10 întrebări adresate creștinului

10 întrebări adresate creștinului

1. A treia poruncă în decalog spune că credincioșii nu ar trebui să rostească în zadar numele Domnului Dumnezeu. De ce este această poruncă importantă pentru Dumnezeu?

Deoarece numele determină Persoana. Persoana Sfântului Dumnezeu cere o relație sacră; în zadar - nu este sfânt, este amestecat cu vanitatea.







Despre aceste lucruri este scris, deci nu are rost să-l pictez.

2. Dacă continuați subiectul numelor. Cum credeți, numele dat de el afectează soarta și caracterul persoanei?

Nu cred în asta. Eu cred că educația, educația, rugăciunea pentru o astfel de persoană a altor oameni și așa mai departe asupra influențelor.

Un nume poate influența cumva dacă o persoană își cunoaște semnificația și o dă o importanță deosebită și dacă numele este atrăgător.

"Nabal" este nebun, nu știu cine îl cheamă pe fiul său în acest fel, dar dacă vi se spune "Mad" toată copilăria ta, va începe să influențeze.

Dacă am fost numit Constantin și nu știam ce înseamnă, și mai târziu am aflat că am răspuns încă la Kostya și nu la Constantin, cu greu afectează sau influențat într-un mod special, este într-adevăr destul de puțin.

3. Ce ai cere de la Dumnezeu dacă ți-a vorbit așa cum ai făcut-o odată Solomonului?

Nu a pus o astfel de întrebare. "A trăi o viață demnă de Dumnezeu!" - una din opțiunile bune, în opinia mea.

4. Este important să vă desemnați ca fiind un creștin evanghelic - un baptist sau pur și simplu puteți fi numit creștin?







Este important să trăim ca un creștin, pentru a nu denigra numele lui Hristos, pe care îl numim. Și exteriorul să ne cheme așa cum pare corect.

Deci, odată ce primii creștini au fost numiți "Christos". Am crezut că ar fi insultător, dar sa dovedit a fi onorabilă și ce altceva este necesar dacă sunteți chemați după numele Mântuitorului Hristos!

5. Poate un creștin să vadă acțiunile lui Dumnezeu în viețile oamenilor diferiți, inclusiv în necreștini?

Lucrările lui Dumnezeu, chiar și prin considerarea creațiilor fără cuvinte, sunt vizibile. Mila lui Dumnezeu, dreptatea și judecățile Lui sunt văzute în viețile oamenilor, exemplele sunt peste tot. Creștinul nu "poate", ci "trebuie" să vadă aceste acțiuni.

6. Cum și ce să încurajăm credința tinerilor să slujească lui Dumnezeu și să nu fie influențați de o lume depravată?

Un exemplu personal. Povestirile eroilor credinței, părinții botezului. O imagine a unei lumi care piere și a unui Hristos care iubește această lume pe cruce, rugându-se "Tată, iartă-i ..."

7. Este meritat ca un creștin să ia parte la diverse discuții cu necredincioșii sau cu credincioșii din alte credințe? Cât de utilă este aceasta?

Toate în funcție de situație. Practic - nu este suficient de util, pentru că este simplu - un spectacol.

Dar, uneori, poate fi util și, uneori, chiar dăunător, atunci când "margele în fața porcilor" sau "altar pentru câini ...".

8. Există o declarație a lui John Piper: "Nu vă pierdeți viața în zadar". Cum poți trăi ca să nu-ți pierzi viața în zadar?

Citiți această carte a lui Piper, totul este descris în detaliu.

9. Serghei Esenin a scris: „Dacă țipi armată sfântă“ Kin tine Russ, trăiesc în paradis, „Eu zic:“ Nu este un paradis necesar, Dă patria mea ". Cum înțelegeți aceste linii?

Nu le înțeleg, pentru că acesta este prostia unui om care și-a pierdut calea în căutare spirituală. Nu există nici un concept al fie paradisului, fie a vieții ..., și chiar a Patriei, o idee slabă aparent.

10. Care sunt dorințele dumneavoastră?

Creștinii: „Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul său, cu toată puterea în puterea lui și pe aproapele tău ca pe tine însuți,“ Această iubire nu va permite nici un păcat, sau de a sta pe banca de rezerve.

Intervievat de Arthur Garnov, în mod special pentru portalul de informare și educație creștină slovodlyate.by







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: