7 moduri de a scrie un comunicat rece de presă

În această secțiune, materialele sunt postate de utilizatorii site-ului și publicate după aprobarea de către moderator. Colegiul de redacție nu este responsabil pentru ortografie și alte erori, deși încearcă să le corecteze pe cât posibil.






Adăugați nota dvs. pe această pagină.

Daria Soyer.

Uneori se pare că nu aveți nevoie de comunicatele dvs. de presă, iar jurnaliștii vă vor evita în mod deliberat? Nu este timpul pentru PR-splină, vă vom învăța să scrieți un comunicat de presă "fierbinte" în doar câteva minute.

În fiecare zi primesc o duzină de comunicate de presă, mulți reporteri primesc aproximativ o sută. Doar unele dintre ele se deschid, chiar mai puțin citite până la mijloc, iar cei mai norocoși ajung la un blog sau o revistă.

Aceasta este o veste extrem de proastă pentru antreprenori, deoarece o publicație pozitivă în mass-media populară este una dintre cele mai bune modalități de a se dedica unei companii mici.

L-am întrebat pe Dottie DeHart cum arată un comunicat de presă rece, pe care jurnaliștii îl vor observa cu siguranță. Iată ce a spus:

2. Fiți la timp.

Comunicatul de presă ar trebui să se refere la ceva care contează cu adevărat, de exemplu, despre o tendință caldă sau informații noi utile.







Dacă nu sunteți Apple, faptul că ați lansat un produs nou nu este vrednic de acoperire în presă.

4. Cunoaște cine este șeful tău.

Când scrieți un comunicat de presă, nu lucrați pentru compania dvs., ci pentru jurnaliști.

5. Simplificați-le munca.

Jurnaliștii sunt întotdeauna copleșiți, deci sarcina dvs. este să faceți cât mai ușor posibil ca ei să lucreze cu compania dvs.

Jurnaliștii doresc ceva la care cititorii să facă clic.

7. Nu vă fie frică să păreați nemulțumiți.

Titlul comunicatului dvs. de presă ar trebui să fie un pic sexy, ca și pe copertele revistelor.

PIP este primul biosenzor care vă ajută să faceți față stresului zilnic. Acum disponibil pentru vânzare.

PIP ajută la gestionarea stresului. Vă permite să măsurați, să înțelegeți cauza și să faceți față stresului. Datorită design-ului său convenabil, acesta poate fi folosit acasă, la locul de muncă și oriunde vă simțiți stresul.

Mai mult, nu am o idee instantanee în care să pun informații despre acest produs. Am înțeles ce fel de produs a fost, dar nu am înțeles sensul său.

Acum, să ne imaginăm că comunicatul de presă părea puțin diferit:

10 moduri de a vă schimba viața, datorită biosenzorilor.

În zilele noastre, stresul este o problemă enormă, ducând la afecțiuni constante, insomnie și productivitate scăzută. Din fericire, potrivit lui David Ingram, CEO al PIP, tehnologia modernă vă permite să monitorizați și să reduceți impactul stresului asupra vieții noastre. Compania PIP, care a introdus biosenzori pentru prima dată în afacerea sa. "Aceste dispozitive vor avea un impact imens, schimbând aspectele actuale ale mediului de lucru," - sigur David.

Iată câteva modificări importante pe care biosenzorii le vor ajuta:

1. Negocierile vor deveni mai puțin stresante și așa mai departe.

Dacă am primit un astfel de comunicat de presă, am înțeles imediat ce sa spus, nu ar trebui să mă gândesc la formatul povestirii.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: