20 Lifkhakov despre cum să înveți un copil la legume și fructe (experiență personală)

Am mulți părinți familiare care se plâng că nu-și pot instrui copiii să mănânce legume și fructe. Copilul sau nu vrea să le mănânce deloc sub orice pretext, sau copilul este prea selectiv și mănâncă doar 1-2 specii. Nu sunt un expert în nutriția speciilor, nu un antrenor cu un stil de viață sănătos, nu un doctor și nu un educator. Sunt doar o mamă. Și așa cum a spus Churchill: "Este mai ușor să conduci o națiune decât să ridici patru copii". Am doar două, dar principala chestiune în această chestiune nu este cantitatea - este suficient să devii o mamă o dată pentru a înțelege cum uneori e greu să convingi un mic om mic, dar foarte încăpățânat, să mănânce ceva util.






Familia mea (copii prea) să adere la o dietă vegetariană, dar nu-mi plac etichetele, prefer să ne sunați angajat la o dieta sanatoasa. Este legumele în ceea ce privește viziunea asupra lumii și beneficiile pentru sănătate care ne sunt cele mai potrivite. Baza tabelului nostru este legumele și fructele. Gatesc pentru întreaga familie, nu împart adult și dieta pentru copii, fiul meu cel mare (Jr. HS) mănâncă la fel ca și soțul meu și eu la fel de bine cu plăcere mănâncă toate legumele și fructele. Mulți oameni întreabă cum am făcut-o. Iată sfaturile mele, cum de a instila din copilărie în fructele dragoste de legume și fructe.

1) Părinții, vă rugăm să aveți răbdare și perseverență. Poate că copilul tău va iubi ceea ce ai oferit imediat și poate din a doua, a treia sau a zecea oară. Și se întâmplă că ceva sa îndrăgostit și apoi, pentru o vreme, refuză să mănânce deloc. În cazul fiului meu, a fost cu banane. Nu vă descurajați și puneți acest produs pe listă "dar nu-i place" sau "nu mănâncă așa". Așteptați și încercați să intrați din nou în dietă.

2) Fii creativ cu persistența. Vino cu noi combinații (fructe cu mâncăruri preferate, aditiv la iaurt, înghețată). Lăsați copilul să-și hrănească jucăriile, păpușile, mănâncă pentru mama și tatăl său. Fii creativ.

3) Oferiți ritual și asociere pentru alimente (de exemplu, când mama citește cartea, copilul mestecă morcovi, mere, castraveți). Fiul meu are o cutie plină cu legume / fructe în timp ce citește, sau în sezonul cald îl luăm cu noi ca o gustare pe jos.

4) Copilul meu mănâncă toate fructele și legumele, dar uneori nu dorește o banană, dar băuturile răcoritoare de banane se bucură cu plăcere. Deci, merită să recurgeți la trucuri și să diversificați felul de plictisitor al hranei familiare, lăsați alimentele să se joace cu culori noi ... poate cu gust. Dați-i un măr sub formă de suc, spanac cu o banană în piersici și o tomată într-o salată, împreună cu nuci și semințe.







5) Lăsați-l să creeze cu voi. Să amestecăm salata, să punem în farfurie ceea ce vrea și cât de mult vrea, să-și adune mâncarea pentru un picnic. În primul rând, pregătirea în comun a vă aduce mai aproape cu copilul dumneavoastră (și, eventual, să permită o mai bună înțelegere a preferințelor sale gustative), și în al doilea rând, în procesul de preparare a unui Prichindelul acolo, el va mesteca pe un morcov sau pătrunjel, și în al treilea rând, modul în care pot să nu încercați ceea ce pregătise el însuși?

6) Folosiți membrii familiei ca momeală. "Și să-i spunem papalității cina delicioasă pe care am gătit-o și mâncam împreună" sau "Putem să facem o salată de fructe și să o tratăm pe bunica?". De regulă, copilul dă din cap gata.

7) Și, din nou, trucul care lucrează cu copilul meu (poate cu copiii mai mari plecați deja). Lăsați copilul să aleagă și să poată lua propria decizie.

De asemenea, a existat o carte în limba rusă "Cook Book of Peace and Martha" de Julia Ray. Judecând după recenzii, trebuie să aveți o bibliotecă pentru copii (în special un copil - un vegetarian). A ordonat deja pentru mine - aștept.

13) Bucurați-vă prietenii și copiii cu legume și fructe. Un exemplu extraterestru este contagios, copiii le place să repete și copilul dumneavoastră va dori să încerce.

14) Curățați fructele și legumele. Fiul meu nu a vrut să mănânce curmal, după ce i-am oferit o curățată - șterge pe ambele obraji.

15) Nu dați un înlocuitor, nu continuați cu manipulările constante "Nu vreau, nu o voi face". Bine, deci ești fără cină în seara asta. Nu vă sfătuiesc să ignorați preferințele gustului copilului dvs., dar alegeți aici priorități pentru dvs. Oferiți cele mai bune? Mijloace, sănătate și obiceiuri sănătoase.

16) Nu certa, nu striga, nu spune "mânca boabe - obține bomboane." Sarcina ta - de a insufla obiceiurile potrivite și de a iubi mâncarea folositoare, și nu afacerea pentru copil. Acest lucru nu este pe termen lung, veți avea întotdeauna ceva de oferit în schimb.

17) Luați copilul la magazin. Lasă-l să participe la alegerea produselor.

18) Luați-vă regula: "nu este mai bine decât nimic". Lasă mâncarea neplăcută să fie în volum de porție mică, dar va fi mâncată.

19) Ascundeți hrana folositoare în iubita voastră. Și dintr-o dată nu vei fi disecată și mâncată cu plăcere.

20) Fii cel mai important exemplu pentru copilul tău. Nu puteți forța "pentru că este necesar". Cea mai bună educație este exemplul tău.

Aceste sfaturi sunt potrivite pentru copiii mai mari. Ce să faci dacă copilul nu vrea să mănânce momeala? Răbdare, nu fi alarmat înainte. Lăsați borcanul timp de câteva zile sau săptămâni, apoi oferiți copilului din nou. Ar trebui să funcționeze. Aici funcționează regularitatea, ca și în cazul jucăriilor: play-hide-forget-delight la apariție, ca de la nou. DAR! Există o regulă care, în opinia mea, este foarte importantă. Mai întâi introduceți legumele și apoi fructele. Îl comparăm cu desene animate. Dacă arătați mai întâi un desen animat modern, atunci clasicul sovietic pe care copilul este puțin probabil să îl aprecieze. Imaginea nu este atât de luminată. Deci, cu mâncare. Fructele sunt mai dulci decât legumele, ceea ce înseamnă că acestea din urmă pot părea fără gust.

Doresc ca părinții să vă aducă bucurie!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: