7 Motive pentru a nu da copiilor pâine - mâncare vie tony ogino

7 Motive pentru a nu da copiilor pâine - mâncare vie tony ogino

Am crescut toți la pâine, mâncând-o în fiecare zi pentru micul dejun, prânz și cină. Pâinea este o mâncare simplă, convenabilă și ieftină. Pâinea este totul în cap, așa că bunica noastră a spus. Și mama ma speriat dacă mănânc supă fără pâine 🙂 Literalmente, am fost forțați să mâncăm pâine și supă, cu terci și chiar cu paste! Mulți au auzit în copilărie că nu puteți arunca pâine. Pentru generația mai în vârstă, pâinea are o valoare superioară, statutul de ceva aproape sacru. Prin urmare, însăși ideea de rău a pâinii pare aproape blasfemistă.







Unul dintre prietenii mei a venit la mine și a spus: „?! Tonya, am înțeles totul, poți vorbi despre pericolele de carne, ouă și lapte, dar cum poți să atenteze la pâine“ 🙂 cred că acest lucru este un subiect atât de bine-cunoscut în lumea o alimentație sănătoasă, că toată lumea știe de ce este imposibil să dea pâine copiilor, dar practica arată contrariul. Oamenii își trăiesc problemele și de cele mai multe ori pur și simplu nu se gândesc la ceea ce mănâncă și cum își hrănesc copiii. Prin urmare, am decis să mă plimb pe această temă încă o dată și sper că părinții vor da produse de făină copiilor lor cel puțin mai puțin. 7 motive pentru a nu da pâine copiilor

Pâinea este capul sau capul tuturor bolilor. De ce strămoșii noștri au mâncat și au fost sănătoși? Pâinea neagră a fost considerată baza sănătății sibiene, ce sa schimbat? Și multe s-au schimbat! Strămoșii noștri au mâncat o pâine complet diferită, dintr-o grămadă complet diferită și făcuți folosind alte tehnologii. Deci, să aruncăm o scurtă privire la 7 motive pentru care este mai bine să nu dăm copiilor pâinea. făcând o paralelă între vremurile vechi și astăzi.

1. Creșterea și depozitarea cerealelor

De ce au făcut strămoșii noștri pâine? Acesta a fost cultivat cu cereale pe un teren curat ecologic, care nu a fost fertilizat cu îngrășăminte chimice. În vremurile vechi, șublele colectate au fost uscate înainte de a fi șlefuite într-un hambar sau platformă (groapă cu un cuptor fără țeavă), apoi au fost aruncate și bătute în vânt, uscate la soare pentru depozitare. Acum numim astfel de produse Organice! 🙂

În prezent, grâul este cultivat în cantități imense pe teren, care este fertilizat cu îngrășăminte chimice, plantele fiind acoperite cu pesticide. Pentru depozitarea cerealelor, este uscat acum prin mijloace chimice. Cerealele ar trebui protejate împotriva ciupercilor, bacteriilor și rozătoarelor, cărora le place să guste grâu, și pentru aceasta și pentru utilizarea chimicalelor.

2. Rafinarea făinii

Stăpânii noștri au găsit pâine obișnuită, coapte din făină integrală. Aceasta este o făină care nu trece deloc prin cernere sau printr-un mic ecran printr-o sită. Aici au luat grâul, l-au măcinat - și aici este măcinarea grosieră. Îmi amintesc în copilăria mea că bunica mea din sat ștergea grâul în făină pe moara de piatră. Cel mai adesea pâine coaptă din făină de secară, această pâine a fost numită "pâine neagră acră".

Făina de azi este rafinată. Procesul de făină de rafinare este îndepărtarea așa-numitelor "substanțe balast" din cereale, care, de fapt, sunt constituenții cei mai folositori ai cerealelor. În primul rând, boabele întregi sunt îndepărtate din germenul de cereale - partea biologică activă a plantei. Apoi, tărâțele sunt îndepărtate - carapacea de flori, care a fost întotdeauna principala sursă de fibre în nutriția umană, și conține, de asemenea, vitamine B și minerale. În timpul nostru, când pământul este epuizat, trebuie să luptăm pentru fiecare miligram de nutrienți și omul elimină aproape toate substanțele utile din cereale! Faina rafinată este slabă, eu numesc această mâncare "mâncare goală", din care corpul nostru nu face nimic.

Făina albă a fost în orice moment apreciată pentru frumusețea și albul ei. Aceasta este cea mai bună măcinare, obținută prin ecranarea făinii prin sita cea mai bună, astfel încât să obțineți făină albă. Strămoșii noștri ar putea permite utilizarea foarte rar a acestor făini pentru feluri de mâncare și ocazii speciale.

În timpul nostru, făina de cea mai înaltă calitate are într-adevăr o culoare albă, dar randamentul său este de 10 kg pe tonă de cereale. Este evident că în procesul de coacere în masă pur și simplu nu este profitabil să se folosească și întrucât cumpărătorul îi place pâinea albă, făina este albită artificial. Încă mai înălbim făină, tratând-o cu clor, dioxid de clor și bromat de potasiu. În loc să încercăm să recreăm compoziția originală de vitamine și minerale a făinii netratate, adăugăm o cantitate foarte mică de aditivi, inclusiv acidul folic sintetic. care nu au loc niciodată în nici o parte a lanțului alimentar natural. Acidul folic sintetic este un aditiv nociv care crește riscul de incidență a cancerului. În Statele Unite, Canada și, cel mai recent, în Chile, rata de incidență a cancerului colorectal a crescut după introducerea fortificării obligatorii a făinii cu acest element. În unele țări, este deja interzisă adăugarea de acid folic în făină, de exemplu în Norvegia. Spre deosebire de acidul folic sintetic, folatul din surse naturale de nutriție, în special din legume verzi, protejează împotriva cancerului și a prostatei.

Pâinea țărană simplă a fost coaptă pe aluat de casă, fiecare familie având propriile rețete originale. Sourdough este un aluat lichid fermentat cu fructe, hamei, lapte și alte metode. Aceste fermente au îmbogățit corpul cu vitamine, enzime, biostimulante și saturat cu oxigen.

Pâinea obișnuită modernă din magazin este coaptă pe drojdie termofilă. Despre aceste drojdii puteți viziona un film documentar pe YouTube. Aceste drojdii sunt un produs relativ nou, a fost creat de biologi germani în timpul celui de-al doilea război mondial. Pâine testată pe astfel de drojdii în lagărele de concentrare. Ei puteau coace rapid pâinea și efectele secundare ale unei astfel de pâine nu puteau fi detectate imediat, numai acum oamenii de știință au început să sune alarma după atâția ani! Drojdia termofilă a devenit populară în întreaga lume, pâinea industrială și-a câștigat ritmul, a fost foarte important după război, când nu era suficientă mâncare. Pentru producția de drojdie, se folosesc 36 de tipuri de materii prime și 20 de tipuri de materii prime auxiliare, majoritatea absolută din care nu se poate numi alimente. Drojdia saturate cu metale grele (cupru, zinc, molibden, cobalt, magneziu, etc.), iar celălalt nu este întotdeauna util noi elemente chimice (fosfor, potasiu, azot etc.). Pentru că toate acestea sunt adăugate acolo, e greu de înțeles, nu am găsit o explicație.







Pe pericolele de drojdie poate fi un timp foarte lung pentru a scrie, pe scurt, trebuie să știți că drojdia termofile, care poartă și numele de Saccharomyces utilizate pentru coacerea pâinii, fabricarea berii și a producției de alcool, Saccharomyces foarte durabil și nu se descompun sau la temperaturi ridicate sau în procesul de digestie a tractului gastro-intestinal al produsului persoană. La rândul lor, celulele de drojdie produc substanțe otrăvitoare, care, datorită dimensiunilor mici și greutății lor moleculare, se răspândesc în întregul corp, otrăvind și ucidindu-l.

Mijloacele de drojdie există în natură și intră în corpul nostru în cantități mici din aer, din diferite produse, cu o cantitate atât de mică încât corpul nostru se descurcă minunat. Cu toate acestea, într-un centimetru cub de aluat matur pe drojdie termofilă, există 120 de milioane de celule de drojdie! Acest lucru este prea mare, o armată de dușmani obtinerea in intestinele noastre se multiplică foarte repede, drojdie de bere perturba flora intestinală, care contribuie la procesele putrezită și interferează cu digestia normala. Bacteriile utile sunt deplasate de ciuperci de drojdie și de bacterii dăunătoare (putrefactive), ca rezultat - deficiență de vitamine și minerale necesare. Orice ciuperci (inclusiv drojdie) sunt capabile să producă antibiotice în timpul activității lor vitale, printre alte substanțe toxice. Astfel, creăm o atmosferă acidă ideală pentru tot felul de procese dăunătoare, inclusiv pentru propagarea paraziților. Amintiți-vă, nu există microfloră sănătoasă - nu există imunitate, nici sănătate!

5. Ingineria genei de grâu nouă

Noile hibrizi de grâu conțin 95% din proteinele celor două soiuri mamă, dar restul de 5% din proteine ​​sunt unice și nu pot fi găsite în culturile părintești! Aceste 5% din proteine ​​sunt noi pentru noi, ce ne putem aștepta de la ei, până acum nu putem decât să ghicim. Este vorba de o structură de proteine ​​de 5% a cerealelor care determină o persoană dependență ridicată de grâul modern. Toată lumea știe că zahărul și alcoolul creează un sentiment de bunăstare și sunt tentați să se întoarcă și să se repete. Dar cum rămâne cu produsele care conțin gluten, cum ar fi pâinea integrală de grâu și fulgii de ovăz? Ideea că glutenul poate provoca plăcere și dependență pare ciudat și teribil. Trebuie să reevaluează astfel de produse și locul lor în dieta noastră.

În primul rând, cuvântul gluten înseamnă clei (lipici din lipici), este un gluten, o proteină lipicioasă găsită în majoritatea cerealelor. Producția modernă de produse alimentare, inclusiv ingineria genetică, ne-a permis să creștem cereale conținând 40 de ori mai mult și mai mult gluten. decât cultivat cu doar câteva decenii în urmă. Strămoșii noștri au folosit boabele, care au fost de două ori mai puțin decât glutenul!

7 Motive pentru a nu da copiilor pâine - mâncare vie tony ogino
Mulți cred că numai aceia care suferă de boala celiacă ar trebui să-și facă griji în legătură cu acest subiect. Din păcate, nu este așa! Există deja numeroase studii în domeniul afectării cerebrale asociate cu glutenul. De exemplu, David Perlmutter, MD, un neurolog practica, a scris cartea "Food and the Brain", care spune teoria și experiența personală de tratare a pacienților dietă fără gluten. El susține că sensibilitatea la gluten, cu sau fără boala celiacă, crește producția de citokine inflamatorii, care sunt principalii factori în dezvoltarea condițiilor neurodegenerative. Reacție imunologică distructivă, are un efect negativ asupra creierului, provocând epilepsie, demență senilă și chiar leziuni ireversibile ale creierului. Niciun organism nu este mai sensibil la efectele dăunătoare ale inflamației decât la creier. Doctorul vorbește despre modul în care pacienții grav bolnavi s-au recuperat din cauza unei schimbări în dietă și trecerea la o dietă fără gluten. Experiența practicanților este o experiență valoroasă și trebuie să le ascultăm concluziile și rezultatele.

Cei mai mulți dintre noi nu înțeleg nici măcar că suferă de sensibilitate la gluten! Unul dintre semnele indicative ale efectelor nocive ale gluten asupra organismului sunt dureri de cap, anxietate, depresie, convulsii, pofta de dulciuri, dureri osoase, stare generală de rău persistentă, retard de creștere, și vorbire la copii, memorie slaba, autism, infertilitate, gaze, balonare, constipație, spasme etc. Dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră are cel puțin unul dintre simptomele cel mai probabil, prea suferi de această boală. Cel mai bun mod de a verifica - pentru a elimina toate glutenului din dieta pentru a vedea rezultatele și pentru a face teste in laborator.

Din experiența personală pot adăuga că, din adolescență, am suferit de depresie, migrene și afecțiuni constante. De câteva ori am fost vizitat de gânduri despre sinucidere. Toate aceste simptome au dispărut brusc din viața mea după trecerea la o dietă fără gluten. În adolescență, am mâncat în cea mai mare parte pâine, biscuiți și rulouri cu ceai dulce. Acum înțeleg de ce viața mea mi-a părut o bandă neagră solidă!

7 Motive pentru a nu da copiilor pâine - mâncare vie tony ogino

Toată viața mea în Ucraina, am cumpărat pâine în departamentul de pâine, care nu a specificat ingredientele. Principalul lucru este că pâinea a fost gustoasă și proaspătă, așa mă îngrijorează mereu. Numai când m-am mutat în Japonia, când am cumpărat pentru prima dată pâine japoneză, am fost îngroziată de blândețea, lipsa de gust și longevitate. Ambalajele de pâine indică întotdeauna compoziția tuturor ingredientelor din care se coacă pâinea. Ce este în compoziție? Încă nu înțeleg de ce sunt adăugate atât de multe ingrediente diferite, deoarece strămoșii noștri au folosit numai făină, apă și aluat!

Compozitia standard pâine albă japoneză de la supermarket întotdeauna include: făină rafinat (小麦 粉), drojdie (パ ン 酵母, イ ー ス ト) margarina (マ ー ガ リ ン), scurtarea (シ ョ ー ト ニ ン グ), sare și ouă. adăugat Adesea V.C. (vitamina C), acetat de aproape adăugat întotdeauna sodiu (酸 Na) - cunoscut ca aditiv alimentar E262, și este folosit ca un conservant. Există întotdeauna un emulgator (乳化 剤), care nu este scris, dar cel mai probabil this- lecitină de soia, E322 aditiv. Și, desigur, arome, bine, unde fără ele 🙂 (香料). Acesta este un set standard, deși există opțiuni și mai rău, atunci când sunt adăugate în coloranți, siropuri, fructe și nuci prăjite.

Pentru cei care nu cunosc margarina a fost primul produs obținut în tehnologia de transmisie bazată pe hidrogen (hidrogenare), în care uleiul vegetal lichid devine un solid. Acest proces sporește termenul de valabilitate al uleiului însuși și al produselor produse pe baza sa. Din păcate, în timpul unui astfel de tratament apar reacții chimice în ulei, și a format așa-numitele trans-grăsimi. Conform celor mai recente date științifice, utilizarea de grasimi trans duce la perturbarea metabolismului, ceea ce duce la obezitate, dezvoltarea bolii coronariene, precum si alte cauze in pericol viata boli. Cu cât este mai greu margarina, cu atât mai mult grăsime trans în ea și viceversa. Istoria invenției de margarină este foarte interesantă, puteți citi în Wikipedia.

Scurtarea este, în general, un aditiv teribil, în opinia mea. Acest patiserie sau ulei de gătit, care este utilizat pentru a conferi catifelare și produse din făină vrac. De aceea, pâinea japoneză este la fel de moale ca și vata de bumbac. Această grăsime este produsă în prezent din cel mai ieftin și mai dăunător ulei de palmier și ulei de soia. Această grăsime, ca și margarina, se referă la trans-grăsimi dăunătoare sănătății. Experimentele la șobolani au arătat că scurtarea cauzează cancer. Acesta este un supliment foarte periculos, care este prezent în aproape toate produse de patiserie, bomboane și glazuri și batoane de ciocolată în Japonia (în alte țări, nu știu, cec)!

7 Motive pentru a nu da copiilor pâine - mâncare vie tony ogino

concluzii:
Sper că ați realizat deja că strămoșii noștri au mâncat o pâine complet diferită. nu ca cel modern. Pentru a recrea pâinea cea mai veche, trebuie să găsim pământ curat, să cultivăm grâu din soiurile netratate fără aditivi chimici, fără pesticide, apoi să-l usucăm în mod natural și să-l depozităm fără tratament chimic. Apoi trebuie să facem un ferment de casă, să adăugăm apă și puțină sare. Poți stăpâni asta nu este o sarcină ușoară? Odată m-am uitat la făină ecologică și chiar am găsit-o, foarte scumpă și rară. Puteți găsi boabele acelor variante vechi care nu au fost atinse de ingineria genetică, ele nu sunt populare și, desigur, foarte scumpe. Dacă nu doriți să recreați vechea pâine a strămoșilor noștri și nu există nici o modalitate de ao face, atunci vă sfătuiesc cu sinceritate să renunțați la pâinea modernă a întregii familii și să nu dați copiilor voștri astfel de pâine!

Un alt punct important, strămoșii noștri au început întotdeauna să coacă pâine cu rugăciune. Încearcă să-ți mulțumești mâncarea înainte de al mânca, să-ți antrenezi copiii încă de la vârsta fragedă pentru ao face.

Lista literaturii utilizate:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: