30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

Foto: Paul Bowman

1. Nu contează cât de lent te duci, principalul lucru este că nu te oprești.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

2. Înfrângerea nu este înfrântă, dacă nu o recunoașteți ca atare în mintea voastră.







30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

3. Prietenii adevărați, precum diamantele, sunt scumpe și rare. Prieteni falsi ca frunzele de toamnă - sunt peste tot.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

4. Dacă sunteți criticat, înseamnă că faceți totul corect. Pentru că oamenii atacă pe oricine are creier.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

6. La ce te gândești, așa că devii.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

7. Persoanele din est spun: "Fii flexibil." În viață, o persoană este moale și flexibilă, moartea îl face dificil ". Acest lucru se aplică corpului, minții și sufletului.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

8. Învăț să înțeleg, în loc să judec. Nu pot să urmăresc orbește mulțimea și să mă apropii.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

9. Dacă vă gândiți la ceva care este imposibil, atunci faceți imposibil acest lucru.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

10. Un luptător bun nu este unul care este tensionat, ci unul care este gata. El nu crede și nu visa, este gata pentru orice se poate întâmpla.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

11. În luptă, spontaneitatea întotdeauna câștigă. Cramming pierde mereu.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

12. Eliberați-vă creierul, deveniți neformal, fără formă, ca apa. Imaginați-vă că vărsați apă într-o ceașcă - va deveni o ceașcă, se va vărsa în fierbător - va deveni un ceainic. Apa poate curge, se poate răspândi, poate picura sau se poate sparge - fi apă, prietene.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

13. Capetele goale au limbi lungi.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

14. Scopul nu trebuie să fie atins. Uneori este doar o direcție pentru mișcarea ulterioară.







30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

15. Erorile pot fi întotdeauna iertate, dacă există doar curajul de a le recunoaște.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

16. Fii moale, dar nu ascultător, fi ferm, dar nu crud.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

17. Simplitatea este cea mai înaltă etapă a artei.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

18. Un om înțelept poate lua mai mult de la o întrebare stupidă decât un nebun poate lua de la un răspuns înțelept.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

19. Nu contează ce dai, este important cum dai.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

20. Nu mi-e teamă de cineva care studiază 10.000 de lovituri diferite. Mi-e teamă de cineva care studiază un accident vascular cerebral de 10.000 de ori.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

21. Sunt sigur doar de un lucru: nu pot sa cant. Deși de obicei îi spun tuturor cât de frumoasă este vocea mea.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

23. Mutați ca apa. Congelați ca o oglindă. Răspunde-mi ca un ecou. Moneda ca atare nu are sens. Acesta este doar un instrument pentru realizarea anumitor obiective și trebuie să înțelegem ce pot și, cel mai important, ceea ce nu pot. Tatăl meu mi-a spus: "În acest an ați câștigat zece dolari". În anul următor puteți câștiga cinci.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

24. Dacă nu vrei să te poticni mâine, spune adevărul astăzi. Educația occidentală este potrivită pentru una, cea estică pentru alta. Poți să spui: "Cu acest deget este mai bine să faci un lucru, asta e cealaltă." Dar întreaga mână este oricum mai bună.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

25. Americanul este ca un stejar: stă bine pe pământ, nu se îndoaie de vânt, iar dacă vântul suflă mai tare, se rupe. Persoana orientală este ca un bambus: se îndoaie de vânt, dar apoi se îndreaptă și devine chiar mai puternică decât înainte.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

26. Adunați toți marii învățători într-o singură cameră și ei vor fi de acord asupra tuturor lucrurilor din lume. Adunați-i pe ucenicii lor - și ei vor vorbi despre tot.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

27. Există o poveste chineză. În lume era un măcelar și avea un cuț care a rămas perfect ascuțit an după an. Când măcelarul a fost întrebat cum a reușit să țină lama în această stare, el a răspuns: "Eu urmăresc liniile osului". Nu încerc să-l taie, să-l rup și chiar să-l rezist cumva. În viață trebuie să mergi cu obstacole. Dacă încerci să le depășești - doar doare.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

28. Greutatea mea este de 70 de kilograme. Dacă nu pun un adversar în trei lovituri - am terminat. Eu folosesc ambele mâini și picioare și am bătut atât de repede încât trebuie să încetinesc, astfel încât camera să poată mișca mișcările. În primul meu început, oamenii tocmai au căzut la pământ și era absolut neobișnuit pe măsură ce i-am bătut.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

29. Baterea plăcilor și a cărămizilor este nonsens. Consiliul nu va da niciodată schimbări.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

30. Puterea mea provine din burtă. În ea - centrul de greutate, este o sursă de energie.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

31. Multe arte martiale arata foarte frumos, dar nu functioneaza deloc. Dacă o fată care cântărește 45 de kilograme este atașată, tot ce poate face este lovită din greu la unul dintre cele trei puncte: bulgări de oase, inghinale sau tibie. Și în acel moment trebuie să te lupți.

30 Declarațiile cele mai frapante ale lui Bruce Lee, se amestecă

32. Dacă iubiți viața, nu pierdeți timp, pentru că timpul este în care este făcută viața.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: