5 Secretele de păr frumos din Rapunzel rus darja gubanovoi, salut! Rusia

5 Secretele de păr frumos din Rapunzel rus darja gubanovoi, salut! Rusia

Pentru a avea vise de păr lungi și frumoase, fără îndoială, cea mai mare parte a celei mai frumoase jumătăți de umanitate. Desigur, printre noi sunt fani dedicate de tunsori „sub băiat“, dar orice tunsoare, păr sănătos nu iese din moda. Sfaturi despre cum să păstrați părul sănătos într-o megacitate, coaforii dau dreptul și stânga. Dar, uneori, este mult mai plăcut să auziți părerea unei persoane care demonstrează efectul acestor sfaturi prin exemplu. De la Daria Gubanova din Siberia, care mass-media occidentală - de la Daily Mail la postul Huffington - numită "Rapunzel rusesc".







Spălarea - aici începe îngrijirea părului și este foarte important să efectuați corect această procedură. Pentru a spala un cap este necesar in procesul de poluare a pielii. Eu, de exemplu, fac acest lucru de două ori pe săptămână. Fiecare persoană are propriul fundal hormonal unic, care reglează activitatea glandelor sebacee, deci nu priviți cât de des alți oameni își spală părul (de exemplu, prietenele, mama sau bunica). Mulți fac o greșeală groasă și își spală capul cu apă prea fierbinte, care deschide balanțele de păr și poate chiar să rupă microflora pielii. Temperatura optimă a apei pentru spălarea părului este de 40 de grade. Dacă nu utilizați styling sau deșeuri de produse cu silicon, atunci lungimea de bază a părului poate fi spălată cu spumă, drenând din rădăcini - acest lucru va fi de ajuns, deoarece doar praful acumulat la vârful părului.

5 Secretele de păr frumos din Rapunzel rus darja gubanovoi, salut! Rusia

Alegerea samponului este un alt punct important în materie de asistență medicală. Anterior, m-am uitat adesea la ambalajele frumoase și am fost dezamăgit de produsele cosmetice. Apoi am studiat bine întrebarea și acum știu că cel mai important lucru la alegerea unui șampon este că nu ar trebui să fie detergenți agresivi în el. Sunt sigur că nu vreau Lauryl Sulfat de sodiu (SLS) în sampon. Aceasta este cea mai ieftină și cea mai comună în șampoane (precum și în detergenții de spălat vase și chiar mașinile!) Surfactanți. Este destul de agresiv și poate provoca mâncărime, matreata, roșeață și chiar pierderea excesivă a părului. Eu aleg sampoanele, care contin o substanta mai moale - Coco Sulfat de sodiu. Nu vă fie frică de cuvântul "sulfat" în nume, sulfații diferiți au efecte diferite asupra părului. Coco Sulfatul de sodiu este fabricat din ulei de nucă de cocos, este foarte moale și este permis de cele mai stricte certificate europene de produse cosmetice naturale și organice. Singurul caz în care veți fi contraindicat sampon de sulfat - dacă ați făcut îndreptarea keratinei. Apoi căutați ingrediente cum ar fi Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Lauryl Glucoside sau un extract foarte natural al rădăcină de săpun. Îmi place foarte mult să folosesc șampoanele Natura Siberica, pentru că nu au SLS, iar prețul, designul și sortimentul mă fac întotdeauna fericit.







5 Secretele de păr frumos din Rapunzel rus darja gubanovoi, salut! Rusia

Desigur, din când în când, folosesc măști profesionale și balsamuri pentru păr. Dar, de cele mai multe ori, decocții pe bază de plante. Mă stochez pe iarbă în vară sau cumpăr la o farmacie. Decoctionul meu cel mai preferat este din urzici. Urzica este o iarbă minunată. Ajută la pierderea parului, întărește creșterea, face părul puternic, moale și strălucitor.

De asemenea, îmi place să fac măști de casă, una dintre cele mai preferate este o pâine și o bere. Dă volumul părului și crește rata de creștere a acestuia. Pentru a pregăti o astfel de mască, este mai bine să luați bere nefiltrată și nepasteurizată: stochează mai multe substanțe utile. Reteta este aceasta: pâine de secară (fără coaja) se toarnă o cantitate mică de bere. După 1,5 ore, masa rezultată se amestecă și se adaugă un vârf de muștar. Se amestecă bine și se freacă în rădăcinile părului. Înfășurați în celofan și un prosop și lăsați timp de 30 de minute sau o oră. Se spală cu apă caldă care se scurge, apoi se spală părul cu șampon.

5 Secretele de păr frumos din Rapunzel rus darja gubanovoi, salut! Rusia

Biciul principal al femeilor cu par lung este împărțit. Pentru a păstra vârfurile în stare bună, este important să le alimentați cu uleiuri și măști. Înainte de spălarea capului, adesea pun un pic de ulei nutritiv pe vârfuri (de exemplu, ulei de cătină), păstrez 15-20 de minute și apoi începe spălarea. De asemenea, doresc să adaug vitaminele E sau A lichide la șampon sau la balsam. Din păcate, vârfurile puternic marcate nu pot fi vindecate cu uleiuri. Acestea trebuie să fie întrerupte și apoi să se procedeze la tratament.

Doresc tuturor cititorilor HELLO.RU păr lung, sănătos și bine îngrijit!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: