Schi alpin

Schi alpin

Federația rusă Alexander Khoroshilov a câștigat slalomul la etapa Cupei Mondiale. Rezultatul a fost deja numit istoric: rușii nu au câștigat "aur" în aceste competiții timp de treizeci și patru de ani.

În austriacul Schladming, a avut loc un eveniment cu adevărat istoric pentru întregul sport rusesc. Alexandru Khoroshilov a fost primul din istoria Rusiei și pentru prima dată din 1981 a devenit câștigător al Cupei Mondiale în schi alpin. Atletul nostru, în sumă de două încercări de slalom, a reușit să obțină avantajul italianului Stefano Gross și germanului Felix Neurotheter.

În schiurile de munte, nu am știut victoriile de 34 de ani. "Ultimul dintre Mohikans" a fost Alexander Zhirov, care în 1981 a devenit câștigătorul în slalomul gigant. De atunci, nici schiorii sovietici, nici rușii nu au reușit să obțină cel puțin câștigătorii etapelor KM. La Jocurile Olimpice de la Sochi în acest sport mingea a fost condusă de austrieci, elvețieni, italieni, americani. Cel mai bun rezultat este locul 14 - doar Alexandra Horoshilova în slalom.

În al doilea rând, italianul Stefano Gross a pierdut oa doua și patruzeci și patru sute. Aceasta este o mulțime: dacă comparați cu Formula-1, atunci este o victorie pe jumătate. Cel mai interesant lucru este că Khoroshilov însuși a făcut acest succes ca ceva obișnuit. Nu a alergat în jurul stadionului, nu a strigat la aparatul de fotografiat, a scuturat pur și simplu o victorie cu o victorie triumfătoare.

„Am fost impresionat de modul în care Alexander a trecut linia de sosire și a sărbătorit victoria doar o mică mișcare a mâinii, - a spus de victoria rușilor celebrul german Felix Neureuther, un câștigător multiplu al Cupei Mondiale -. Dacă aș fi câștigat doar prima sa victorie la Cupa Mondială, și chiar și cu un avantaj de 1,44 secunde, mi-ar face nebunie. Acum am respectat-o ​​și mai mult. "

Khoroshilov nu numai că are timp să bată înregistrările istorice, ci și el are oa doua învățământ superior. El studiază la departamentul de corespondență al Academiei Ruse a Serviciului de Stat, specializat în "avocat".

Dar, în timp ce sarcina sa principală este de a participa cu succes la Campionatul Mondial de schi alpin din SUA. El are toate șansele să intre din nou în istoria sportului rusesc.