24 septembrie - Trecerea misterului jocului și vinciul pierdut manuscrisul

Dimineața, fugim la camerele lui Baba să ne lipim de țeava. La ieșirea din cameră vedem o imagine în stânga. În spatele bibliotecii sale din biroul lui Leonardo. Ar fi frumos să te uiți la cărți. Inscripția "Calea plăcerilor" de deasupra raftului duce la reflecție. Nici nu vreau să mă gândesc la ceea ce însemna Leonardo și iubitul său discipol aici. Apropo, care era numele lui? SALAE, pare străină, va fi SALAI. Faceți clic pe cărți cu aceste litere. Și încă un mister da Vinci rezolvat. La urma urmei, vizitați Madame.







Vom vorbi cu Bab în dormitorul ei. Se plânge că țeava nu se întoarce. O vom uda cu ulei. O conductă, desigur. Turnăm tubul și privim. Țeava indică un fragment al desenului de pe peretele opus. Vorbim cu Bab-ul și mergem la desen. În stânga vedem o schiță pentru care am venit aici. Babilonul a spus că nu știe nimic despre el. Iată un mincinos.

Ne uităm la imagine. Ne amintim cuvintele lui Leonardo despre cum să afișezi cerneala invizibilă. Îndrumăm piatra în fața imaginii. Ceva începe să se manifeste. Arată o hartă a cerului și un desen. Putem să ne uităm din nou în telescop și să vorbim despre asta cu Babul. Ne trimite la paznic.

Baryga refuză. Va trebui să-i dau o vodcă pentru a scăpa de limbă. Puțin câte jumătate litri, vom adăuga mai mult. Pentru a face acest lucru, luați o sticlă de vin alb în bucătărie de la masa din fața vetrei și transferați-o în vodcă în lună, așa cum sa făcut cu medicamentul pentru Babu, fără a uita să adăugați apă la vasul potrivit. Să-i dăm niște vodcă. A venit parohia și putem să glumești în camera gardienilor.

Am citit nota. Se pare că Saturnin sa contractat să îmi îndeplinească rolul de spion. Este interesant pentru cine? În dulap găsim lentilele. Pe masă se așterneau fire, o bucată de bronz, zahăr, hârtie. Dar nu vom fura un bețiv, cu atât mai mult sforăitul, va fi mai bine pentru noi.

Vom spune tuturor Babu. Atât Saturninus, cât și pe mine. Oricum, știa despre asta. Așezați obiectivul pe tub, uite, răsuciți obiectivul până la până când a spus trei fraze: „În primul rând, uita-te pentru stele“, „Atunci înțelepți piatră“, „Și calea spre putere, se va tine“. Împreună, ei vorbește o altă instrucțiune - solicitată de Leonardo da Vinci. Babu spune că constelația din figură este constelația lui Lyra și vă invită să explorați globul.







Ne apropiem de globul ceresc. Mai întâi răsturnăm mingea, astfel încât înaintea noastră era constelația Lira - un diamant, încoronat cu o stea. Apoi răsuciți cele trei cercuri astfel încât găurile din ele să coincidă cu stelele din constelație. Lumea se va deschide. Urmăriți viziunea și luați medalionul. Aparent, el este unul dintre cheile de la ușă în temniță. Acum trebuie să găsim piatra filosofului, el este piatra înțeleptului.

Ne raportăm la Bab despre descoperirea. Vom verifica dacă Saturnin nu era în regulă. Alături de el se află o pisică numită Alkagest. Ei bine, ceea ce este proprietarul, este fiara. Îi întrebăm pe Bab, dacă acest nume îi spune ceva. Se pare că aceasta înseamnă o piatră a filosofului. În plus, pisica atârnă un medalion în jurul gâtului. Aici este, mintea unei femei! Nu uitați să mergeți încă o dată la subsol și să aveți o glumă bună acolo. Între timp, hai să facem kotyaroy.

Un tunel se află sub picioare. Scratch de pe perete de deasupra placilor, două ciupituri de pudră albă, chemi chimisti saltpetre. Totuși, este întuneric aici. Vedem o roată agățată cu lumânări de lumânări. Îi reînviem cu foc. Acum poți să te uiți în jur. Vedem o mașină zburătoare, un tun. Pentru mahlet nu avem piese de schimb, dar un tun poate fi pus pe picioare cu ajutorul unui cric. Sper că nu ați uitat să luați mânerul înainte să vă urcați în subsol? Miezul pistolului poate conduce miezul, nu să-l poarte cu el. Doar vizavi de ușa închisă. Vom lua praf de pușcă, vom face un puf.

Pe butoaiele de la ieșire se află o altă placă cu gravură. Puțin la stânga observăm că farfuria se sprijină pe masă. Am aruncat-o în făină. Pentru a desena semnele care apar pe farfurie, avem nevoie de hârtie. De asemenea, va fi necesar pentru o impresie din a treia placă cu gravură. Fugim la atelier pentru a împinge ultima farfurie. Din aceasta aflăm ce este necesar un cadru cu unghii la șevalet.

Mergem în biroul da Vinci. Aici vom crea praful de pușcă. Se face din sărat, sulf și cărbune. Noi aruncăm saltul și sulful în oala potrivită. În stânga - zdrobesc cărbune. Pulberea rezultată se toarnă în fundul drept. Gunpowder este gata. În același timp, vom face o bomba de fum. În dispozitivul fabricat la domiciliu turnăm apă, adormim zahărul și salamul. Am îmbinat totul într-o cutie de fier.

În bucătărie mergem la subsol. Vărsăm praful de pușcă în gaura tunului, lăsăm focul. Cărămizi împrăștiate. Mergem în pasaj. Am descoperit o cale alternativă de a penetra temnița. Deschidem dulapul, cheamă liftul și vom merge de-a lungul temniței. Mergem la ușa încuiată. Ne uităm atent sub picioare, în pasajul îngust vedem o farfurie cu semne. Clarăm cu o mătură. Am pus o foaie, pe care au fost transferate desenele de pe farfuria din pivniță din bucătărie. Cu un creion într-un creion pe foaie. Acum, toate semnele sunt colectate, dar ce înseamnă acestea?

Ne apropiem de ușă, introducem medalioane. Ușa sa deschis în fața noastră. Cu lampa mergem în jos. Ne mutăm de-a lungul culoarului în camera lumânării. În mijloc se află o piatră din colierul Babu. Ușa stângă, intrăm. Pe perete este o sculptură. Împingeți-l deoparte. Doar cu atenție, ea scârțâie. Uleiul ne va ajuta. Ascultăm conversația a doi oameni în hote. O soartă nefericită pregătită de noi de către angajatorul nostru. Retiruemsya. La intrarea în temniță, Baba ne cheamă. Regele, vedeți, vrea să aibă o conversație cu noi. El ne dă codul pentru a decoda semnul da Vinci și inelul.

Pasajul jocului Misterul lui Da Vinci: Manuscrisul pierdut







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: