8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă

Fotograful Laszlo Gabani a povestit despre subiectele principale din bagajele sale profesionale, fără care o fotografie gravă de nuntă este de neconceput pentru el.

Fiecare fotograf profesionist ajunge la faptul că mai întâi are nevoie de un sac pentru echipamentul pe umăr, apoi un rucsac pe umeri.







8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Profesionalismul crește, sacul devine mai greu, câștigă tot mai mult echipament și în orice moment nu mai este posibil să-l tragi în brațe. Odată ce mi-am dat seama că am nevoie de o geantă destul de mare pe roți, care ar îndeplini un criteriu mai important: ar fi plasat în bagajele de mână. Am zburau în mod constant pentru a trage în diferite orașe și țări și sa întâmplat de multe ori că bagajele mele - mici sau mari - au fost pierdute. Dar nu pot permite pierderea unei pungi cu echipamentul meu, cu instrumentul meu de muncă, pentru a lăsa să se blocheze undeva între continente, desigur. În plus, știm cu toții cum se referă lucrătorii aeroportuari la bagaje.

Prin urmare, am luat un mini rezervor excelent de think tank, care găzduiește tot ce am nevoie, care este ideal pentru mărimea bagajelor de mână de către toate companiile aeriene din lume și care, cu ajutorul roților sale, poate fi mutat rapid. Un bun plus - există un cablu, cu care puteți atasa un sac pentru oricine, de exemplu, un stâlp, cum fac de multe ori bicicliștii. Și, desigur, încuietoarea se află pe fiecare ramură.

Am avut o astfel de poveste: noi, clienții vin la oficiul registrului central la Moscova, pregătirea pentru a merge să se înregistreze, atunci când dintr-o dată afară din cameră se execută o fată-fotograf în lacrimi și a strigat „da cuiva aparatul de fotografiat“, blestemând propriile sale cuvinte teribile. Camera a respins brusc, iar fata era într-o situație absolut disperată. Nu avea nimic.

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Din moment ce sunt fotograf profesionist, în geanta mea există întotdeauna două camere SLR. O clasă de primă clasă, a doua semi-profesională. În opinia mea, fiecare fotograf, mai ales un fotograf de nuntă, trebuie să aibă două camere sau mai bine trei. De fapt, am 4 camere cu mine: încă mai am GoPro și iPhone-ul meu. Este amuzant, dar când sunt întrebat cât de multe camere am, le numar mereu.

Mai multe camere sunt necesare în principal pentru a se asigura că, în caz de defectare a uneia dintre ele, puteți trece rapid la altul. Chiar și cele mai moderne camere au capacitatea de a rupe în momentul cel mai inoportun, camera de corni poate cădea de pe umăr - mai ales fetele.

Imaginați-vă că o nuntă este organizată cu un buget mare, este deja mijlocul sărbătorii, fotograful împușcă și bang-uri, aparatul foto se desprinde și nu mai are nimic de decolare. Poate fotograful și vă va întoarce bani pentru că nu ați îndeplinit datoria, dar punctul este că veți rămâne fără o parte din fotografii, fără amintiri ale nunții.

3. Flash

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Anterior, am încercat să tragă fără unități de bliț, folosind doar lumina naturala, dar apoi mi-am dat seama că rezultatul de filmare cu ei, de exemplu, o recepție de nuntă seara la restaurantul va fi mult mai abruptă. Așa că am avut două flash-uri. Pe fiecare dintre ele filtrele corespunzătoare - Fotografii profesioniști știu că, dacă vom trage la o lumină luminând pentru o imagine bună, avem nevoie de un filtru de culoare verde, iar dacă în camera unde cald, aproape la lumina galben strălucitor, trage mai bine cu un filtru galben.

Se aprinde intermitent pe care îl folosesc practic în afara camerelor, deoarece atunci când blițul se află pe cameră, imaginea devine "plat" și suferă numai de acest lucru. Și, din moment ce au posibilitatea de a plasa un flash ca am convenabil și să le utilizeze în paralel, pentru a evidenția porțiunile relevante ale scenei sau protagoniștii de fotografiere meu. Prin urmare, am două seturi de sincronizatoare radio: cu ajutorul unui film pe care îl trag în modul TTL, iar al doilea ieftin, mai simplu, tocmai am luat un test și, incidental, calitatea a fost foarte plăcută.







Un alt punct important - întotdeauna trebuie să aveți câteva seturi de baterii de rezervă. De exemplu, am trei seturi de acumulatori pentru un singur bliț. Acest lucru este cu adevărat important, pentru că dacă vă aflați la o nuntă pe o plajă grecească și aveți un fulger, atunci pescarii nu vă vor pune pe aripi.

4. Carcasă pentru carduri flash

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Acest articol pe care l-am cumpărat în Statele Unite, în Las Vegas, unde de câțiva ani am mers la cel mai mare congres mondial de fotografi de nuntă și portrete WPPI. Există, de asemenea, o expoziție de echipamente și tot felul de lucruri mici, care, din păcate, nu vin în Rusia, deoarece producătorii consideră că nu vor fi în căutare. Deși confortul constă tocmai în detalii.

În acest cheholchik se potrivesc cu ușurință toate cartelele mele flash. Progresul este rapid și capacitatea unităților flash este mult mai mare, dar nu recomand să folosiți carduri cu mai mult de 32 de gigaocteți. Da, acum aveți posibilitatea să eliminați întreaga nunta într-o singură unitate flash la 128 GB, dar te rog, în orice caz, nu fac, pentru că atunci se dovedește că aceasta nu indică un calculator, sau este pur și simplu ars. De fapt, este doar o bucată obișnuită de fier, care poate, de asemenea, să se descompună. Da, este incomod să schimbați unitatea flash la fiecare două ore, dar vă oferă garanții pentru siguranța materialului.

Toate acestea am știut din experiență: de exemplu, o zi, pe împușcarea de pre-nunta am zburat unitate flash USB, dar salvat de faptul că am împușcat pe două camere, iar cea mai mare parte a fotografiilor salvate pe o altă hartă. Și totuși, o parte din ea trebuia să fie reluată. Dar nunta pentru tine a doua oara nimeni nu va juca. Prin urmare, o regulă simplă: a luat o oră sau două pe o unitate flash, umplută cu imagini și a schimbat-o.

Și astfel împușcarea se descompune în 5-7 unități flash. Apropo, acest cheholchik este atașat confortabil la pantaloni, astfel încât să puteți schimba cărțile foarte repede. Cel mai important este că această acoperire este întotdeauna cu tine, iar probabilitatea de a pierde este minimă.

5. Set de ace cu fire

Acest cineva poate părea ridicol, dar pe platoul de filmare, din diferite motive, am devenit pozițiile cele mai incomode, și este posibil să nu dintr-o dată stai jos undeva pe o stradă franceză ocupat de fotografiere tineri casatoriti si pantalonii tai vor rupe de-a lungul cusătura în locul cel mai interesant . Dar trebuie să fugi toată ziua, va fi foarte incomod, dar este puțin probabil să aveți timp să mergeți la croitor sau să cumpărați pantaloni noi.

Eu, desigur, nu croitoreasă, ci un fir și ac, întotdeauna am efectuat cu mine și abilitățile mele sunt suficiente pentru a fi în măsură să iasă din această situație stupidă și incorectă, dacă se întâmplă dintr-o dată.

6. Lentile.

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
La diferite momente am împușcat lentile diferite, dar acum am avut preferatul meu și știu că în mod obiectiv să acopere întreaga lățimea de unghiuri care ar putea avea nevoie mine în fotografiere.

Deci, acestea sunt două obiective cu focalizare fixă ​​- 35mm și 85mm, cele mai preferate formate, foarte rapide și clare. Le schimb constant, dar numai pe camera a doua, pentru că este mai ieftin. Lucrul este că întotdeauna, când schimbi lentile, matricea atrage praf. Uneori se întâmplă și zgârieturi, iar schimbarea este foarte costisitoare.

Pe cea de-a doua camera, am de obicei 24-70mm. Obiectivul este de o calitate excelentă, un zoom bun, ceea ce înseamnă că nu aveți nevoie să rulați mult. A fost o perioadă când am împușcat numai pe fixe, dar, probabil, având în vedere tehnologiile moderne, în curând va fi suficient doar un singur zoom.

7. Softbox

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Acest articol am avut cu depunerea fiului său. El, ca orice persoană tânără, de multe ori a mers la cluburi și a subliniat că clubul fotografi trage cu softboxurile mici, în modul manual - cu o singură mână care deține aparatul de fotografiat, celălalt softbox. Mi-a plăcut foarte mult rezultatele acestor împușcături și m-am gândit că filmarea în club este foarte asemănătoare în ceea ce privește banchetul, aceeași extremă. Și am cumpărat un softbox, care într-adevăr nu oferă o lumină plană, dar moale.

Eu o folosesc doar în incintă, pentru unele împușcături portret formale, care sunt obligatorii la astfel de evenimente. Am box cu un cadru foarte puternic, în care, cu ajutorul șuruburilor, este posibilă fixarea și centrarea blițului. Se pare că un astfel de design rigid, care este foarte greu de rupt, spre deosebire, de exemplu, de rachete care se află pe un trepied. La un moment dat în viața mea, au izbucnit multe focare.

8. Camera GoPro

8 Lucruri de neînlocuit în arsenalul unui fotograf de nuntă
Sunt unul dintre acei fotografi care sunt seriosi in a-si organiza propria afacere si intr-un fel am avut ideea ca potentialii mei clienti ar dori sa vada exact procesul de munca, ce se intampla acolo, in spatele camerei.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: