Descărcați contractul de muncă cu managerul

Cerințele de bază aplicabile acestui tip de contract sunt de natură generală, cu excepția particularităților care decurg din sensul autorității oficiale a angajatului.

Atribuțiile managerului de vânzări

Deci, să luăm în considerare obligațiile de bază ale managerului de vânzări:

  1. implementarea planului de vânzări stabilit pentru acest tip de angajat;
  2. colaborarea cu clienții, consultări privind costul bunurilor și serviciilor oferite, rezolvarea problemelor emergente cu identificarea deficiențelor;
  3. înregistrarea și încheierea contractelor;
  4. controlul asupra plății, livrării sau livrării;
  5. gestionarea procesului comercial, vanzatori, verificarea bunurilor pentru disponibilitate;
  6. analiza tendințelor în dezvoltarea pieței și a vânzărilor;
  7. Lucrați cu baza de clienți, extensia acesteia.

De asemenea, angajatorul trebuie să reflecte în contractul de muncă cu angajatul caracteristicile necesare pentru această funcție: experiența anterioară în muncă, anumite cunoștințe și abilități. Poziția managerului, pe baza instrucțiunilor, este subordonată șefului departamentului de vânzări.

Anexele la contractul de muncă

În anexa la contract, de obicei apare o instrucțiune, cu o listă a funcțiilor salariatului, în funcție de poziția deținută. Acesta captează competențele necesare pentru desfășurarea activității, precum și specificul relației dintre manager și angajat.

Acest document este important pentru angajat și, prin urmare, trebuie studiat cu atenție, din următoarele motive:

  • servește ca punct de referință pentru evaluarea activităților unui angajat în îndeplinirea funcțiilor sale de muncă;
  • împarte limitele responsabilității angajatului și determină rezultatele așteptate ale lucrării;
  • servește drept aplicare a legislației.

Poate exista ca o anexă independentă la contractul principal de muncă. Este importantă înființarea disciplinei în organizație, în acest scop fiind creat un program special de timp de lucru, care reglementează strict timpul de lucru și de petrecere a timpului liber.

Încălcarea acestor norme poate servi drept bază pentru răspunderea disciplinară.

Mai jos este un formular eșantion și un eșantion din contractul de muncă cu un manager al cărui versiune poate fi descărcată gratuit.