8 Calități ale angajaților remarcabili

Uitați cuvântul "bun" - există un cuvânt "excelent". Următoarele descriu calitățile care fac un bun angajat doar minunat.

Angajații buni sunt fiabili, demni de încredere, întreprinzători, harnici, lideri excelenți și subordonați excelenți. există multe calități care sunt ușor de descris, dar foarte dificil de detectat la om.







Unii angajați merg mai departe. Ele sunt destul de remarcabile, deoarece posedă calități care nu pot fi văzute în evaluarea performanțelor, dar, cu toate acestea, ele au un impact grav asupra rezultatelor activităților lor.

Iată 8 calități ale angajaților remarcabili:

1. Ei ignoră descrierea postului. Cu cât compania este mai mică, cu atât mai importantă este faptul că angajații pot lua decizii în mișcare, se pot adapta rapid la schimbarea priorităților și pot face tot ce este necesar, indiferent de rolul sau poziția lor, pentru a atinge acest obiectiv.

Atunci când apar probleme cu un proiect client important, angajații mari nu trebuie să le îndrepte - ei sunt implicați rapid în procesul de soluționare, chiar dacă nu este locul de muncă.

2. Sunt excentrice. Cei mai buni angajați sunt adesea un pic diferit: ciudat, uneori lipsit de respect, sunt chiar fericiți să fie diferiți. Pare puțin ciudat, dar într-un sens foarte bun al cuvântului. Personajele neobișnuite transformă viziunile obișnuite asupra lucrurilor, fac munca mai interesantă și transformă echipele obișnuite în grupuri care au propriul fler și miros.

Oamenii care nu se tem să se deosebească de ceilalți își extind natural granițele și provocă statu-quo-ul și adesea vin cu idei mai bune.

3. Dar știu când să facă o copie de rezervă. Cu personalități neobișnuite este foarte distractiv. până când nu mai este amuzant. Atunci când apare o mare problemă și situația devine foarte tensionată, cei mai buni angajați nu își exprimă clar personalitatea și sunt pe deplin incluși în activitatea generală a grupului.







Minunat angajații știu când să joace jocuri, și atunci când pentru lucruri serioase; când poți încălca regulile și când să le aderi; și când să provocați sau să vă retrageți. Este dificil să menținem un astfel de echilibru, dar unii pot vedea cu ușurință această linie fină.

4. Lăudau pe alții. Laudă din partea șefului este drăguță. Lăudarea unui coleg este mare, mai ales dacă respectați această persoană.

Lucrătorii remarcabili recunosc contribuția altora, în special în proiectele de grup, unde consecințele cuvintelor lor sunt mult mai semnificative.

5. Și se plâng față în față. Cu toții vrem ca angajații să prezinte propuneri, dar unele probleme sunt mai bine rezolvate față în față. Angajații excelenți au adesea o toleranță sporită pentru a ridica probleme controversate într-o discuție de grup, deoarece poziția lor le dă mai multă libertate.

Miniștrii minunați vor veni la dvs. înainte sau după întâlnire pentru a discuta o chestiune delicată, știind că menționarea într-un grup poate provoca o furtună.

6. Vorbesc când ceilalți vor tăcea. Unii angajați nu îndrăznesc să vorbească la întâlniri. Unii dintre ei nu îndrăznesc să vorbească nici măcar față în față.

Într-o zi, un angajat mi-a pus o întrebare despre posibilitatea reducerii personalului. După întâlnire, l-am întrebat: "De ce ați întrebat despre asta? Știți deja ce se întâmplă. El a spus: "Știu ceva, dar mulți alții nu știu, dar ei nu îndrăznesc să o întrebe. M-am gândit că ar fi mai bine dacă au auzit un răspuns de la tine.

Angajații remarcabili au o abilitate înnăscută de a simți problemele și preocupările celorlalți, și ei înșiși își ia inițiativa, punând întrebări importante sau ridicând probleme atunci când alții nu sunt soluționați.

7. Vreau să demonstreze că alții nu au dreptate. Motivația de sine se bazează adesea pe dorința de a arăta că scepticii se înșeală. Un adolescent fără studii superioare sau o femeie căreia i sa spus că nu are potențialul unui lider are adesea o dorință arzătoare de a dovedi că alții nu au dreptate.

Educația, inteligența, talentul și priceperea sunt foarte importante, dar entuziasmul este crucial. Lucrătorii remarcabili sunt mutați de ceva mai profund și mai personal decât de dorința de a-și face bine munca.

8. Întotdeauna fac ceva. Unii oameni sunt rar satisfăcuți (într-un mod bun) și fac în mod constant ceva: schimbați programul, reglementați evoluția evenimentelor, ajustați procesul de lucru.

Angajații excelenți monitorizează procesul. Miniștrii minunați găsesc modalități de îmbunătățire a acestor procese, nu doar pentru că sunt așteptați de la acestea. ci pentru că pur și simplu nu se pot ajuta singuri.

Codul de utilizator nu este setat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: