7 Tipuri de agresori

7 Tipuri de agresori
Fiecare dintre noi sa confruntat vreodată cu agresiune - în magazin, în transportul public, la serviciu, pe stradă. Și chiar acasă. În formă de scurte blițuri, certuri, clarificarea relațiilor, schimbul de "complimente".







Adesea, după o astfel de comunicare, suntem înconjurați de furie, încurcătură, resentimente. Ca răspuns, impulsiv zburați cuvinte rash și acțiuni atipice sunt comise. În unele, dimpotrivă, vine o stare de stupoare, goliciune, atunci când nu există nici o putere de a se ridica la apărare.

Să încercăm să ne dăm seama cine sunt agresorii, cum să ne ocupăm de ei, cum să vă apărați și cum să nu ajungeți "sub distribuție".

Mai bine, bineînțeles, nu comunica deloc cu ei.

Dar există situații în care acest lucru nu poate fi făcut - atunci când agresorii sunt rudele, colegii, conducătorii noștri.

Deci, tipurile de agresori:

  1. Agresor impulsiv - o persoană cu un anume depozit de caractere, cu un set de tipuri impulsive de răspuns la orice situație de viață și de zi cu zi. El trăiește fără să se gândească, pe principiu: "a venit, a văzut, a câștigat". Sau "am văzut, am simțit, nu mi-a plăcut, am răspuns". Ei nu suferă de meditație cu privire la corectitudinea lor.
  2. Agresorul situațional reacționează violent la o situație care, în momentul de față, nu corespunde imaginii sale ordonate a lumii, îl bate din rutină și, de asemenea, ca răspuns la agresiune.
  3. Agresorul este sofisticat - adesea o persoană inteligentă, erudită care înțelege unde sunt punctele slabe ale victimei, știind cum să lovească mai tare. Uneori atribuie victimei neajunsuri existente și le luptă metodic. După ce a ales obiectul "educației", cel rafinat se întoarce la el din nou și din nou, aplicând tactici de surpriză, acuzație, suprimare, umilință. În același timp, el simte un sentiment de superioritate și neprihănire în acțiunile sale.
  4. Agresorul este pretențios - el crede că regulile prin care el trăiește sunt singurele adevărate și că toți cei din jur trebuie să le respecte. Trăiește pe principiul "există opinia mea și greseala". Necesită de la ceilalți ascultarea față de propriile sale legi. El poate cere adesea să-l ajute, să vină înainte, să intre în poziție, să-și îndeplinească dorințele.
  5. Agresor plin de vrăjitorie - glume, glume, ironic. Ironia și glumele lui sunt îndreptate în principal spre accentuarea deficiențelor unei alte persoane și a modului în care ar trebui să se acționeze obiectul atenției sale în această sau în această situație. Bancurile și sfaturile, în majoritate, sunt pronunțate cu un zâmbet. El nu înțelege că glumele lui pot răni și pot aduce experiențe neplăcute unei alte persoane.
  6. Agresorul este binevoitor - el crede cu sinceritate că dorește pe toți cei buni. Oferă tuturor sfaturi, de multe ori urcă cu îmbrățișări, oferă ajutor, dă daruri, care, în general, nu sunt deosebit de necesare. De la o astfel de bunătate amăgită vreau să fiu liber cât mai curând posibil.
  7. Agresorul nefericit îi place să se plângă, să bea, să-și descrie viața nefericită și nefericită, "plângă în vesta", provocând astfel compasiune, dorință de a ajuta. De fapt, el nu are nevoie de simpatie sau ajutor. Trebuie doar să-și reîncarce energia și să-și continue propria afacere.






Există agresori, atât în ​​formă pură, cât și cu o combinație de mai multe tipuri.

Desigur, toate situațiile individuale, au o varietate de culori, dar dacă după o conversație cu persoana care ne simțim umflate, bătuți, copleșit, epuizat „din loc“, acesta este un semn că ne-am întâlnit agresorul.

Cum să vă protejați de agresiune?

Există multe moduri. Să distrugem principalele:

O metodă simplă de îndepărtare, care necesită o abordare creativă: imaginați-vă că purtăm o mantie albă transparentă cu o capotă sau că suntem în interiorul aceleiași sfere sau piramide transparente. Din mantaua (din sfera, din zidurile piramidei), toate cuvintele și emoțiile dureroase, dureroase se învârt, se rostogolesc ca picăturile de ploaie și se înmoaie pe pământ. Nu le auzim sau nu le simțim - în haine de ploaie (în sferă) este liniștită, caldă și calmă.

Această metodă este potrivită pentru protecția împotriva agresorilor de aproape toate tipurile, cu excepția 1.

În ceea ce privește agresorul 2, un scut rapid, transparent, la fel de transparent va ajuta rapid.

În protecția față de agresorul sofisticat - sfera transparentă (mantie, piramidă) este o măsură eficientă, dar temporară, situație de protecție. Practic, trebuie să te ocupi de trecut.

Punerea în interiorul unui strat de ploaie transparent (sfera, piramida) funcționează bine și în relațiile cu agresorii 5 și 7.

Am rezolvat puțin cu agresorii externi. Acum încercați să vă ocupați de interiorul. Acești agresori acționează atunci când ne comportăm agresiv față de noi înșine. Acest lucru se întâmplă atunci când ne certăm, cerem de la noi realizarea unor fapte incomprehensibile, ne ironizăm, plângem, plângem, ne asumăm responsabilitatea pentru toți cei din jurul nostru și pentru tot ceea ce se întâmplă în jurul nostru.

Ce să facem în acest caz?

Credem că găsim agresorii noștri și le spunem la revedere pentru totdeauna. Noi avem dreptul să fim imperfecți. Noi refacem dreptul la auz, iubire și respect față de noi înșine. Ne luăm dreptul de a alege și de a nu răspunde așteptărilor cuiva. Ne luăm dreptul de a transfera responsabilitatea pentru alte persoane.

Doar? Nu chiar. Dar puteți și ar trebui să învățați pentru propria bunăstare.







Trimiteți-le prietenilor: