4 Consecințele agresiunii școlare pe care nu o înțelegem

4 consecințe incomprehensibile ale agresiunii școlare

4 Consecințele agresiunii școlare pe care nu o înțelegem

Când eram copil, aveam excesul de greutate. Și cel mai rău lucru a fost că nu știam de mult timp. Adică, nu m-am considerat un copil gras. Nu eram obeză urâtă, eram doar un copil complet. Trebuia să le spun altora despre asta. Așa cum îmi amintesc acea zi la școală. Am bătut la o altă clasă în timpul unui eveniment de școală generală, în care tuturor elevilor li sa permis să lucreze la un proiect într-o atmosferă foarte relaxată. Îmi căutam cunoștința, fata pe care am fost "confiscată" acum doi ani. Am bătut, am deschis unul dintre elevi și am rugat-o să-mi cheme prietenul. Ridicând din umeri, a intrat în cameră și ia spus prietenei mele că a venit cineva la ea. Prietenul meu a întrebat "cine?". Iar scoala a spus: "Un om gras."







Trebuie să fi fost acum 20 de ani. Nu mă rupe, era doar o singură dată, cu greu mi-a atins. Dar încă nu l-am uitat. Probabil, și nu voi uita. Acesta a fost momentul în care am realizat în realitate, un fel de atingere, că cineva brusc brusc mă poate jigni, pe care nici măcar nu-l știu. Eram doar "un om gras". Și el a devenit din când în când.

Logic, mi-am dat seama că a fost o etichetă bruscă nesemnificativă, care mi-a atârnat un bărbat al cărui nume nu-mi amintesc numai, dar nici măcar nu am știut niciodată. Dar asta nu schimbă faptul că încă îmi amintesc acea zi. Această frază arde în mine ca focul, ca și lecțiile de muncă din liceu, când un tip a strigat "Fat Man!" Ori de câte ori ma văzut. M-am glumit mereu despre asta, n-am fixat-o niciodată, nu am vorbit niciodată cu prietenii sau părinții. Până în acea zi, nu am suferit din cauza excesului de greutate și a aspectului în general, până când am început să scriu acest articol. De fapt, m-am urât puțin de atunci și nu știam cum să scap de ea. De aceea nu am încercat să schimb nimic. Am înțeles că sunt eu însumi și că nu există altceva de făcut altfel. Schimbarea înseamnă a deveni diferită și a fost imposibil. Am fost gras. Nu putea să ajute.

Când am devenit mai matur, m-am liniștit puțin, dar mi-a devenit clar că nu era într-un film, unde în cele din urmă apare o fată la erou. Tipul plin este un tip neatractiv. Am devenit un tip amuzant. Ca mulți alți "ridicoli", umorul a devenit o mască, sub care s-au ascuns problemele. Părinții vicioși, o imagine proastă a acestora ... Toate acestea pot fi ascunse în spatele observațiilor amuzante și glumelor pline de vrăjitorie. După cum știți, am reușit în imaginea unui tip amuzant. Mi-a plăcut oamenii. M-am dus la petreceri, concerte și baruri, am fost distras de problema mea și mi-a plăcut. A fost distractiv, dar nu mi-am dat seama că m-am făcut deja rău.

Dacă îmi citești în mod regulat lucrările, vei observa în glumele mele subtextul perversiunilor sexuale. Cineva poate spune că sunt preocupat. Dacă aș face mai multă introspecție, aș spune că acest "om gras" este pur și simplu nesigur de modul în care îl percep femeile. Toată viața adolescentă și după 20 de ani, în ciuda popularității ca tip vesel, m-am întâlnit foarte rar cu fete și nu aveam o relație serioasă. Mi sa părut că totul a fost din cauza modului în care m-am uitat. În opinia mea, nu mi-au plăcut fetele.

Prima fată care mi-a arătat interesul din punct de vedere fizic a devenit o fată de aproape 75 de ani mai lungă decât ar fi pentru noi din punct de vedere al sănătății. Și a fost așa, pentru că este mai bine, cred, și nu a putut fi. E totul anormal? Chiar ar prefera sex cu o piele homar gol și apoi vorbesc cu Furby de jucărie, atunci am fost 20, și o minte umană nebun poate convinge în mare parte greșit, dar statul și durează de mai mulți ani.

La un moment dat am dat seama că nu facem reciproc o favoare că suntem împreună (ceva timp după ce a înșelat pe mine, tipul cu care a înșelat, spune-mi despre ea prin Internet), și vom lăsa Relația noastră este pe cont propriu, ca un cal ciudat în pășune. După aceea, am petrecut câteva săptămâni, întrebându-se cum sa întâmplat că am scufundat la nivelul relațiilor de o telenovelă, și nimeni nu a binevoit să mă avertizeze cu privire la aceasta.

După un timp, am reușit să înțeleg că unele femei, care păreau uimitoare și complet nepotrivite pentru mine, au manifestat de fapt interes pentru mine și în mod regulat. Da, nu eram la fel de decadent ca Tom Jones, căruia fetele își aruncau chiloții, dar, sincer, erau fete care se gândeau la mine și doreau să le văd pieptul gol. Mi-aș putea pune pantalonii în bucurie, dar nu am făcut-o, pentru că e urâtă și nu atrăgătoare, dar aș putea.

În loc să descriu exploatările mele de culcare, care le place și chiar le puteți rescrie pentru a le citi înainte de culcare, vom reveni la motivul pentru care am scris toate acestea aici. Problema este că eu sunt adultul, omul matur. Din punct de vedere legal, biologic și, eventual, spiritual. Statutul despre dragoste, nu am pus niciodată, pentru că mă iubesc pe mine însumi. Dar acea insultă dracului se învârte încă în cap, mi-a creat imaginea de viață, din acea zi până în prezent. Se pregătește cineva pentru asta?







Tu (și chiar și mine) poți să-mi spui cu ușurință că sunt prea sensibilă, ciudată, dar orice vrei tu. Dar nu cred că e așa în cazul ăsta. Nu cred că a crezut ca agresiunea are consecinte pe termen lung, care nu stiam ca un copil, și nu a știut cum să se ocupe de ea. Noi încercăm să-l ignore, „arunca departe de cuvintele cântecului,“ până când un copil nefericit nu sa sinucis din cauza agresiunii fără sfârșit, și apoi, cu o ridicare din umeri, spunem: „noi trebuie să facem ceva.“ Unde este rolul școlii? Și ce nu au făcut părinții? Doriți să aflați ceva uimitor? Hooliganii școlari în viitor sunt mai sănătoși decât copiii pe care îi otrăvesc. Dacă sunteți un bully bun, atunci la maturitate veți avea un nivel mai scăzut de proteină C reactivă. Și acesta este un indicator care arată riscul de a dezvolta boli cardiovasculare și alte probleme de sănătate. Acest lucru înseamnă că, batjocorind un alt copil, veți fi și mai sănătos atunci când cresc.

Un studiu efectuat pe 7 700 de copii a arătat că victimele agresiunii la școală, chiar și la vârsta de 50 de ani, au avut o calitate mai scăzută a vieții decât torturarea lor. În plus, au avut o tendință de depresie și nevroze. Cei care sunt descriși ca "huligan-victimă" sunt batjocoritori la alții, deși ei înșiși sunt obiecte de persecuție. Ei au un risc mai mare de a dezvolta boli psihice, sunt mult mai probabil să devină fumători și, de cele mai multe ori, sunt expuși la boli grave. Cine ar fi crezut că e vina pentru asta - coborând capul în toaletă sau tragând pantalonii din pantaloni?

Am menționat deja că am devenit un tip "ridicol". Moartea recentă a actorului Robin Williams și cercetările ulterioare, inclusiv materialul articolului de David Wong, au aruncat o lumină asupra a ceea ce a fost ascuns în spatele umorului. De ce sunt atât de mulți oameni cu traume psihologice în genul de comedie? Fără îndoială, o mulțime de oameni care fac pe alții să râdă sunt bine stabiliți în viață și nu-și mai pot aminti trauma. Dar ceva pare rău în acești comedianți, când ei încearcă să glumească și să vă ofere o oportunitate de a afla ce sunt cu adevărat.

Desigur, agresorii nu devin actori din comedii. Dar ei creează altceva. Starea spirituală, înțelegând că sunteți "Altele". Nu sunteți ca toți ceilalți. Sunteți selectați din numărul total. Și este foarte dificil să nu înțelegeți acest lucru, poate pentru restul vieții, și să creați (în mod conștient sau inconștient) imaginea viitoare.

Oricât ar suna, nu sunt nebună și nu mă deranjează de felul în care m-am batjocorit. Majoritatea oamenilor nu se gândesc la asta. Dar acest lucru este exact ceea ce este necesar pentru a acoperi, dacă vă amintiți, ca o societate a lua în mod activ efectele asupra copiilor fapte de violență parentală, alcoolism, neglijare, sau chiar astfel de lucruri inofensive, cum ar fi jocurile pe calculator violente.

Așa cum se întâmplă de multe ori, vă obișnuiți cu hărțuirea. În cele din urmă, aceasta indică lipsa dvs. de apărare și incapacitatea de a vă proteja de atacuri și, de asemenea, vă dă posibilitatea să înțelegeți că alții, cel puțin o altă persoană, vă considerați slabi și nedemni de respect. Atunci când se ocupă de astfel de lucruri, mai rău, te umilesc regulat, cum o persoană obișnuită (să nu mai vorbim de un copil) începe să se perceapă singură? Desigur, el începe să se considere un eșec: ești prins tot timpul și oamenii se întorc la tine cu porecla. Dacă nu ați fi fost un eșec, nu ar face-o.

Cum vă învață părinții și școala cum să faceți față huliganilor? Practic, toate sfaturile copiilor sunt reduse la lipsa de sens: "pas înapoi" și "huliganii sunt lași". Ce nonsens inutil! Huliganii nu sunt lași, ci destul de opuși. Ei sunt suficient de curajoși să se ridice și să spună, arătându-i-vă fața: "Acum vă voi lovi chiar aici." Societatea noastră are tendința de a da o apreciere negativă fenomenelor negative: batjocura este rău, deci huliganii au ceva slab și supuși influenței, la fel ca și victimele lor. Ei bine, nu este, nu exact. Poate că bătăușul este doar un nenorocit, știe că el este mai abrupt decât majoritatea copiilor și îi place să-i bată. Și sunt într-adevăr ca niște oameni.

"Doar ieșiți de la bătăuș" - sfat prost. Vei arăta ca un idiot complet dacă sfătuiți o astfel de persoană adultă care se află într-o situație similară. V-ar recomanda o astfel de victimă a unui tâlhar sau a unui violator? Poate, și apoi cineva te va bate, și tu singur "pleci pur și simplu".

În copilărie avem încredere în părinți și profesori. Dacă deveniți părinte sau profesor, nu consiliați un astfel de copil, nu fi ciudat. Destul de sincer, toate programele împotriva agresiunii în școli, despre care am auzit, sunt nonsens inutile din cuvintele tare. Acest lucru este făcut doar pentru profesorii îngrijorați și părinții indiferenți pentru reasigurarea lor. "Începeți un dialog!", "Faceți insigne și bannere cu inscripția:" Nu vom tolera acest lucru! ". La dracu, idioți ipocriți! Acesta este ceea ce orice copil de 6 ani le-ar spune, are aceeasi constienta epuizata ca a mea.

- Poate să-ți pui sfaturile în fund și să-mi aduci o bere?

Oh! Violența nu poate fi răspunsă prin violență! Acum, acesta este exact ceea ce spune idiocul atunci când vine vorba de război. Cineva vrea să-ți bombe casa, dar trebuie să găsești o cale pașnică pentru a rezolva problema. De ce ar fi? Și de ce ar trebui să fac asta? Poate pentru că vrei să fie? Dacă în lume totul a fost așa, dacă naggingul despre metoda pașnică a fost susținut de toată lumea, atunci nu ar exista batjocoritori. Acum nu înțelegem oamenii care vor să spună o cești de ceai de ce sunt uneori atât de trist. Vorbim despre oameni care vor să bată și să-i umilească pe ceilalți. Pentru că și ei au fost insultați, pentru că au un dezechilibru în sănătate, pentru că au fost ignorați, tratați cu dispreț. Sau pur și simplu pentru că le place să o facă.

"Sunt un nenorocit născut - nu poți face nimic!"

Oamenii, și mai ales profesorii, părinții și politicienii, trebuie să accepte faptul că este imposibil să se rezolve rațional și pașnic ceea ce nu este inițial pașnic și nu rațional. Cu același succes se poate lăsa să atace și câini sau intepări de albine. Ascultați, albine! Mulți dintre noi sunt alergic la intepatura dvs., așa că începem să luptăm cu dvs. Nu ne mai multă milă. Din acest moment suntem împotriva voastră. Știm cât de periculoasă este șocul anafilactic al mușcăturilor, așa că spunem NU! Adoptăm legea "împotriva mușcăturilor albinelor", din acest an nu vom tolera o singură mușcătură!

Știți că albinele vor răspunde la asta? Nimic, nu pot vorbi. Pur și simplu vă vor lovi dacă vă apropiați. Pentru că prin neînțelegerea voastră ați abordat, nu înțeleg ce faceți.

Deci cum rămâne cu momelile din școli? Ce va permite generației următoare să crească fără să știe răul moral pentru sine și nesiguranța în sine? Da, nimic nu va fi. Nu există o singură soluție. Și nu poate fi. De aceea, toate aceste campanii și mișcări împotriva violenței sunt condamnate la eșec. Dacă există mai mult de un bătăuș, atunci există mai mult de un motiv pentru care o face. Și există mai multe victime. Prea multe variații se schimbă. Dacă te slăbește, simți că nu poți să scapi de ea, face parte din dezastru. Dar în viață nu ca în cărți: huliganii nu primesc ceea ce merită și dreptatea nu câștigă. Atunci ataci, apoi la tine. Sunt zile de succes, de succes și de coborâșuri.

Cum poate să oprești huliganismul fără a fi un bătăuș? Nu poți. Dimpotrivă, este necesar să-i învețe pe copii să facă față consecințelor unor astfel de cazuri, să-i învețe să se aprecieze, să se apere, să învețe că cineva care înțelege tot felul lor și greșit, și cel mai important - ce să facă în astfel de cazuri. În caz contrar, puterea de cumparare a acestor „mișcări împotriva“ ne arată copiilor că fac ceva greșit atunci când bruscat peste ei, și nimic nu le pot face. Înainte, fiți sănătoși și creșteți dulce și amuzant, ca mine.

Articol original Felix Clay - traducere Yuri Kirillov - Muz4in.Net







Trimiteți-le prietenilor: