10 Lecții pe care am lucrat în marketingul de rețea, "18 Întotdeauna"

10 Lecții pe care am lucrat în marketingul de rețea,

Marketingul de rețea este un alt subiect despre care pot vorbi ore întregi. Da, în trecut am lucrat pentru MLM. Nu am devenit super-reușit în ea, dar nici eu nu eram un ratat.







Acum, uitându-mă înapoi, pot să trag concluzii clare și să le spun celor care se întreabă dacă ar trebui să se angajeze în MLM.

Deoarece tema marketingului de rețea este destul de extinsă, probabil voi primi o serie de postări pe această temă. Trebuie să spun că nu am lucrat mult timp în această sferă, nu voi apela nimeni nicăieri și voi da cele mai obiective evaluări. Postul de astăzi va fi mai pozitiv, voi scrie despre greșeli și eșecuri în posturile viitoare.

Deci, ceea ce am învățat în marketingul de rețea

Nu credeți ce spun oamenii.

Oamenii, știi, în general vor să vorbească. În special se plâng de viață.

Dacă o persoană se plânge de munca lor - asta nu înseamnă că vrea să schimbe ceva. Asta înseamnă că vrea să se plângă.

Cu sănătatea, apropo, același gunoi. Este mai ușor să se plângă decât să se angajeze în sănătate.

Dacă o persoană vorbește despre obiectivele sale - acest lucru nu înseamnă că el este dispus să facă eforturi pentru a le atinge. Dacă o persoană spune că va veni la o întâlnire, nu înseamnă nimic. Dacă o persoană își cere scuze, aceasta nu înseamnă că regretă ceva.

Și am învățat să nu aștept nimic de la oameni. Nu vă așteptați la acțiuni active, nu vă așteptați la gânduri originale, nu vă așteptați la realizări, nu vă așteptați să împliniți promisiunile. Viața a devenit mult mai ușoară.

Permiteți-vă să doriți

Nimeni nu poate să mă interzică să vreau ceea ce vreau.

Vreau, de exemplu, acasă două milioane și jumătate de dolari sau vreau să zbor către lună. Nimeni nu poate să mă interzică să vreau asta.

Mai mult decât atât, însăși faptul de a fi lipsit nu este obligatoriu. Ceea ce vreau la Paris nu înseamnă că trebuie să merg acolo mâine. Nu-mi datorez nimic nimic, pentru că vreau.

Ar părea - lucruri evidente. Dar cei mai mulți oameni, pentru un motiv oarecare se tem să vrea ceva, ceva de vis, există ceva atât de ireal să ne imaginăm cum s-ar teme că dorința de a le foarte ceva plac.

Trebuie să ne permitem să ne dorim tot ceea ce vrem. Acest lucru face viața mai luminoasă.

Mi-am permis să fac greșeli și să-mi iertesc eșecurile

Tatăl meu a spus întotdeauna: nimeni nu se înșeală cine nu face nimic. Apoi mi-a dat o prelegere de aproximativ două ore, dedicată greșelii mele.

Prin urmare, până acum 25 de ani mi-a fost frică să scot nicăieri, pentru a nu face nimic rău. Sindromul unei fete bune - în general, un lucru distructiv. Slavă Domnului, în rețeaua care a fost eliberată.







Acum înțeleg că începând orice afacere nouă este necesar să fiți gata să întâlniți toate bătăile și ciocnirile cu brațele deschise.

Pentru a schimba lumea, trebuie să te schimbi

Dacă cineva mă refuză în ceva, dacă relațiile necesare nu se construiesc sau dacă nu pot face ceva, înseamnă că timpul meu nu a venit încă.

Asta înseamnă că trebuie să cresc în ceva și să mă schimb. Poate căutați o altă ușă, uitați-vă la problema dintr-un unghi diferit.

Nu mai stau perfecționist

Despre cum, unde și în ce loc perfecționismul și solicitările umflate de la sine pot sparge viețile oamenilor, poți spune o perioadă lungă de timp.

Primul clopot a început atunci când am început să observ că nu este de multe ori cel mai deștept, nu cel mai disciplinat, nu cei mai educați, și, uneori, destul de prost în mare parte de succes decât mine.

Ei primesc cele mai bune rezultate, pentru că nu se teme să facă greșeli, fac lucruri stupide (uneori cu persoane inteligente) și nu au gândit destul de cunoștințele și abilitățile lor de a începe un anumit proiect, pentru a face acest lucru sau acel lucru.

Nu le suport, pentru că nu pot percepe goliciunea interioară, care se află în spatele zgomotului lor extern. Și nu pot percepe oamenii goi, pe care îi adună în jurul lor.

Dar am luat ceva pentru mine. Nu te poți întreba pentru ceva, nu poți cere să fii perfect.

A primit abilități active de vânzări

Vânzarea frunții pe frunte, față în față - de asta se tem atât de mulți. Sincer, nu sunt încântat de acest proces. Dar știu cum să o fac mai puțin traumatizantă, cum să vă asigur că vă amintiți pe partea bună.

Principala regulă, pe care mulți nu o învață. Un vânzător bun este un ascultător excelent, nu o coadă de capră.
Vânzările bune nu se fac prin prezentare, ci prin capacitatea de a pune întrebări.

Mă laud. Am dezvoltat astfel de dialoguri, datorită cărora fluxul de persoane din grupul meu nu a ieșit în prezentări. Am chicotit ușor când am auzit că distribuitorii din structurile vecine au sunat de 100 de ori pentru aceeași persoană și l-au convins să vină la prezentare.

Recent, mi-am testat abilitățile în acțiune. Soțul meu și cu mine am început noua afacere și am decis să "scuturăm" cu un apel telefonic rece. Am elaborat un scenariu. Cu toate acestea, atunci ni sa oferit un proiect bun și am marcat în această privință. Dar, se întâmplă asta - pot.

Îmbunătățirea abilităților de vorbire publică

Trebuie să spun că discursurile publice nu au fost niciodată o problemă specială pentru mine. Am 5 ani în teatrul pentru copii și un an în școală cu o părtinire teatrală. Și da, eu sunt unul dintre acei oameni care se ridică, vorbind în public.

Iată ultimele trei elemente pe care le poți scrie în CV și te duci la un job - cu mâinile tăiate. Dacă nu era pentru următorul articol

A dezvoltat o puternică dispreț față de ocuparea forței de muncă

Faptul că o persoană este șeful meu nu înseamnă că el este mai deștept decât mine. Mai mult, un holivar teribil se poate întâmpla dacă șeful întâlnește gândirea unui lucrător angajat și este subordonat gândirii antreprenorilor.

Deasupra caracteristicilor Ponte, care se numește "cultura corporativă", poate fi râd de mult. Ședința la locul de muncă, doar pentru că trebuie să fiu pe ea, nu percep în niciun fel. Nu accept imitarea activității dure. Sarcinile clare și soluțiile lor sunt întotdeauna importante pentru mine.

Din păcate, conform observațiilor mele, angajații angajați sunt mai predispuși să creeze aspectul muncii.

Poate că cel care citește acest post se întreabă dacă ar trebui să lucreze în marketingul de rețea. Cred că această zonă de activitate ar trebui să încerce cel puțin majoritatea oamenilor care sunt obișnuiți să lucreze pentru angajare.

Și acum vreau să aduc o idee globală sub toate acestea. cei mai mulți oameni sunt obișnuiți cea mai teribilă să se bazeze pe stat pentru un nou lider (adică, preot-rege), Putin și Lukasenko (ucraineni, există în mod constant noi caută pe cineva să sperăm) pe sistem. Acestea permit tuturor acestor oameni stângi și personalități gri să se gândească singuri, să decidă singuri și să-și asume responsabilitatea pentru ei înșiși. În rețea, am învățat să mă bazez numai pe mine însumi.

Cred că "trăim atât de rău", deoarece oamenii îi permit pe alții să gândească singuri.

Nu vă fie frică să vă asumați responsabilitatea pentru viața voastră. Când îți dai seama că nimeni nu va face o viață bună pentru tine, pentru că nu este necesar pentru nimeni, devine mai ușor și mai interesant să trăiești. Ce vrei tu.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: