15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Oamenii nu sunt singurii care "înflorează târziu". Unele specii de albatrosi au nevoie de până la 10 ani pentru a ajunge la pubertate. Așa cum am, albatrosul are ritualurile sale Me: dansuri complicate, auto-lăuda punctele de vedere reciproc, cântece, dintre care ritualul de împerechere. După ce a flirtat cu mulți parteneri de mai mulți ani, albatrosul alege în cele din urmă un cuplu care va fi partenerul lui pentru viață. Din acest moment, când vine sezonul de împerechere, păsările se întorc întotdeauna la același loc și cu același partener.







15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

În timpul mâncării, odihnei sau somnului, vidrele se înotau pe spate într-o uniformă numită "plută". În timpul deversării, vidrele adesea țin mâinile astfel încât să nu se disperseze într-un vis.

căluți

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Care este primul lucru pe care îl spui partenerului tău când te trezești dimineața? "Bună, te iubesc" sau "Ieși din baie, am întârziat"?

"Vulcanii se adună în fiecare dimineață cu un dans unic, care uneori este însoțit de o schimbare a culorii lor", spune proiectul Seahorse. "O pereche de plimbări și piroueturi care se desfășoară împreună pentru câteva minute este un ritual must-have înainte de a se despărți pentru restul zilei. Ei se salută unul pe altul pentru a se asigura că celălalt partener este încă în viață, pentru a întări comunicarea și pentru a-și sincroniza ciclurile de reproducere ".

Gentoo Penguins

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Fiecare tip știe că nu poți face o ofertă fără cadou. Când pinguinii de sex masculin Gentoo găsesc o femeie potrivită, ei sortează pe grămezi de pietricele pe plajă pentru a găsi cele mai fine și mai perfecte. După ce piatra este aleasă, ea este dată alesului. Dacă o iubește, o pune în cuib, iar cuplul este considerat stabilit.

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Elefanții sunt foarte puternici, dar când vine vorba de cei dragi, ei se transformă în gigani blânzi. Trunchiul elefantului este format din 100.000 de mușchi diferiți, dintre care unii sunt mai sensibili decât degetele umane. Deci, nu este surprinzător faptul că, în timpul luptei prietenoase, ei țintuiesc trunchiurile împreună. De asemenea, folosesc trunchiuri pentru a-și călca capul și spatele atunci când sunt trist.

Peștele fluture

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Unii pești fluture trăiesc singuri până când găsesc un partener adecvat pentru împerechere. Dupa ce perechea sa dezvoltat, ei calatoresc, vaneaza si se iubesc unii pe altii pentru tot restul vietii. Dacă, din anumite motive, s-au pierdut, își vor risca viața prin înot în apele deasupra recifului pentru a-și găsi partenerul.







Rhinoceros păsări

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Cu toții am întâlnit cupluri care nu se iubesc cu adevărat. Doar la marginea obsesiei unii cu alții. În regnul animal, astfel de perechi sunt păsări de rinocer. Ritualul lor de împerechere constă în cântând un duet. După ce ouăle sunt stabilite și fertilizate, hornbill mama închide cuib timp de două luni, mâncând doar faptul că soțul ei este forțat printr-o mică gaură în cuib.

Lovebird

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Dacă păsările-rinoceri sunt interdependenți, atunci infernalistii sunt doar foarte frumosi. Aceste păsări aleg partenerul lor la vârsta de 2 luni. Ei își petrec restul vieții stând unul lângă celălalt și se îmbrățișau unul pe celălalt.

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Dragostea adevarata se impune chiar si in momente dificile. În întunericul de la adâncimea oceanului, un mic pescar pescar de sex masculin poate cădea în depresiune din cauza dimensiunii sale. Dar acolo a fost, el o folosește ca o motivație. Când este timpul să se împerecheze, bărbatul se apropie de o femeie foarte mare (și chiar teribilă) și o mușcă într-un mod special. Cu o mușcătură, enzimele sunt excretate, ceea ce leagă gura în corpul ei, ca și cum le-ar lega împreună. Și credeai că e ca un tatuaj, pentru totdeauna.

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Știați că acei melci de grădină, plini, alunecoși, cel mai probabil, au inspirat grecii pentru explozii de dragoste? Deși sunt hermafrodiți, melcii au nevoie de unii pe alții pentru a finaliza procesul de fertilizare. Pentru a face acest lucru, ele stimulează producția de hormoni, tragând un fluid otrăvitor unul în celălalt. După o stimulare suficientă, partenerii se împerechează timp de șase ore.

Maimuțele Bonobo

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Nu toate cuplurile înțeleg importanța preludiilor, la fel ca și bonobii. Aceste primate sunt una dintre puținele specii de animale care acordă mult timp curtenii. Ei se bat unii pe altii si isi petrec mult timp imbratisandu-se si sarutandu-se ca si noi.

Păsări de păsări

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Nici o doamnă care respectă-o nu se va înmulți într-un cuib urât. De aceea haremaker-ul își petrece cea mai mare parte a timpului în căutarea unor brățări care să fie strălucitoare sau albastre. Acest decor cu atenție selectat este amplasat lângă cuib, în ​​speranța de a convinge femela.

Vulturi negri

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Acest lucru, desigur, nu este pentru toată lumea. Chiar dacă aveți un aparat vestibular bun, atunci este puțin probabil să fiți predispuși să mănânci mizerie decăzută. Negrii vulgari aleg un cuplu pentru viata si stau impreuna pe tot parcursul anului. Atât bărbații, cât și femeile împărtășesc responsabilitatea pentru incubarea ouălor, înlocuindu-se reciproc. Vulturile chiar atacă alți vulturi dacă doresc să fure puii.

Cozi cu coadă scurtă

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Aceste șopârle sunt stăpâni încet. Bărbații petrec luni după obiectul afecțiunii lor, bâzâind ușor și lingindu-l pentru a arăta cât de mult îi pasă. Acest preludiu inocent durează luni întregi. Odată unit, cuplul se va căuta fiecare pe o perioadă de căsătorie de 20 de ani sau mai mult. În cazul în care-coada scurta moare, partenerul supraviețuitor va rămâne cu el cadavrul ales de el, pentru câteva zile, împingându-l ușor, încercând în zadar să-l reînvie, sau poate doar plânge.

Crane canadiene

15 Animale care știu să păstreze relațiile mai bine decât noi

Ele nu pot fi complet monogame, dar asta nu înseamnă că macaralele canadiene nu sunt romantice. Cuplurile se formează prin cântări colective, care se află aproape unul de celălalt.

Array ([0] => 77 [1] => 81 [2] => 79)

Marketing - pozitiv, inspirat și de viață

Faceți clic pe ca →
pentru a obține cele mai bune
postări pe Facebook.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: