1-am unit spital din cartierul Vyborg - spitalul de copii din St.

1. Cladirea care se afla in adancul intregului teren (litera T din plan) este "3 КЖ" pe planul increderii GRRI, ceea ce inseamna o casa cu trei etaje. Ie aceasta deja în 1973 era de 3 etaje. El a fost doar gresie și probabil a apărut la vârful podelei în loc de pod.







2. O clădire mare cu 2 etaje a grădiniței copiilor (litera H din plan) este în mod evident SNOW și în locul ei au fost construite clădirile spitalului.

1-am unit spital din cartierul Vyborg - spitalul de copii din St.

Da. În formă de H, într-adevăr, demolat. Dar este interesant, atunci când suprastructura în formă de T până la trei etaje? Și, apropo, în 1973, ambele clădiri erau spital.






Mai exact, "3 КЖ" - clădire rezidențială de 3 etaje (cărămidă, beton etc.).

1-am unit spital din cartierul Vyborg - spitalul de copii din St.

Astăzi, pare ciudat că într-un astfel de loc erau pepiniere pentru 120 de locuri și o grădiniță pentru 100 de locuri. în ciuda faptului că în casa lui 98 a avut deja grădinița din 1932.

Înainte de blocarea în jurul acestui loc au fost amplasate două blocuri de baracă din lemn:

un bloc de 8 case a fost la vest de acest site, la colțul străzii Studencheskaya de astăzi. și st. iar un alt sfert din 7 case a fost la nord de-a lungul străzii Agroalnaya. între trampark și parcul de autobuze. Cel mai probabil cazarmile au fost demolate la începutul anilor 1960, gradul de ocupare al grădinițelor a scăzut.

1956: Spitalul de Copii nr. 1, unită, Raizdravotdela, districtul Stalinsky - Agricultură, 2 (lista LDTS 1956, p.15)

Spitalul este deja prezentat în plan în 1946 (numai fără aripa de nord-vest)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: