10 Fraze care întăresc relațiile și familia, societatea, argumentele și faptele

A declarat Nifont Dolgopolov, psiholog-consultant, rector al Institutului de Gestalt și Psihodrama din Moscova (MIIGP).

- Am vorbit deja despre fraze care au un efect dezastruos asupra relațiilor cu un partener. Să încercăm să găsim cuvinte-antidoturi de la distrugerea relațiilor. Cuvinte care întăresc relațiile. Cu toate acestea, se știe că este mai ușor de rupt.







1. Cuvintele care exprimă dorința partenerului de a face pace. "Să încercăm să ne înțelegem, vom găsi o soluție comună", "Chiar vreau să fiu și să fiu cu tine!"

2. Ne cerem scuze pentru durerea, violența, insultele aduse partenerului. "Iartă-mă, nu am dreptate (a) că te-am acuzat în zadar!", "Îmi pare rău că te-am ofensat!"

3. Cuvinte de recunoaștere în greșelile lor. "Da, chiar am făcut o greșeală", "Ați fost corect, nu am scris această scrisoare (deși am spus că l-am trimis cu siguranță)"

4. Cuvinte de recunoaștere a faptului că o ceartă sau un conflict cu un partener vă afectează în mod serios bunăstarea emoțională. "Suferi foarte mult (suferință) pentru că ne-am certat."

5. Fraze care exprimă dorința de a înțelege durerea și suferința altui. "Chiar vreau să vă înțeleg", "Este foarte important pentru mine să înțeleg ce răniți (cu cât vă jignesc mai mult)"

6. Expresii care exprimă dorința de a ști ce interesează partenerul, ce (a) simte că el (a) crede. "Mă întreb ce fel de muzică îți place", "Ce îți place la micul dejun", "Ce simți când." "," Opinia ta este importantă pentru mine ". Este important ca, dacă experiențele și gândurile partenerului nu sunt foarte plăcute pentru dvs., totuși ați recunoscut dreptul său la acest tip de experiență și nu ați pierdut interesul și respectul față de partener. De exemplu, dacă un partener spune că se mâhnește de pierderea părinților, este mai bine să spună: "Este greu pentru mine când nu comunici cu mine, dar înțeleg că ai o mare durere" (vezi și punctul 9)







7. Expresii care subliniază importanța partenerului dvs. în evenimente comune, sărbători, dureri. "Aș vrea să merg cu dvs. să văd acest film (mergeți la această expoziție, aranjați o petrecere în onoarea obținerii unei diplome)", "Vreau să merg cu prietenii pentru tine (așa), așa că am să aștept când te întorci din călătorie "" Este important pentru mine să mă plâng de mama mea ".

8. Cuvintele care îți dezvăluie atitudinea, sentimentele "pozitive" pentru un partener, valoarea lui în ochii tăi. "Ești foarte dragă pentru mine", "Te iubesc foarte mult!", "Chiar am nevoie de tine!", "Apreciez sinceritatea ta (iubire, încredere, tandrețe etc.)". Este deosebit de important să subliniezi importanța relațiilor pe termen lung cu un partener (dacă chiar vrei să fii cu el de mult timp).

9. Cuvintele care exprimă sentimentele "negative" ale partenerului cu o explicație clară a ceea ce este legată de această condiție. "Mă înfurie când mă spui un nebun (nebun)", "mă jignesc atunci când câștigi și mă bateți pe umăr în patronat. “. Aceste așa-numite "mesaje" din psihologie despre stările lor dificile sunt extrem de utile pentru conștientizarea de sine a stării de spirit și a conflictului rău și pentru a ajuta partenerul să înțeleagă ce se întâmplă cu dvs.

10. Cuvinte de recunoștință pentru lucrurile bune pe care un partener le are sau le face acum față de dvs. "Vă mulțumesc pentru că m-ați făcut o adevărată sărbătoare!", "Este foarte important că m-ați sunat din străinătate", "Vă mulțumesc foarte mult pentru că m-ați susținut atât de mult a) eu! "

Desigur, toate aceste fraze au o proprietate "magică" pentru a întări și a îmbunătăți relațiile pe o singură condiție: dacă sunteți sincer. Dacă doriți cu sinceritate să faceți pace, simțiți sincer durerea în conflict, sunteți cu adevărat interesați de opinia și sentimentele partenerului. Altfel, frazele "medicale" se transformă imediat într-o armă rănită de indiferență, falsitate, ipocrizie și dispreț.







Trimiteți-le prietenilor: