10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

Mulți oameni nu au timp suficient pentru a picta, mai ales dacă aceasta este încă câștiguri suplimentare și există o muncă de bază. Cred că trebuie doar să învățați cum să gestionați corect timpul. De-a lungul studiului Adobe Illustrator, mi-am subliniat mai multe modalități de a economisi timp și de a optimiza fluxul de lucru pentru a atrage microstock-uri.







Utilizarea acțiunilor (acțiunilor)

Cu acest panou, puteți înregistra aproape orice acțiune și va fi executată automat când apăsați o tastă rapidă. Mai multe detalii despre operațiunile pe care le spun aici.

Ce operații sunt automatizate pentru mine:

  • Fundal alb pe stratul din spate.
  • Aliniere verticală și orizontală.
  • Ștergeți articolele neutilizate.
  • Crearea profilului documentului.

    Profilul propriu de documente vă poate economisi mult timp. Nu trebuie să setați întotdeauna dimensiunea documentului, numărul de tablouri de bord, să selectați culorile pe care le folosiți de obicei, să creați perii noi sau să le căutați în celelalte desene. Trebuie doar să selectați profilul dvs. creat din listă și totul va fi gata de plecare. Pentru mai multe informații despre cum să creați un profil de document, sunt aici.

    Utilizați mai multe tablouri de artă simultan.

    Ardbord este o zonă de lucru pentru desen. Comoditatea de a folosi mai multe tablouri de artă într-un fișier, am descoperit relativ recent. Și am început să le folosesc aproape întotdeauna. Acest lucru este foarte convenabil, mai ales crearea Semilarilor. Păstrați în loturi rapid și economisiți o mulțime de timp. Pentru mai multe detalii despre cum să lucrați cu mai multe tablouri de artă, sunt aici.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

    Utilizați tastele rapide (coduri scurte).

    Utilizarea tastelor rapide accelerează foarte mult procesul de desenare. Și principalul lucru este că tastele fierbinți pot fi personalizate pentru tine. Acest lucru se poate face în meniul Editare -> Combinație de taste.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

    Asta e ceea ce folosesc.

    • Copiați Ctrl + C
    • Introduceți Ctrl + V
    • Lipiți în față Ctrl + F
    • Lipiți în fundal Ctrl + B
    • Tăiați Ctrl + X
    • Grup Ctrl + G
    • Mască de tăiere Ctrl + 7
    • Ascundeți marginile și punctele de control Ctrl + H (Foarte convenabil când selectați culorile potrivite pentru imagine, nimic nu împiedică)
    • Copiați în orice loc cu tasta Alt apăsată.
    • Țineți apăsată tasta Alt și rotiți roata pentru a controla scara spațiului de lucru.
    • Când apăs pe tasta Alt, mișc obiectul, copiindu-l astfel în orice loc.






    Utilizați panoul Pathfinder.

    Acesta este un panou foarte funcțional. Un exemplu de utilizare a funcțiilor sale de bază poate fi văzut în figură.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

    Creați periile

    Crearea periilor proprii nu este doar o activitate interesantă, ci și eficientă în ceea ce privește economia de timp. Vă sugerăm nu numai să vă creați perii, ci și să le salvați pentru o utilizare ulterioară.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

    Utilizați efecte.

    Puteți face mult în Illustrator cu ajutorul efectelor, reducând astfel timpul de desen. De exemplu, utilizând efectul de deformare, puteți modifica forma oricărui obiect, reducând astfel în mod semnificativ timpul de tragere.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ


    Utilizați alinierea.

    Desigur, nu am putut ignora alinierea panoului. Unul dintre panourile cele mai utile, în special pentru cei care desenează deseori icoane sau colectează seturi pentru microstock-uri. Aici cred că totul este clar din punct de vedere intuitiv de către icoane. De asemenea, puteți specifica distanța dintre obiecte. Și dacă faceți clic pe pictograma de aliniere: atunci puteți seta ce, obiectul va fi aliniat.

    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ
    10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

Utilizarea de scripturi.

Există o mare varietate de scripturi pentru Adobe Illustrator atât plătite, cât și gratuite. Ele efectuează diverse funcții, cum ar fi:
  1. căutarea și închiderea închisă a tuturor căilor deschise
  2. decupați o imagine în tabloul de bord
  3. crearea rapidă a modelelor
  4. creați o grilă calendaristică
  5. repartizarea aleatorie a obiectelor
  6. aleatoare în culori specificate
  7. aplicație aleatorie a transparenței la o anumită gamă
  8. creați rapid seturi de obiecte selectate și așa mai departe.

Această listă poate continua și continuă. Asigurați-vă că scrieți în detaliu despre toate scenariile cu exemple.

Repetarea rapidă a obiectelor

Probabil mulți știu că orice desen poate fi repetat instantaneu prin panoul Editare -> Editare culori -> Repetarea obiectului grafic.

10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ
10 modalități de a economisi timp în ilustrator, colț creativ

Sper că veți sublinia pentru dvs. ceva nou din acest articol. O voi completa ca modalități noi de a economisi timp. Vă mulțumesc tuturor pentru atenția dvs., succesul creativ pentru tine!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: