57 Modul în care coloana vertebrală afectează sănătatea, capacitatea de adaptare, schimbare și evoluție

Cum afectează coloana vertebrală sănătatea noastră, abilitatea de a se adapta circumstanțelor, de a se schimba și de a evolua?

Cuvântul "SPINE" provoacă anumite asociații: dureri de spate, vertebre, discuri intervertebrale, mușchi. Dar coloana vertebrală înseamnă mult mai mult. Coloana vertebrală este pilonul vieții în sine!







Coloana vertebrală este cheia sănătății! Coloana vertebrală este cheia capacității de adaptare, schimbare și evoluție.

Stima mea de sine, după cum mă văd, cum arată eu este determinată și reflectată pe coloana vertebrală: comparați modul în care arată coloana vertebrală atunci când sunteți încrezători în tine și când nu sunteți sigur. Colțul coloanei vertebrale este "miezul interior".

Să ne întoarcem la timp. În fiecare toamnă, fiecare traume, fiecare nemulțumire, fiecare umilință - fixează coloana vertebrală într-o anumită poziție. În timp ce coloana vertebrală rămâne fixată, rămâne și trauma psihologică.

Cum? Sa întâmplat cu mulți ani în urmă.

Dar fiecare traumă, fizică și psihologică, este stocată în memorie. Memoria evenimentului, la un nivel subconștient, determină mușchii să se contracte, schimbând poziția și poziția vertebrelor. Deci coloana vertebrală poartă toate leziunile - fizice și psihologice.







Tulburările fizice determină corpul să se adapteze la acesta, astfel încât să nu se confrunte cu durere:

  • dislocarea gleznei te face să stai în picioare,
  • durerea din lateral face să se îndoaie în direcția opusă.

Deci, sistemul nervos creează cleme musculare care interferează cu funcționarea optimă a corpului, astfel încât corpul este prins în mâna unui accident. Fiecare traumă, fiecare criză lasă un sigiliu: fizic-emoțional-mental.

De fiecare dată când ne amintim, spunem, auzim sau văd ceva care ne va aminti de evenimentul traumatic, vom reacționa și vom acționa în consecință:

  • Dacă am experimentat bucurie, victorie, realizare - coloana vertebrală se îndreaptă.
  • Dacă am supraviețuit înfrângerea sau pierderea - coloanele coloanei vertebrale.

Am luat rolul de victimă? Sau a decis să devină puternic? În consecință, coloana vertebrală va arăta. Există o corespondență între modul în care percepem noi înșine și realitatea și corpul nostru.

Când coloana vertebrală este fixată, abilitatea noastră de a trăi emoții suferă.

Ce înseamnă asta. Pentru fiecare emoție, există o poziție a corpului (și a coloanei vertebrale). Cum arată o persoană când este trist, fericit, fericit, supărat, ofensat? Coloana vertebrală nu permite examinarea întregii game de emoții.

Trăsăturile caracterului sunt, de asemenea, asociate cu coloana vertebrală.

Abilitatea de a schimba și adapta necesită flexibilitatea coloanei vertebrale. Atunci când coloana vertebrală este fixată într-o anumită poziție, este dificil sau imposibil să se schimbe și să se adapteze. Pe măsură ce coloana vertebrală este fixată, limitată, toate reacțiile și acțiunile sunt limitate de tiparele obișnuite.

Care este poziția dvs. (în ambele sensuri ale cuvântului)? Când mișcarea spinării este limitată, este dificil să percepem ceva nou.

Executarea exercițiilor pentru coloana vertebrală. întorcând libertatea și flexibilitatea la nivelul coloanei vertebrale, vă recâștigi sănătatea, capacitatea de a simți, de a schimba și de a evolua.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: