13) Strategia de afaceri

Strategia de a face afaceri. Partea 1

Odată ce un om Sun-Tzu a scris un tratat "Arta războiului". Mileniul a trecut, iar un om inteligent pe nume Nathan Mihaelson a scris "Războiul Artei Războiului Sun-Tzu pentru Manageri de Top". Odată, o altă persoană numită von Clausewitz a scris cartea "Strategikon". După un timp, un om pe nume Carl Greenberg a scris o carte "Strategikon von Clausewitz pentru oamenii de afaceri". Dar cine sunt Sun-Tzu și von Clausewitz? Chinezii au fost bătuți de toți în istoria lor, care nu sunt leneși. Iar succesele lor militare, din păcate, sunt foarte slabe. Von Clausewitz a fost de două ori învins de Napoleon, o dată din greșeală Kutuzov a învins, amestecându-se cu un alt mareșal. Și ce fel de strategie militară pot avea oamenii cu o astfel de experiență militară?







Am luat alți doi oameni. Alexander Vasilyevich Suvorov, lucrarea sa "Știința de câștigat". Din câte știu, Suvorov nu a avut o singură înfrângere, spre deosebire de cei doi eroi anteriori. În al doilea rând, l-am luat pe Paleon. Paleon este cuceritorul sciților, Iberienilor și dacilor. Sciții sunt strămoșii noștri îndepărtați, pe care Paleon le-a învins, folosind strategia, pentru că inferioare acestora și numărul, cavaleria de infanterie inferioare în agilitate, în putere, în partea Paleona a fost doar o strategie militară, precum și formarea și rezistența legiunilor romane. Ibirienii sunt caucazieni, dacii sunt Balcanii. Așa că am luat pe acești oameni și în conformitate cu „Arta războiului de Sun Tzu pentru manageri de top“ și „munca de afaceri Strategikon von Clausewitz a apărut Vadim Shlahter“ strategie de afaceri militare „, bazată pe Suvorov și Paleona.

Întrebări pe care le vom rezolva acum:

1) Discredit și dăunător (știința de a provoca vătămarea maximă a persoanei cu încălcarea minimă a legii sau fără ea)
2) Operațiuni militare în afaceri
3) Eliminarea sefului

Cum să facem față sistemului

Ce este caracteristic acestui sistem?

13) Strategia de afaceri

Ea se trage în jurul ei în sine. Puteți rezista acestui sistem? Absolut ireal. Cum să acționați? Cum să nu permiteți sistemului să se absoarbă? Dacă te opui, te va zdrobi până la capăt. Și dacă intri în ea, nu te vei mai salva, pentru că toată lumea deja are deja. Și e întotdeauna cineva sus. Este necesar să se înșele sistemul. Introduceți sistemul într-o mică bucată, împărțiți-l în două părți. Păstrați totul din sistem.

Să presupunem că aveți o brutărie. Luați și înregistrați o mini-brutărie, care poate face 5 pâini pe zi. Și plătiți impozite cu 5 pâini pe zi. Și fabrica de la tine e eliberată ca deșert. Ce ai făcut? Sunteți conectat (ă). Dacă cineva din sistem rămâne cu tine, ce este mai ușor de făcut cu el? A venit cu un cec: "Oh, deci nu aveți o mini-brutărie, ci un magazin de fabrici". Că nu este necesar pentru dvs. este necesar să stabiliți un contact cu această persoană, dialog. Cu toate acestea, o persoană nu poate face contact, să spunem că concurenții dvs. i-au dat tot atât de mult cât nu veți da. Sau statul a decis să centralizeze totul și a primit o directivă: să combată luarea de mită.

Mita este în general un subiect minunat și interesant. Ei bine, avem asemenea obiceiuri, ei bine, nu vom spune ceea ce se numește. De fiecare dată, luând mită, fiecare ofițer vamal suportă 3/4 din aceste mită către sef. Această practică este constantă. Și așa au decis să-i îndepărteze pe cel de la vamă. Ca de obicei, a mituit 3/4 mită șefului său, când angajații OBEP au apărut brusc, și-au răsuflat mâinile în spatele lui: "Iată-mă, el mă mituieste". Iar șeful spune: "Da, mereu am bănuit ceva necurat pentru el, el mi-a sugerat mult timp că dorea să dea mită, dar acum l-am dus la apă curată". Acest cinism este prezentat la televiziunea regională.
Când polițistul șef de trafic spune: „Și ne luptăm cu mită care iau gosavtoinspektora, avem în ultimii ani 8 cazuri penale lansate pe faptul de luare de mită.“ Dacă ar fi spus că 80 de mii. A început, și 80 mii. Polițiștii împușcat, ar fi de înțeles, dar se pare că, atâta timp cât nu există nici o biciuirea publică de polițiști în principalele piețe ale mită, până când va fi totul .







Cum de altfel să te descurci cu acest sistem, care te atrage încă mai adânc în tine. Ce pot face? Puteți introduce un alt conglomerat. Puteți face acest lucru astfel încât să nu puteți fi atinși.

Mai mulți oligarhi au fost incluși într-unul dintre enclavele internaționale. Dar au provocat nemulțumirea enclavelor internaționali. De exemplu, într-o singură enclavă internațională i-am întrebat pe unul dintre oligarhi: "Și trimiteți ceva la casierul general al marii enclave." Iar el răspunde: "Am contractul meu cu Dumnezeu și nu ai nimic de-a face cu asta". "Ah, așa!", Îi spun în enclava internațională. Și ei numesc un schior-judo: "Ceva ce a încetat să ne placă aici, dar să facem ceva cu el". Și la uimirea mare a comunității mondiale, acest oligarh este întemnițat. Nu voi vorbi despre cine vorbesc, cineva poate fi ghicit. Un alt oligarh, începe să-și îndoaie linia și încearcă să-și promoveze proteflii la conducerea marii enclave mondiale. Conducerea enclavei mondiale ajunge mai întâi într-o perplexitate totală, iar apoi în furie la acest oligarh rus, nu-și imaginează prea mult el însuși. În plus, acest oligarh schimba încă religia cu insolență și cinism. Imediat conducerea enclavei comunică cu conducerea țării, spunând: Ogogodya și spune: "Ceva acest oligarh se comportă incorect". Și cu el încercând să facă ceva, dar reușește să coboare pe o insulă mare. Aici stă pe această insulă și încearcă să plece de acolo. De îndată ce ajunge în Ogogondiya, primul lucru pe care îl simte pe mâini este cătușele. Care este motivul? De ce nimeni nu atinge un alt oligarh, un fan al echipelor de fotbal. Doar că totul este absolut normal cu enclava, el face totul bine, așa că nimeni nu-l atinge. Prin urmare, își poate permite să se afle în afara sistemului. Înțelegeți de ce mulți oameni au nevoie de sisteme de enclavă? Să ieșiți din acest sistem.

Există, de exemplu, în țara Ogogondiya o mică republică, numită "Republica Muntelui". În această republică montană există, de exemplu, cartierul Abrek. Din această regiune, marele președinte al republicii muntelui a apărut brusc. La început, președintele Ogogondii și-a întins mâinile și a spus: "Cum este, cine este acesta în general?" Dar enclava a doua Lumea a spus: „Nu vreau probleme în granița de sud, există, atunci acesta va fi presedintele muntos Totul a republicii va fi bine și calm, cel mai important, dacă sunteți acolo pentru a urca nu vor, și nu va încerca ceva ce le aranja.“. Președintele Ogogondiya a hotărât că calmul merită pentru ca acest președinte de munte să nu se poată pronunța acolo. Marea enclavă a lumii a intervenit de asemenea. De asemenea, enclava mondială poate interveni în activitățile oricărei țări, deoarece el este în afara sistemului. Oamenii din teritoriu sunt încorporați în acest sistem, nu există o enclavă.

Să presupunem că un funcționar nu merge la nici un contact. El spune: "Să reconstruim totul, pentru că aici nu aveți pericol de incendiu". Ce ar trebui făcut cu ea? Să presupunem că concurentul dvs. a creat condiții de afaceri pentru dvs. în care nu puteți face nimic deloc. Ce trebuie să faci cu asta? De compromis. Descrieți-o.

Vredologie și discreditare

Eu consider dăunătorul și discordia împreună; Ele sunt foarte strâns legate între ele, după cum se poate vedea din definițiile lor. Principiul principal al dăunătorilor: nu există oameni invulnerabili. Toată lumea este vulnerabilă.

Care sunt metodele și metodele de discreditare?


1) Economic. Mita? Da, cine mituiești surpriză. Deschis pe televiziunea ucraineană, deputatul spune: "Da, dacă nu fură, nu vor mai fi bani în buget". Acest adjunct al Radei Supreme discută cu toată televiziunea centrală, întreaga țară! Ce fel de discreditare prin mită putem vorbi despre.

Dacă sunteți cu cineva face o afacere, și nu spui nimic, desigur, comunicați cu el, toți cei care au început să lucreze cu el, mai devreme sau mai târziu, o parte din profit sale, el absoarbe tot. Și câteva exemple de jumătăți de adevăr.

Voi faceți o afacere comună și știți că este în stare de faliment? Ce ar trebui să fie în jur. Tot aici poate exista un argument: "Nu fură în funcție de rang".


2) Politică. Comunicarea cu tot felul de figuri, partide, tendințe politice nepopulare.

Vă voi da un exemplu: doi oameni au negociat despre un proiect comun comun. Pentru primul, acest proiect a fost foarte important, pentru cel de-al doilea, mai mult sau mai puțin. A treia persoană care a decis să desfășoare proiectul cu a doua persoană, a decis să discrediteze prima. A doua persoană a aparținut primei mari enclave, bancherul. Și când cei doi bărbați stăteau în restaurant, au fost abordați de mai mulți bărbați în pantaloni de camuflaj, cu un cap de ras cu bastoane pe centura lui și banderole cu svastici pe de o parte, cu logo-ul „frontul rusesc“. A spus mai întâi: „Vă mulțumesc Tu ești tatăl nostru, mama, ne-a ajutat din nou, ne-ai luat cu prietenii săi și ne-a dat banii pentru dezvoltare Vă mulțumesc..“. A doua persoană sa uitat la această imagine întreagă, deoarece acești bărbați din piele se agită și mulțumesc partenerului său eșuat (el înțelege deja că nu a avut loc). El a spus însoțitorului său: „Vă mulțumesc foarte mult, să cumva un alt timp pentru a discuta posibile în oferte prin apelul secretarului, toate cele mai bune, la revedere.“. Nu avea nimic de-a face cu el.

Ce altceva poți face în lumina discreditării politice? Relația cu figurile nepopulare. Există un program Photoshop? Va verifica cineva? Extrem de puțin probabil.


3) Discreditul sexual.

Două persoane se adună, de exemplu, Ivan și Vladimir fac o înțelegere. Și să conducă o afacere comună importantă. Sarcina mea este să mă asigur că nu comunică între ei. Cum pot să le discreditez?

Dacă ambii spun că partenerul lor este neconvențional? Și dacă se întâlnesc, vor vorbi și înțeleg că ai discreditat pe amândoi? Ei te vor răsfăța și, în plus, vor încerca să te prezinte în cea mai negativă lumină.

Ivan se poate spune că Vladimir - un iubitor de tineri, ea a fost recent prins cu huligani. În continuare, procedați în felul următor: a pus fotografia lui Ivan pe site-ul gay, acum se face cu ușurință, apoi se întâlni cu Vladimir și spune „Bună ziua, Ivan, bine să te văd, cum faci, progresul Ascultă-ul, recent, a vorbit cu prietenul nostru, un prieten comun? , Vladimir, și aici reprezentați ... ". Continuați pe cont propriu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: