066) Sfinții primii apostoli Petru și Pavel

066) Sfinții primii apostoli Petru și Pavel

Printre toți urmașii lui Hristos, primii apostoli Petru și Pavel ocupă un loc foarte special. Referindu-le la acestea ca fiind "primare", Biserica indică faptul că au lucrat mai mult decât altele pentru a răspândi învățăturile lui Hristos pe pământ. Cuvântul "apostol" în greacă înseamnă "mesager".







Isus Hristos, trimițându-i să predice, a spus: "Du-te în toată lumea și propovăduiți Evanghelia fiecărei creaturi" (Marcu 16, 15). "Învățați toate națiunile. învățându-le să păzească tot ce v-am poruncit "(Matei 28:19).

Și apostolii, ascultând glasul lui Dumnezeu, au mers pe tot pământul și au dus lumina credinței lui Hristos. Lumea în care au mers a fost coruptă și saturată, strălucind în splendoare și măreție. Puternic și magnific înfățișare, era lumea lui Spartacus și a Cezarului, Pliniului și Tacitului, adică erau Roma și Grecia în epoca celei mai strălucite și decăzute.

Din punct de vedere uman, sarcina care se confrunta cu apostolii, oamenii dintr-o provincie indepartata, si anume cuceririle spirituale ale acestei lumi antice, ar putea parea ca o nebunie completa. Evreii au cerut semne, Elenii - dovadă filosofică, și au răspuns: "Noi predicăm pe Hristos răstignit", căci apostolii știau că Domnul era cu ei. Ei și-au amintit cuvintele Sale: "Ia curaj, am cucerit lumea! Sunt cu tine până la sfârșitul secolului. Și apostolul Pavel exclamă cu bucurie: "Dacă Hristos să fie cu noi, cine este împotriva noastră?".

În viață, ambii apostoli erau complet diferiți și diferiți unul de celălalt. Peter era un locuitor rural al satului Bifsaid de pe malul lacului Tiberias. Pavel a venit din orașul Tarsus din Asia Mică și chiar avea cetățenia romană (Faptele Apostolilor 16, 37).

Apostolul Petru sa căsătorit. Din Evanghelie se știe că Domnul și-a vindecat soacra bolnavă. Apostolul Pavel a fost singur. În Ierusalim, numai sora sa și nepotul căsătorit a trăit împreună cu el.

Petru înainte de chemarea lui a fost angajat în pescuit și a fost complet analfabet. Pavel a primit o educație excelentă la Academia rabinului Gamaliel în Ierusalim și cunoștea filozofia greacă și literatura clasică. Acest lucru este susținut nu numai de citatele sale din poeții păgâni mai puțin cunoscute, și anume Arata și poet Ateniană Kleandrov (Fapte. 17, 28), de poetul cretan Epimenide (Tit. 1, 12), iar poetul Ateniană Menander (1 Cor. 15, 23), dar și gândurile sale mai profunde despre esența și dezvoltarea religiei și filozofiei păgâne (1 Corinteni 1).

Apostolul Petru a fost mereu cu Hristos de la chemare. Apostolul Pavel, după unele rapoarte, nu la văzut niciodată pe Hristos înainte de convertirea lui. Apostolul Petru la începutul activității sale a fost foarte departe de înțelegerea credincioasă a lucrării lui Dumnezeu și de multe ori a încercat chiar să-l contrazică pe Hristos. Apostolul Pavel, imediat după chemarea lui, a devenit un urmaș neîncetat al lui Hristos până în ultima sa oră de pe pământ.

De ce alege Domnul acești doi oameni atât de diferiți pentru serviciul mare al Evangheliei? Deoarece, în ciuda greșelilor, inimile lor erau pure și în ele exista o mare ardere a credinței. În plus, cei doi apostoli au numit o iubire caldă pentru Hristos și pentru întreaga omenire. Prin urmare, Biserica și-a unit memoria într-o singură sărbătoare.

Conform genealogiei sale, apostolul Petru a venit din tribul lui Simeon și la început a purtat numele Simon. Înainte de întâlnirea cu Hristos, el, împreună cu fratele Andrew, pescuiesc. Domnul, trecând de-a lungul țărmului lacului Tiberias, le-a văzut și a spus: "Urmați-Mă. Te voi face pescari de oameni. Și ei, după ce au lăsat totul, au urmat pe Hristos.

Sufletul Apostolului Petru era simplu și fără răutate, ca un copil. Prin fervoarea inimii, el a răspuns mai repede decât alții la cuvintele lui Hristos, adesea dezvăluindu-și infirmitățile umane și lipsa de înțelegere a spiritului învățăturilor lui Hristos, pentru care Domnul la îndemnat, ocazional, puternic. Dar, înainte de alții, Petru și-a arătat credința și dragostea plină de arzătoare pentru Mântuitorul. A mărturisit mai întâi pe Isus Hristos ca Fiul lui Dumnezeu (Matei 16, 16). Cu o sabie în mâinile sale, la apărat pe Hristos în Grădina Ghetsimani. Dar, când a venit ora îngrozitoare a procesului, Petru nu a putut rezista și a negat pe învățătorul său de trei ori. Cu toate acestea, inima înflăcărată a apostolului nu a putut să stea în fața Domnului după această faptă frică și Petru sa pocăit cu amărăciune. O traditie veche spune ca intreaga viata ulterioara, cand se auzea noaptea strigatul unui cocos, sa trezit dintr-un vis, sa ridicat la rugaciune si a inceput sa planga. Din aceste lacrimi frecvente sub ochii apostolului se aflau două brazde adânci.

La început, Petru a predicat Evanghelia numai evreilor. Dar apoi i sa spus că va merge la Neamuri. Atunci apostolul a botezat familia lui Corneliu, sutașul și, din acel moment, a început să predice lumii păgâne. Marea a fost puterea spirituală a lui Petru. Scriptura spune că atunci când a trecut prin orașe și sate, "ia luat pe bolnavi pe străzi, pentru ca, deși umbra străbătătorului Petru a apărut la lumina unuia dintre ei. și toți au fost vindecați ".

Pentru credință și devotament, Domnul la numit pe Petru "o piatră" și a promis să-i dea cheile Împărăției Cerurilor, adică puterea de a rezolva și de a lega păcatele oamenilor. Prin urmare, în iconografia creștină, apostolul Petru este adesea portretizat cu chei.

Apostolul primar Pavel avea și un nume diferit înainte de chemarea sa, Saul. Avea un caracter puternic și impetuos. Un urmaș gelos al legii evreiești, el a fost la început un inamic implacabil al creștinismului. "Am crezut că ar trebui să mă comport foarte mult împotriva numelui lui Isus. Am închis mulți sfinți. și în furie excesivă împotriva lor, a urmărit chiar și în orașe străine "(Fapte 26, 9-11). Deci el mărturisește el însuși.

Lăsat de comunitatea creștină din Ierusalim, Saul a mers la Damasc pentru a continua persecuția acolo, dar pe drum a fost brusc înconjurat de lumină puternică și a auzit glasul lui Hristos, care la reproșat pentru persecuție. Lumina a devenit atât de strălucită încât Saul orbit a căzut la pământ. Lovirea care a avut loc în sufletul său în acest moment este unul dintre cele mai neobișnuite evenimente care a devenit cel mai mare și mai complex act psihologic. Persecutorul creștinilor Saul a căzut la pământ - și marele apostol al limbilor sa ridicat pe Pavel.







Ce ar fi putut produce o astfel de revoluție în sufletul persecutorului? Ce putere a transformat ucigașul într-un evanghelist? Am fi fost în zadar să căutăm sursa pământească a acestei puteri miraculoase, pentru că nu este universală. Pe măsură ce limba flacării divine ardea peste Petru în camera de sus a Sionului, Pavel avea o inefabilă lumină din cer pe drumul său către Damasc. De acolo, dincolo de înălțimi, a auzit o voce care spunea: "Saul, Saul, de ce mă persevești?"

Sub brațele tovarășilor lui Saul l-au dus în Damasc, unde nu mai văzuse sau mâncat timp de trei zile. Apoi a primit Botezul și a început să fie numit Pavel.

Când Damasc a răspândit vestea că persecutorul de ieri a fost botezat în numele lui Isus, frica de creștini a fost înlocuită de bucurie. Paul sa retras în Arabia, unde a trăit singur timp de mai mulți ani. Tot ce sa întâmplat a necesitat izolarea și pregătirea pentru o viață nouă. Acești ani au fost o perioadă de muncă spirituală intensă.

La întoarcerea sa la Damasc, Pavel a început să propovăduiască despre Hristos și în curând a suferit o persecuție gravă. Vrăjmașii creștinilor au conspirat să-l ucidă pe Pavel; la poarta cetății au fost înființate patrule, dar credincioșii au respins apostolul din zidul orașului din coș și a reușit să evite arestarea. După aceasta, Pavel a mers la Ierusalim, un oraș unde a fost amintit ca persecutor al Bisericii. Prin urmare, el a fost întâmpinat cu reținere și chiar cu o anumită suspiciune. Apostolul sa simțit străin și singur în Ierusalim, și numai soarta și discernământul creștin Barnabas era preocupat de soarta sa. El a făcut totul pentru a înlătura neînțelegerile și a apropia apostolul Pavel de Petru. Cele două săptămâni petrecute de Pavel sub adăpostul ospitalier al pescarului galilean au rămas una dintre cele mai strălucite amintiri. Aici a auzit mai întâi despre viața Mântuitorului din gura martorilor oculari. Așa a început prietenia celor doi mari apostoli, care nu a fost rupt până la sfârșitul vieții lor.

După începerea întâlnirii călătorii misionare celebre ale Apostolului Pavel, Barnaba mai întâi în Siria, apoi în Cipru, Asia Mică, Macedonia, Grecia și Roma, unde a fondat o biserică și a pretins la creștinism. El a fost însoțit de nepotul lui Mark Barnaba, care a scris cea de-a doua Evanghelie.

Mii de kilometri au trecut apostolul pe jos, predicând Cuvântul lui Dumnezeu. El și-a predicat predica cu puterea minunilor făcute de mâini. Chiar și batistele și curelele din trupul său au fost așezate pe bolnavi de către credincioși și boala a încetat. Pentru predicarea Evangheliei, el a fost închis de mai multe ori. De nenumărate ori avea o lățime de păr de moarte. Fanii l-au ucis cu pietre, lăsându-l pe jumătate mort, iar garda romană la aruncat în închisoare. De trei ori a fost naufragiat și toată ziua a navigat pe naufragiul navei. Dar Domnul a păstrat pe cel ales. Amintiți-vă că el a fost atunci persecutor al creștinilor, Pavel a spus cu o profundă durere: "Eu, ca un monstru, nu sunt vrednici să fiu numit apostol, pentru că am persecutat Biserica lui Dumnezeu".

La început, apostolul a fost însoțit în mod constant de o boală dureroasă, pe care a numit-o "intepatura cărnii". "Un om sărac", exclamă apostolul, "care mă va elibera din acest trup de moarte" (Romani 7, 2-4). "De trei ori am rugat Domnul să mă elibereze de la asta. Dar Domnul a spus: "Destul este cu voi și cu harul Meu și puterea lui Dumnezeu în slăbiciune este împlinită".

Ioan Chrysostom, admirându-l pe apostolul Pavel, spune: "Nu voi găsi cuvintele pentru a descrie ce fel de iubire pentru oameni, inima acestui apostol era amețită. Dragostea lui era mai largă decât oceanul și mai caldă decât focul. El îi iubea pe oameni ca și cum ar fi fost tatăl lor; era gata să meargă în iad însuși, doar pentru a fi mântuit de cei pe care el le-a predicat Cuvântul lui Dumnezeu ".

Pentru aceasta a fost destinat chiar ca primul apostol să pătrundă pe pământul Europei pentru educarea Neamurilor. Primul oraș european, unde a sosit Paul, se afla în nordul Greciei !, în Macedonia, și era numit Filip. Apostolul a fondat Biserica aici și, mai departe, a lăsat locuitorilor săi o ediflie scrisă, numită "Epistola către Filipeni".

O dificultate deosebită în materie de predicare la așteptat la Atena. Aici cuvântul nașului urma să fie proclamat "înțelepților acestei lumi" - filosofi, retorici, poeți. Orașul era plin de idoli păgâni și, după ce la examinat, apostolul era indignat de spirit. Dar printre numeroșii zei greci, Pavel a găsit inscripția "Dumnezeului necunoscut". Apoi a început să spună: "Atenienii! Trecând și examinând altarele voastre, am găsit un altar pe care este scris "Dumnezeului necunoscut". Acesta, pe care nu-l cunoașteți, cinstește, vă propovăduiesc. " Aici, în Areopagul atenian, Pavel, prin predicare, a găsit un urmaș și discipol - Dionisie Areopagitul.

Mai departe pe calea apostolului erau orașele Corint și Efes. Domnul, întărindu-l pe Pavel, ia apărut într-o viziune noaptea și a spus: "Nu vă temeți, ci vorbiți și nu vă opriți, căci Eu sunt cu voi".

Aceste călătorii misionare ale apostolului Pavel au avut o mare importanță. În primul rând, au fost înființate o serie de biserici pe continentul european și, în al doilea rând, au pus bazele monumentelor literare ale culturii creștine. Aceste edificări scrise, intacte, au coborât la noi, iar Ioan Hrisostom numește "o sursă inepuizabilă de înțelepciune". Indiferent cât de mult învățăm din aceste epistole apostolice, indiferent cât de mult ne tragem din această sursă - există întotdeauna pentru noi o mulțime de noi, edificatoare și necesare pentru mântuirea și întărirea credinței noastre slabe.

După ce a fondat o serie de biserici în Grecia, apostolul Pavel a decis să meargă spre vest și să ajungă în Spania. Punctul de plecare pentru această călătorie a putut alege Roma, unde în acea vreme era deja o comunitate creștină mare. Apostolul a scris Epistola către romani, în care își expune în mod sistematic viziunea asupra atitudinii Vechiului Testament față de Evanghelie. În Roma, a fost și ultima întâlnire a doi mari apostoli.

Potrivit legendei, Peter a reușit să scape din Roma sub acoperirea nopții cu soția sa. Dar, devreme dimineața pe calea apiană, Hristos ia apărut și, după aceea, apostolul sa întors la Roma, unde a fost răstignit pe cruce cu capul în jos. Deja în secolul al II-lea, pe locul executării apostolului Petru, a fost construit un mormânt descoperit de arheologi în 1950.

Știm mai puțin despre ultimele zile ale vieții apostolului Pavel. În orice caz, le-a petrecut în închisoare, în condițiile în care cea de-a doua epistolă către Timotei mărturisește elocvent. Acesta este cântarea lebedelor a apostolului, care va întâmpina moartea. Dându-i ultimele instrucțiuni lui Timotei, Pavel raportează despre lipsa de speranță a poziției sale. "Am devenit deja o victimă", scrie apostolul, "și a venit timpul plecării mele. Am luptat lupta buna, am comis curentul (viata), am pastrat credinta. Și acum se pregătește coroana neprihănirii pentru mine, pe care Domnul, judecătorul cel drept, mi-o va da în acea zi și nu numai pentru mine, ci pentru toți cei care i-au iubit apariția. "(2 Timotei 4, 6-8). În același mesaj, există cuvinte semnificative care mărturisesc puterea invincibilă care a susținut corpul epuizat și sufletul obosit: "Știu în cine am crezut".

El a trăit prin Hristos și în Hristos, Domnul a vorbit prin el în lume, și cuvântul lui Dumnezeu de foc străluceau în inima unui om bătrân cocoșat la fel ca ea a fost arde în inima tânărului Saul, care mulți ani în urmă a venit la Damasc. Ca cetățean roman nu a expune tortura crucii, dar a fost decapitat de sabie. O veche legenda spune că a fost pus la moarte în aceeași zi și oră apostolului Petru. Potrivit lui Tertulian, sa întâmplat de trei mile de la Roma, pe Ostian drum.

În istoria omenirii este dificil să găsim mai multe imagini holistice decât apostolii Petru și Pavel. Ei au fost încredințați o mare misiune: să aducă lumina Împărăției lui Dumnezeu în lume și ei și-au dat viața pentru slujirea acestei misiuni. Timp de treizeci de ani, de la primii pași ai predicii până la moarte, ei au rămas uniți în activitățile lor. Această unitate spirituală a fost creată de dragostea lor față de Dumnezeu și de oameni. Această devotament față de Hristos în răspândirea Evangheliei, străin limitărilor naționale, a fost scopul vieții lor. Și nimic nu putea să le respingă din calea crucii. Datorită acestor doi apostoli, toate popoarele din Marea Mediterană greco-romană au primit iluminarea creștină. Aceștia au inspirat o nouă viață în formele decăzute ale lumii antice, care au avut rezultate deosebite în cultura europeană.

Realizat faima a lungul veacurilor, acești apostoli și toată Biserica creștină timpurie, desigur, nu pământești căile, și nu prin înțelepciunea umană, nici un artificiu de exprimare și capacitatea de a utiliza mediul, ci numai puterea de credință, rugăciune și dragoste. Untold umană înseamnă lauda, ​​care a câștigat apostolilor, ar trebui mai întâi de toate pentru a Aceluia a cărui putere se face apel Petru și Convertirea lui Saul la Pavel și care sa făcut pe sine mai dificil de realizat, deoarece „puterea lui Dumnezeu se desăvârșește în slăbiciune.“

Veacurile vor trece, vor trece mii de ani. Dar în inima Sfintei Biserici și în amintirea poporului vor trăi întotdeauna numele apostolilor Petru și Pavel.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: