Istoria Sibkana a echipei de argint

"Funeral" din Irkutsk bandy este anulată

Apoi, Vladimir Matienko a cerut ajutorul partenerilor săi din firma "Sibskana", al cărei președinte era atunci. Oamenii de afaceri scandinavi explică ce este, nu era necesar. După ce unii au crezut că s-au întâlnit cu colegii lor din Irkutsk. Astfel sa născut „Sibscana“, numele pe care ambele ar uni cele două capete, în cazul în care hochei este într-o poziție specială - Siberia și Scandinavia. Compania a fost între timp închise, iar numele clubului de hochei a devenit atât de popular încât este încă folosit în vocabularul atât fanii hochei și profesioniști.

Cu un nume nou - la înălțimi noi

Prima echipă de campionat Irkutsk sub un nou nume aproape a terminat în premii. La etapa preliminară, echipa de hochei condusă de antrenorul Oleg Katina a lăsat în urmă toate echipele din estul ligii superioare. Din nefericire, turneul final, în care au participat cele mai bune patru cluburi din fiecare grup, a trecut cu o mare superioritate a echipelor occidentale. "Vostochniki" nu a reușit să-i ajute pe liderii lor să ajungă pe piedestal. Da, iar sibskaniții în această etapă nu erau convinși. Dupa ce a pierdut toate cele patru jocuri pe drum și puncte pierdute într-un joc acasă cu Syktyvkar „Builder“ (4: 4), echipa noastră a fost clasat pe locul al patrulea în tabelul rus al Rangurile. Înainte erau toți "occidentalii" - "Sharp", "Builder" și "Vodnik".

În sezonul următor fanii se așteptau la fapte noi din Sibskany, dar au fost dezamăgiți. Campionatul Irkutsk a terminat pe locul 14. Urmat greu „debriefing“, Katin a demisionat, iar la carma echipei a primit un tânăr antrenor - recent, încă atacant formidabil Kemerovo „Kuzbass“ Serghei Lihaciov. Apoi nimeni nu a avut nici o idee că era cu acest expert ca echipa Irkutsk să facă cel mai mare decolare din istoria sa.

Argint și două bronzuri

Partea a III-a campionatului final al Rusiei, sa decis să efectueze sistemul playoff - iar a doua etapă doar patru din echipa de top din fiecare grup. „Sibscana“ a intrat într-o etapă crucială, cu al treilea rând, a pierdut în etapa preliminară a viitorului campion - Novosibirsk „Sibselmash-Metallurg“ - și „SKA-Zenith“ din Ekaterinburg. 1/4 finala de cetățeni Irkutsk a mers cu încredere echipa a doua a "Vest" - Archangel "Vodník" - 5: 2, 4: 3. Dar, în semi-finală a trebuit să cedeze echipa Novosibirsk - 2: 1 acasă, 1: 4 la o petrecere. De asemenea, a fost necesar să se întâmple ca în mângâierea finală pentru medalia de bronz două echipe au venit împreună - fostul și actualul - Serghei Lihaciov. Celebrând win sibskanovtsy rivali rută și Kemerovo (2: 1), și în Irkutske (3: 2). Pentru prima dată, echipa de la Priangarie a reușit să câștige medalii la campionatul național de hochei.

Primele două campionat după succesul de bronz au fost relativ succes pentru echipa Serghei Lihaciov - ambele ori „Sibscana“ a finalizat turneul principal al sezonului pe locul al patrulea. În primul caz, cetățenii Irkutsk se pus în scenă un pansament - 02:17 în Arhanghelsk în meci semifinală, urmată de două înfrângerea incompetent din Nizhniy Novgorod „Start“ în jocurile pentru locul trei (3: 5 la domiciliu și 0: 5 - Away). Un an mai târziu, calea către piedestalul echipei noastre a fost blocată de o formulă ciudată a competiției. Potrivit ei, seria din playoff a avut loc până la două victorii. adversarii de Vest „Sibscan“ - „Vodnik“ și Ulyanovsk „Volga“ - în cele din urmă a sosit în Irkutsk, de fapt, a doua compoziție, bazându-se pe meciurile de acasă. Și această tactică sa justificat.

Un an mai târziu, în „Sibscan“ pe părți, ca urmare a care a părăsit echipa Serghei Lihaciov. Postul de antrenor a fost preluat de Boris Barinov. Sub comanda sa, echipa noastră de hochei a câștigat al treilea set de premii - din nou bronz. Acest sezon sa dovedit totuși ambiguu pentru Sibskani. În etapa preliminară, acestea sunt câștigătoare la domiciliu fără discernământ și foarte mult joc pe drum, a reușit să se agațe de locul al doilea. Tendința a continuat în playoff. În meciurile oaspeților, Irkutsk nu a reușit să câștige nici măcar o singură dată. Chiar și cu echipa a șaptea a „Vest“ - „Agrochimie“ de Berezniki - rupt din lume (3: 3). Dar casele erau mai puternice decât toate. Cu aceeași „Agrochimie“ tratate - 11: 0, în Nijni Novgorod „Start“ în 1/4 finala a câștigat 7: 2 (dupa 0: 4), cu același scor și au prevalat asupra Ekaterinburg SKA în lupta pentru locul al treilea ( primul meci - 4: 7). Și chiar infractor perpetuu al echipei noastre „Vodnik“ în semi-finala din Irkutsk a fost un pic de lapte de var (2: 0), cu toate că din nord a luat acasă o răzbunare convingătoare - 6: 1.