10 Motive pentru care un copil nu vrea să meargă la școală

În fiecare dimineață este același. "Nu vreau să mă duc la școală ... oh! În fiecare seară, tânjind în ochi și un vis, sâmbăta curând. Nu dormiți, nu faceți teme, jucați și urmăriți desene animate. Unități cu plăcere se trezesc și se duc la cursuri, puțini își doresc cu bucurie temele.







De asemenea, nu am vrut să mergem la școală, am încălzit, de asemenea, termometrul pentru a da temperatura unei zile libere. De ce? De ce copiii nu vor să meargă la școală? Și, la urma urmei, unii nu doar plâng, ci plâng și stau pe drumul spre templul științei. Care sunt motivele acestei reticențe de a sta la un birou? După cum am aflat cu psihologul, expertul fondului "În răspunsul pentru viitor" Anatoly Dobin. există multe motive, uneori este în profesor, uneori în relații cu colegii, dar cel mai adesea este în părinți. Da, da, din cauza noastră, copiii nu vor să meargă la școală. Să începem în ordine.

Este groaznic să vă împărțiți cu părinții

La școală, copilul este singur, singur. Nimeni nu are o mână. Acum e mare, și e înfricoșător. Și apoi toate trecuturile, temerile copilăriști vin la viață și sunt amintite - cum a plecat mama mea pentru muncă, când copilul era foarte mic, uneori chiar înainte de înțărcare "apare". Pentru copil, cel mai rău lucru este să-ți pierzi părinții. O astfel de alarmă provoacă adesea o excursie la școală. Prin urmare, primul "nu vreau".

Înțelegeți teama copilului. Pentru al susține, ascultă și explică faptul că astfel de sentimente sunt normale! Nu rușinați sau "aruncați în adâncime", ci să vă convingeți că nu îl veți abandona, veți fi acolo, ajutor. - Nu-ți face griji, o să ne dăm seama!

Este groaznic că un copil într-o școală care se va întâmpla ceva care îl va durea acolo, certat, el are ceva nu funcționează, că cel care nu-i place că nu va place. Toate grijile noastre, ca virusul gripal a trecut la copil, acesta este, de asemenea, începe să se teamă, chiar dacă mai devreme a fost calmă.

Calm, doar calm! Învață să te relaxezi și să respingi gândurile negative. Amintiți-vă că toate temerile dvs. sunt transmise copilului și lucrați cu voi înșivă. Copilul tău va putea să facă totul! Începe să ai încredere în el.

Mama e rea fără un copil

Nu fi surprins, se întâmplă și așa. Nu toată lumea visează să atace un copil la școală cât mai curând posibil. Există părinți pentru care copilul este singura lumină pe fereastră. Mamă nu de locuri de muncă, nici un hobby, fiul meu a luat viața ei, iar acum a crescut și va fi separat! Mama se teme că viața ei este goală, și subconstient vise pe care copilul a fost cu ea mereu. Și din nou, legea "traducerii" funcționează. Copilul, ca un val de o baghetă magică ia dorințele mamei ei - începe să se rănească, nu rupte la școală, cerând să rămână cu mama ei, pentru că aceasta este ceea ce este în așteptare pentru cea mai importanta persoana pe ea.

Dă-i drumul copilului. Găsiți-vă un loc de muncă, începeți un câine, înscrieți-vă cursuri, mergeți la sală de gimnastică etc. În cele din urmă, puteți deveni președinte al comitetului părinte și puteți duce o viață școlară bogată, dar în același timp separată de copii.

Mama și tata nu vor să meargă la școală

Copiii nu știau că acolo, la școală, au pictat-o ​​în fanteziile lor, când mama și tata cu un zâmbet uriaș au spus: "Ei bine, iubito, libertatea ta sa terminat". Noi, fără să observăm asta, ne amintim adesea școala noastră "teribilă", învățătorii noștri monstruoși, luptele, controlul și deducerea. Ne trezim la ceasul deșteptător cu un ghion de "școală-o-ol, care ar trebui să doarmă!". Deschidem jurnalul și oftăm: "Din nou, aceste lecții blestemate". În același timp, spunem cu sinceritate copilului: "Trebuie să mergi la școală, trebuie să faci temele." Ce concluzie face copilul? El este condamnat să chinuiască. Școala e teribilă.

Pentru a căuta interesante. Și nimic nu-ți scutură capul! Școala este plină de lucruri interesante! Ascultați copilul când vă spune ce se întâmplă la lecție. Fiți surprinși, spuneți: "Wow! Și nu știam, e minunat că mi-ai spus. Uita-te pentru utilizarea cunoștințelor școlare - se poate înțelege cu versuri în limba engleză, puteți conta schimbarea de la magazin, puteți citi rețeta cookie, puteți desena bunica model așa cum este învățat în Arte. Iar pentru copiii mai mari de mare motivare - cursuri de master, unde puteți încerca totul și să înțeleagă ceea ce vrei să fii și ce fel de cunoștințe în școală vă deosebit de util. Este important să se rostogolească nu numai ochii, urând școală, dar, de asemenea, despre activitatea lor de murdărie nu spun (stii tu, fiule, nu-mi place școala, și eu nu pot sta treaba ta). În caz contrar, întreaga viață adultă este reprezentată de plictiseală, suferință și suferință. Cum poate fi aceasta dorită?

Suntem! Părinții se tem de două, se certau pentru semne proaste, deoarece le este frică să pară părinți răi. De ce? Copilul nostru studiază prost? Deci, ni se va spune despre ce nu am învățat? Sau poate că părinții s-au certat pentru semnele lor rele în copilărie, iar acum această frică este transmisă copiilor?

Uită de semne! Cei doi nu apreciază o persoană. Dupechnik nu înseamnă "rău". Doi spun că copilul tău nu înțelege un subiect. Și sarcina dvs. este să explicați acest subiect. Dacă este necesar, cereți profesorului să lucreze în plus, dar nu-l certați pe copil și, cu siguranță, să nu credeți că lucrați într-o lumină neplăcută.







Mergeți la școală - cumpărați un ou de ciocolată. Veți face toată săptămâna fără un țipăt - mergeți la magazinul de jucării. Veți termina fără un triplet - am un dar.

Copilul nu mai învață să învețe ceva nou. El nu are nici un interes în învățare. El doar "stă" în școală pentru a câștiga un cadou. Cu o astfel de motivație, nu puteți iubi școala! Un copil care a obișnuit să negocieze va "crește prețul", iar în viitor este puțin probabil să fie interesat de muncă sau de orice afacere în care trebuie depus un efort.

Nu plătiți pentru studii. Școala este un angajament pentru toți copiii. Trebuie să înveți să înveți multe lucruri noi pentru a deveni o persoană inteligentă și interesantă, să-ți găsești prieteni, să comunici, să ai ceva de știut. Școala nu este VICTIMUL care trebuie să fie adus pentru a face bine.

Copilul îndeplinește planul părinte

Mama mea a visat întotdeauna să danseze, iar tatăl meu a vrut să cânte clarinetul. Ambii sunt încrezători că moștenitorul lor ar trebui să fie un elev excelent și un favorit al publicului. Un copil în afară de școală este încărcat la urechi, cu cercuri la modă, secții de prestigiu, tutori, doar pentru a fi peste tot cel mai bun, dacă numai părinții lui ar putea fi mândri de el. Deși, probabil, copilul însuși visează să joace harpa și limbile străine nu i se dau deloc. Iată pentru dvs. și pentru un alt "Nu vreau să merg la școală".

Pentru a înțelege că copilul tău nu ești tu, este o altă persoană, cu interesele și capacitățile tale. Opriți împingerea și stoarcerea idealului din acesta. Acest lucru face ca copilul sa inceapa sa se simta deprimat, pentru ca simte ca trebuie sa ramana in asteptarea ta, dar nu poate. Principala sa sarcină este să obțină aprobarea părinților săi și să nu facă nimic cu interes. Tot ceea ce prezentați moștenitorului "ideal" este lipsa de încredere în sine. Este mai bine să notați pe harpă, să nu cereți una dintre cele cinci și să acordați atenție la ceea ce se întâmplă cu adevărat copilului dumneavoastră, ceea ce îi place și nu dumneavoastră. Și ajută la dezvoltarea acestui lucru. Și încă mai lasă timp pentru jocuri și plimbări obișnuite într-o curte.

Un copil la școală este dificil

Da, programul este acum dificil. Profesorii care încearcă să ajungă la fiecare dintre cei 30 de copii care stau în fața lui sunt puțini. Cineva înțelege raidul, cineva își amintește doar a treia oară. Poate că copilul a fost bolnav cu niște reguli și subiecte și acum stă cu ochi înspăimântați și nu înțelege sarcinile pe care le dă clasa. Controlul, contul verbal - toate acestea sperie, dacă nu este clar și este imposibil. Singura dorință este să eviți ceea ce te face atât de nervos.

Pentru a ajuta. Aceasta este sarcina părinților. Track care nu înțelege, explică, "prinde" clasa, dacă au ratat, lucrează pentru ei înșiși sau întreabă un profesor, angajează un tutore. Când un copil înțelege totul, nu se teme să meargă la școală.

Profesorul nu-i place

Primii cronometri adesea se infirme, că profesorul "nu le place", pur și simplu pentru că nu acordă prea multă atenție fiecărui elev. Dar profesorul nu trebuie să-i iubească - adora. Afacerea ei este de a învăța! Dar copiii, și nu numai copiii, sunt impresionați. Profesorul a strigat, a certat, a făcut o remarcă - și aceasta este deja o tragedie. Din nefericire, se întâmplă că profesorul nu-i place cu adevărat, și poate să se răzbune pe nedrept, să găsească vina. Toate acestea nu adaugă dorința de a merge la școală.

Explicați-i că profesorul nu este mamă, nu tată și nu bunică. Acesta nu este un prieten sau un prieten. Învățătorul învață. Și trebuie să obțineți cunoștințe de la ea! Ascultați în clasă, puneți întrebări dacă nu înțelegeți. Învățați-i pe copiii dvs. să învețe.

Părinții trebuie să fie în contact cu profesorul. Să nu veniți cu pretenții, ci pentru sfaturi. Dacă profesorul vă vede ca un aliat, puteți fi întotdeauna de acord.

Dacă profesorul este un complex și cu adevărat nedreaptă nedrept, atunci din nou sarcina părintească este să aflăm cât de grav este conflictul. Uneori este suficient să-i explic copilului că ar fi mai ușor ca profesorul să fie tratat, da, este ciudat. Uneori trebuie să intercizi și să spui că profesorul este și o persoană, cu emoții și nervi. Și, uneori, dacă conflictul este grav, este logic să transferăm copilul într-o altă clasă.

Un adolescent are afecțiuni prin gât - să crească, să se schimbe, să se descurce cu noul său corp, creier, noi emoții și sentimente. Într-un astfel de moment se întâmplă adesea nu înainte de studii. Și în acest moment "nu vreau să merg la școală" este un răspuns la presiunea părinților. Rezistență, proteste. De fapt, ne-am obișnuit să supraveghezăm copilul. Și continuăm să spunem ce să facem, chiar dacă copilul este deasupra noastră.

Schimbarea tacticii. Înainte de noi este un adult. Cu cât controlul este mai strictă, cu atât mai adolescentul va fi rupt de libertate. De la mama și tata în acest moment este necesar: să aibă încredere, să plece și să asculte.

Există un milion de motive, care nu sunt enumerate. Și există o simplă lenevie, iar atunci "mustul" părinte trebuie să fie ferm. Dar principalul lucru în lupta împotriva acestui dificil "nu vreau să merg la școală" este pacea părinților. Calmitatea și încrederea.

Citiți de asemenea

Miracolul în Moldova: O femeie a dat naștere la gemeni cântărind aproape 4 kg fiecare!

Medicii spun că acest lucru se întâmplă foarte rar

Decret pentru bărbați: cine poate obține și cum să plătească concediu parental pentru tată

Decretul pentru bărbați este o ocazie excelentă de a păstra locul de muncă. Adevărat, subvenția va fi de maxim 23 mii de ruble pe lună

Belarus, care a mers să nască în Thailanda: "Ei au relaxat întreaga familie și în condiții uimitoare au dat naștere unui fiu"

Elena Maltseva de la Gomel, mamă a doi copii, compară experiența de naștere din Belarus și Thailanda [fotografie, prețuri]

Șapte moduri de a învăța un copil să fie recunoscător

Vrem cu toții copiii să spună "mulțumesc", dar mai important, că ei învață să aprecieze

"Doctorul a spus: mai intai trebuie sa faci FIV si apoi sa cauti printesa"

în vârstă de 33 de ani, Elena Platonova din Vaukavysk a spus „Komsomolskaia Pravda“, cu privire la diagnosticul de „infertilitate“, în 19, nașterea așteptata lung a gemenilor prin FIV și o mulțime de obstacole pe calea maternității [fotografie]

În Sankt Petersburg, a apărut o hartă, pe care există locuri în care puteți să vă răsuciți și să îi hrăniți pe copii

Există numai în rețea

"Ești nebun, dă-i un astfel de medicament unui copil"

Cronicarul nostru Zinaida Lobanova pe care uneori mama unui copil bolnav nu-l poate înțelege și cum să evite consecințele grave

M-am dus la cabana plângând

Ce ar putea fi mai simplu - copilul a fost slăbit pentru vară bunicii sale pentru șase sute de metri pătrați, și este fericit, iar bunica este fericită, iar părinții se vor odihni. Cred, cum să evit asta

Rușii au început să renunțe la educația homosexuală

În mod tradițional, aproape trei sferturi dintre ruși cred că bărbații, nu mai răi decât femeile, se vor confrunta cu copiii

Un copil este ceea ce mănâncă

Conceptele științifice despre ce să hrănești sau să nu hrănești copilul se schimbă în mod constant. Și ce ar trebui să facem?

Cum să salvezi mama tânără de consilierii importanți

Orice mamă trece printr-o serie de conflicte militare locale în nisip și în războaiele partizane din școală. Cum să supraviețuiți cu pierderi minime și ce ar trebui pregătit?

Cum să răspundeți corect la capriciile unui copil

"Dai" este adesea primul cuvânt. Principalul lucru este că nu devine principalul

Fie ca să ceară copilului în "prieteni"

El, de la nașterea personalității, nu trebuie să controleze fiecare pas făcut de el

Mamă laudă pentru tot, tată - pentru ceva

Cronicarul nostru continuă cursul tatălui său tânăr







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: