6 Motive pentru care un nou-născut plânge adesea

Multe ghiduri de îngrijire a copilului se referă la plâns. El însoțește în mod natural viața unui copil, că este pur și simplu imposibil să uităm de el. Cu toate acestea, nu se menționează nimic despre ceea ce simte mama atunci când bebelușul ei este inundat de lacrimi. Vom înțelege de ce un nou-născut plânge adesea, fie că este necesar să luați un copil plâns în brațe, cum să supraviețuiți colicilor și să reacționați la plâns la copiii mai mari.







Plângând un copil: ce simt adulții?

Oriunde puteți citi că "mama încearcă încet să distingă sunetele produse de copilul ei". Cu experiență, începeți cu adevărat să vedeți diferența dintre strigătul unui lup flămânzit și șuieratul unui copil bolnav. Dar nimeni nu menționează că orice fel de plâns epuizează în cele din urmă foarte mult.

Desigur, mama mea are suficientă inteligență și simpatie pentru a înțelege că copilul nu are alte modalități de a se exprima. Nu țipă deloc pentru a-și enerva mama, ci doar pentru ai cere ajutor.

Bineînțeles, știi cu toții asta. Cu toate acestea, pentru o fracțiune de secundă, aveți o dorință de a striga: "Da, vă închideți într-o zi, micul monstru!".

În funcție de vârsta copilului, plânsul este perceput în moduri diferite și este posibil să se distingă mai multe etape în percepția plânsului copiilor de către părinți.

1. Nou-născut: părinții nu sunt prea bine înțelese cauza lacrimilor sale, ei se simt lipsiți de putere, încercând cu disperare să găsească cel puțin o decizie, să se întrebe dacă sunt părinți buni (vinovăție - 5 pe o scară de cinci puncte).

2. După câteva săptămâni, părinții știu de ce copilul lor plângând, și nu ezitați să găsească o soluție (care a venit prin nopți nedormite și scutece murdare sute).

3. După câteva luni: copilul a învățat cum să facă părinții să reacționeze și începe să-și aplice toată puterea de convingere. Părinții sunt deja suficient de întăriți și sunt capabili să ocolească capcanele înființate de o mică viclenie.

Timpul preferat și locul de a bea bebelușul

- În mijlocul nopții la hotel.

- În supermarket, sub privirile răutăcioase ale mătușilor din coșulețe.

- Într-un avion (mai ales în timpul unui zbor lung).

- În mașină, când încerci să găsești locul întâlnirii tale.

- În timpul unei ceremonii, o întâlnire pentru care ați fost forțat să o luați.

De ce un nou-născut plânge adesea

Un nou-născut nu plânge deloc, dar este cel mai greu de înțeles. Unul ar trebui să aibă întotdeauna în vedere faptul că doar pentru că el nu va arunca un acces de furie, iar tu trebuie să determine cauza, o mică anchetă. Nu vă faceți griji, va deveni foarte repede un adevărat Sherlock Holmes: dovedit științific că în termen de zece zile de la nastere mama recunosc de la 3 la 6 specii de plâns lui.







Ar trebui să-l iau imediat?

Cum de a alege între instinctul de confort copilului și care sugerează rămășițele de neuroni supraviețuitori în creierul mamei ( „Nu, nu, nu, va trebui să așteptați un pic“)?

Răspunzând la apelul copilului, îl informați că sunteți aici și sunteți gata să-l mângâieți și să-l ajutați. Dacă copilul înțelege că există cineva din apropiere care poate fi de încredere, el va crește calm și încrezător.

Cu toate acestea, copilul va avansa foarte mult în dezvoltarea lui, dacă învață să se consoleze, găsind puterea de a se calma. O prezență constrângătoare și simpatică este poziția corectă a mamei ideale, nu-i așa?

Când nimic nu ajută

Plânge. De regulă, acest lucru se întâmplă seara. Ați încercat să rezolvați această problemă: deghizați copilul, îl hrăniți. L-ai stârnit, l-ai mângâiat. Nimic nu ajută. Aceasta este o colică clasică care rezultă din nevoia copilului de a scăpa de stresul acumulat în timpul zilei, de experiența stresului (agitație, oboseală, bucurie etc.). N-ai vrut vreodată să fii eliberat de excesul de emoții?

În astfel de situații, stresul și disconfortul copilului devin contagioase: mama se simte neputincioasă, începe să devină nervoasă, crește tensiunea. Dă copilului timp să se calmeze, lăsându-l în cameră, doar uneori vin să verifice dacă totul este în ordine. Dacă el continuă să plângă, puteți merge cu el din cameră în cameră, cu condiția să rămâneți calm în același timp ...

Va fi, de asemenea, necesar să se concilieze cu aceste crize actuale, ele sunt inevitabile și să încerce să le supraviețuiască cu demnitate, fără a exacerba situația.

Copilul plânge mai în vârstă

Un copil mic poate avea noi soiuri de plâns. Odată cu dezvoltarea unei persoane, anxietățile sale devin mai sofisticate. Având în tratate cu problemele primitive (foame, sete, somn, scutece umede), copilul merge la lumea minunata de griji metafizice: Vreau să vă atrag atenția, am nevoie de dragoste ...

1. "Hei, m-am plictisit!"

De îndată ce un copil nu mai dormi timp de zile, el este însetat de descoperiri. Nu lăsați-o în pat, folosiți faptul că este încă nemișcat și luați un șezlong cu el. El va fi fericit să se uite la modul în care mama mea spala preparate, pregătește mâncare, curăță.

Jucării necostisitoare și foarte distractive

- O mică sticlă de plastic cu câteva cleme, pietricele sau fasole uscată (atenție: capacul trebuie strâns foarte strâns).

- Tubul de carton de sub folie.

- Cutie bine închisă cu muguri de bumbac.

- Bratari din plastic.

- Diferite cutii care pot fi deschise și închise.

- Ambalaje din carton pentru hrana (hrana pentru copii este de obicei decorata cu imagini luminoase, frumoase).

2. "Nu-mi permiteți să atingeți ce vreau - vă voi aranja asemenea isterie!"

Dezamăgirea este, probabil, una dintre experiențele cele mai dureroase pe care le-au experimentat copiii. Părinții stabilesc limite și le interzic să atingă prize, becuri, bluze fragile etc. Copilul trebuie să învețe cum să facă față acestui sentiment.

3. "Nu, mama, nu mă lăsa!"

Destul de repede copilul învață un sentiment de tristețe, văzând cum te duci. Se crede că de 8 luni, el descoperă „anxietate de separare“, cu alte cuvinte, teama că nu se va întoarce. Desigur, fiecare copil în fiecare individ: cineva plânge, abia dacă mama va fi lansat în camera alăturată, și cineva nu cred că de ea în două zile. În ambele cazuri, nu există nici un motiv de alarma, toate acestea vor avea loc.

Împărtășește-te cu prietenii tăi pe Facebook!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: