7 Caracteristici ale educației americane, pumbr

7 Caracteristici ale educației americane, pumbr
Nebabushkinskoe de educație, colegiu "de la leagăn" și alte reguli de educație a unui mic american

Candidat de Stiinte Medicale, iar tatăl băiatului, care a crescut în Statele Unite, pe experiența de 32 de familii americane, conversații cu medici, psihologi, educatori și citesc o mare cantitate de literatură cu privire la dezvoltarea copiilor a făcut lista lor a principiilor de bază ale parentale tineri americani.







Nebabushkin creșterea

În educația unui preșcolar american, sunt practic doi participanți:

  • părinți
  • Grădinițe grădinițe sau nunți certificate

Și care este caracteristica? Faptul este că grădinița americană își deschide porțile pentru copii de la 6 săptămâni! Prin urmare, un părinte american, forțat să meargă la lucru, își dă copilul la o grădiniță, și nu la părinții săi. În Rusia, este obișnuit să dai copilul unui bunic, dacă nu pentru o pensiune completă, atunci cel puțin pentru un weekend sau pentru o vară. În orice caz, copilul rus petrece mai mult timp cu bunicile decât cu americanul.

Americanii preferă îngrijirea profesională și educația. Majoritatea covârșitoare a oamenilor cu care am avut de a comunica, nu prea înțeleg: ce poate fi învățat de la bunica mea ca un copil, stând cu bunicul său va fi capabil de a socializa pe măsură ce devine independentă, el poate învăța să concureze pentru jucării, care îl vor învăța răbdarea, sau principiul „partajare "(Pentru a partaja cu ceilalți). Chiar dacă profesorul tău bunicul de fizica, cum poate el explica copilul în vârstă de ani nu trage fetele pigtails de pe site-ul? Spune că este rău sau doare? Un copil la această vârstă nu pot fi extrapolate la durerea altor oameni pe el însuși, așa că nu înțelege. În cel mai bun caz, bunicul interzice să o facă. În felul acesta va interzice totul.

Potrivit părinților locali, un educator profesionist care a văzut sute de copii în cariera sa, care a experimentat mii de moduri și a găsit o abordare individuală pentru fiecare copil, va educa mai bine un copil decât o bunica.

Colegiul din leagăn

După cum a spus odată cunoscutul american comedian John Carlin, americanii sunt atât de nebuni încât încep să discute despre admiterea copilului la facultate când nu era încă născut. Acest lucru este adevărat, pe care nu l-am înțeles înainte.

Învățământul superior în Statele Unite ale Americii, probabil, cele mai scumpe din lume. Acum studiază în State College (citește rău) va costa 25 de mii de dolari pe an, în privat (citește în bune) 50 de mii de dolari pe an (+ pensiune, cărți, de asigurare, uneori aparatul). După 20 de ani, această sumă va fi dublată, adică, de a studia la un colegiu de stat va avea nevoie de un total de 200-250 de mii de dolari în privat - o jumătate de milion.

Nu toți își pot plăti studiile, deci un copil poate lua un împrumut. După cum știți, în statele membre există o învățământ superior pe două niveluri: un colegiu - 4 ani și după aceea o școală profesională (medicală, juridică, de afaceri) timp de încă 4 ani.







Doar pe el însuși

Datorită faptului că copiii merg la grădinițe de la o vârstă foarte fragedă, ei se învață imediat să fie independenți. De îndată ce apar mai mulți dinți, mâncați mâncarea obișnuită. Puteți lua un obiect în mână - dacă nu cu o lingură, apoi cel puțin cu mâinile. Dacă doriți să beți - să spuneți "Sipi" (din ceașcă de ceață engleză - o sticlă de băut) și nu șoareci cu mâini întinse. Ca urmare a copilului nostru, nu pot să mă hrănesc, vrea să mănânce singur.

În state, de obicei, copiii învață să meargă într-o oală târziu. Aproximativ în 2-2,5 ani. Până atunci folosiți scutece de unică folosință (Pampers, Huggies etc.). Imediat după ce copilul este gata să meargă la toaletă (adică după scutece), este obișnuit cu toaleta. În grădinițele, cel puțin în regiunea noastră, nu există vase, deci fiecare cameră este dotată cu o toaletă foarte mică. Copiii după toaletă sunt învățați să folosească vasul de toaletă și să-și spele imediat mâinile.

Instruire din anul

De îndată ce un copil se întoarce un an, lecțiile încep în grădiniță. De obicei, două lecții înainte de prânz și două lecții după prânz. Copiii sunt citiți în mod constant. În grup există un profesor pentru patru copii. Pe copil voi spune, că el a crescut atât de mult, cînd a citit, care preferă citirea în comun a cărții, un desen animat pe un comprimat.

Americanii încearcă în mod constant să dezvolte copilul. Părinții cred că orice abilitate poate fi dezvoltată. Ei încearcă să viziteze cât mai multe secțiuni și cercuri active, chiar și pentru copii mici. De exemplu, în afară de o grădiniță, mergem la o școală de muzică și un cerc de artă.

Școala de muzică acceptă copii de la 8 luni. Copiii cântă, dans și cântă instrumente muzicale. Copiii se apucă chaotic pe percuție sau bate sonor în timpani, transformând audiența muzicală într-o mică casă nebună. După un timp, copilul începe să înțeleagă ritmul. Începe să audă.

Sa efectuat un experiment în care copiii japonezi și ruși au fost testați pentru capacitatea de a distinge culorile și nuanțele prin ochii elevilor. Sa dovedit că studenții ruși au reușit să distingă 150 de culori, în timp ce japonezii 450. Cum se poate întâmpla acest lucru, deoarece anatomia ochilor este aceeași pentru toți? De fapt, copilul trebuie să fie învățat să vadă. Fiți atenți, când mergeți cu un copil, acesta se concentrează adesea pe ceea ce nu vedeți. Pentru că, cel mai probabil, nu știi cum să vezi.

Multe cercuri teatrale. Copiii iau deja parte la diferite parade din scutece.

Sport pentru viitorul rezumat

Este important în Statele Unite să joace sport. Dacă sunteți foarte inteligent, dar nu aveți nimic în CV-ul dvs. (CV), atunci admiterea la un colegiu bun va fi în discuție. Există mari oportunități de a da copilului o academie sportivă sau cel puțin un cerc. Academia de fotbal (fotbal) și tenis - cu trei ani, baseball, hochei - cu cinci.

Și care este caracteristica? După cum am spus mai sus, acest lucru este important nu numai pentru tine și pentru corpul tău, ci pentru un CV în colegiu. În multe colegii există chiar și o bursă sportivă.

Ateistul nu va deveni președinte

Nu cred că este necesar să explicăm importanța acestui punct. Ateistul nu va deveni niciodată președinte în SUA. Acest lucru poate fi atribuit multor domenii. În general, SUA este singura țară religioasă și în același timp o țară dezvoltată. Deși de obicei nu este.

Și, în general, pentru a studia istoria religiilor, a tradițiilor, a sărbătorilor, preoția nu face rău nimănui. Nu știu cum creștinii, ci, de exemplu, există școli libere de duminică în centrele evreiești. Profesorii sunt voluntari obișnuiți printre care există profesori sau doar oameni celebri. De exemplu, în comunitatea noastră pentru copii adulți, o lectură privind dezbaterile politice este uneori dată de Joseph Lieberman (senator din Connecticut).

Ca și în URSS

Doar în SUA am învățat ce este caritatea. Eu credeam că era vorba doar de bani. De fapt, acest lucru nu este întotdeauna cazul. Caritatea este un ajutor real. Nu trebuie să dai unui om un pește, ci să-l înveți cum să folosească o tijă de pescuit.

De obicei, în organizația noastră există un arbore artificial pe care inimile atârnă cu dorințele. Luăm o inimă pentru fiecare sărbătoare serioasă (cum ar fi Anul Nou) și încercăm să îi ajutăm pe cei care au nevoie. Un copil care a fost învățat să-i ajute pe oameni din copilărie este probabil să facă acest lucru ca adult. Iar acești copii vor ajuta la îmbunătățirea acestei lumi. În orice caz, asta cred ei în America.


Se încarcă.







Trimiteți-le prietenilor: