând pe granițe - zone nefolosite ale pământului între câmpuri.) M-am uitat la vracul albastru. și

era vag asupra sufletului. "Vino repede, repede! - mi sa părut - scânteie, un șarpe de aur, se agită, tunete! Mișcați, rotiți, vărsați, nor nerăbdător, opriți durerea melancolică! "(În curând s-ar fi sfîrșit această așteptare dureroasă și ploaia a căzut!)

Dar norul nu sa mișcat. Încă mai apăsă pământul tăcut. și ca și cum ar fi fost pufos și întunecat.

Apoi, prin albastrul unic, ceva strălucit ușor și fără probleme; nici nu dau o batistă albă sau o minge de zăpadă. (Ce ar putea fi? Lăsăm întrebarea fără răspuns) Apoi, un porumbel alb a zburat din partea satului. (Aceasta este o batistă albă - un porumbel este ca el și un bulgăre de zăpadă.) Trebuie să fi fost în mod special vizibil pe fondul unui nor întunecos.)

Flied, a zburat - toate drepte, drepte. și sa înecat după pădure. (O porumbelă albă a dispărut dintr-o dată - ca și cum ar fi fost scufundată în spatele pădurii.)

Au trecut câteva momente - la fel a fost o tăcere severă. Dar uite! Două batiste sunt deja pâlpâitoare, două bulgări se grăbesc înapoi (Putem presupune că pentru două bucăți?); apoi doi porumbei albi zboară acasă. (Răspunsul nostru confirmă textul.)

Și acum, în cele din urmă, furtuna a izbucnit - și a mers la distracție!

Abia am ajuns acasă. Urlete vântul graba ca un nebun, graba roșu, scăzut, ca și în cazul în care rupt în bucăți, norii, totul a început să se transforme, amestecat, zahlestal, zguduit piloni abrupte duș zelos (foarte puternic, puternic). fulgerul fulgeră verdele, lăstarii, ca un tun, un tunet abrupt, un miros de sulf.







Dar, sub streașină, chiar pe marginea unei ferestre de acoperiș, stând lângă doi porumbei albi - și cel care a zburat pentru un prieten, iar cel care a condus, și poate fi salvat.

3 Clasa

Ambii au fost încurcați (probabil erau obosiți și erau înfricoșători ...) - și toți simt cu aripa sa o aripă a unui vecin.

Bine pentru ei! Și este bine să mă uit la ei. Deși sunt singur, ca întotdeauna.

Identificați percepția primară.

- Ce imagini ați reprezentat când ați ascultat?

- Ce sa întâmplat în mod deosebit? De ce?

a) Descrierea furtunii de vară a ISS pare a fi similară? Turgenev și A.N. Tolstoi? De ce se schimbă starea de spirit a naratorului: în primul rând "dorința groaznică", apoi "și mă simt bine"?

b) De ce credeți că I.S. Turgenev a vrut să ne spună o poveste despre cum un porumbel a salvat altul în timpul unei furtuni?

Lucrul cu textul după citire.

Definiția genului lucrării.

- Citiți întrebarea 3 din manual. Puteți spune că aceasta este o operă lirică? De ce? (Sentimentele descrise, schimbările de dispoziție ...)

- K. Paustovsky a spus că adevărata proză reală are întotdeauna ritmul său: "ritmul prozei depinde de talentul scriitorului, de sentimentele limbii, de auzul bunului scriitor". Am văzut cum au fuzionat cuvintele din opera lui I. Turgenev în imagini vii, imagini - nu este aceasta poezie? Am auzit o melodie a prozei, ritmul ei special.

"Principalul lucru este că proza, când ajunge la perfecțiune, este în esență poezie autentică". (K. Paustovsky)

"În cazul în care frontiera dintre proză și poezie, nu înțeleg niciodată." (L. Tolstoy)

Semne ale poemului (pentru a transmite sentimentele și starea de spirit a eroului, există un anumit ritm, mici în volum este un alt semn de proză - poate evidenția intrarea, activitățile de dezvoltare, punctul culminant, la sfârșitul acțiunii (decuplare) ..

Ciclul IS Turgenev "Poezii în proză".

- Crezi că un astfel de poem în proza ​​din I.C. Turgheniev? Fiți atenți la așternut în paranteze. Puteți explica sensul cuvântului ciclu?

În literatură, ciclul este o serie de opere de artă care sunt unite de o temă comună sau actori comuni.

La ciclul de basme al lui E. Uspensky despre unchiul Fyodor și prietenii săi;

în K. Paustovsky - o serie de povesti "The Meshchera Side", etc.

Turgenev are mai multe astfel de poezii.

Istoria creării ciclului "Poezii în proză" ESTE. Turgheniev.

În ultimii ani ai vieții sale, este grav bolnav. Turgenev începe din ce în ce mai mult să viziteze reflecții filosofice asupra semnificației existenței umane, despre viață și moarte. Scriitorul în propria sa regândirea munca lor și rezultatul reexaminării dintre cele mai importante motive de creativitate este un ciclu miniatură „Poezii în proză“, care a devenit un rezultat original al vieții IS Turgenev și ultimele sale lucrări.

3 Clasa

Fiecare dintre aceste poezii în proză este mică în volum, are un ritm special, lirism (adică sunt pline de sentimente, emoții, emoții).

Potrivit genului, aceasta este o "poezie în proză" și nu doar povestiri filosofice, pentru că sunetele sunt combinate prea armonios, se îmbină melodic cu cuvinte și fraze. "Aceasta este o fuziune de poezie și proză, melodie și ritm, marcate cu o ștampilă de grație extraordinar stilistică." "Poezii în proză" este o colecție de rostiri filosofice originale, concluzii de viață. Acesta este un fel de rezultat, o trăsătură, un punct pe care Turgenev îl pune la sfârșitul tuturor lucrărilor sale la sfârșitul vieții sale. Aceasta reflectă tot ceea ce a fost "vărsat" în toate lucrările scriitorului. Turgenev a creat un gen unic, unic în genul său.

- De ce este Turgenev numește miniaturile sale "Poezii în proză"? (cel mai important lucru pentru scriitor este transmiterea sentimentelor)

- Probabil că veți fi interesați să vă familiarizați cu extrasul din amintirile lui A.N. Tolstoi: "Aproape că nu am citit cărțile copiilor, probabil că n-am avut. Scriitorul său preferat a fost Turgenev. Am început să-l ascult în seriile de iarnă de la șapte.

Familiarizat cu noul concept de "poezie în proză";







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: