179 - Repararea raftului de direcție renault megane 2

Salutări, prieteni!
Aici, în sfârșit, sunt gata să vă prezint un raport privind repararea rackului de direcție.
Simptomele reiki-ului uzat sunt: ​​S-au schimbat întreaga suspensie, iar baterea nu a dispărut și există un recul în volan pe umflături.





Pe scurt, deci =)

Am decis să scriu acest post, tk. pentru ultima oară foarte mult namudohalsya cu patria ei și încă nu psihanuv și nu a petrecut 15K ruble pentru șase părți.
Să începem cu o revizuire a acestui mecanism.
"Grebla" constă, de fapt, din grebla în sine, care este (1) un arbore cu dinți. La acest arbore, doar de la capete se înșurubează tijele și vârfurile de direcție.






Apoi vine arborele de direcție (2), care este înșurubat la cardanul servodirecției.
Arborele de direcție transmite mișcarea de rotație pe șina (1), datorită perechile elicoidale și se sprijină pe două rulment cu ace (a) și bilă (B), pentru care există locuri speciale în carcasă (5) din rack.
Sub numărul 3 din fotografie, așa numitul. un boghiu pentru reglarea coloanei arborelui (1) din partea stângă. Se compune dintr-un piston de presiune cu un inel de etanșare, în care este introdusă o placă de uzură din cauciuc. În corpul rackului, biscuiții sunt atrași cu ajutorul unei piulițe, care este numerotată cu 6, mai târziu.
Și la numărul 4 este bucla cea mai proastă, cu care toți au probleme. Nu da arborelui (1) o lovitură în dreapta.
Bucșa mea a fost deja reconstruită de Foxis313. pentru care îi mulțumim.
Pentru a instala rackul în carcasa manșonului, trebuie să puneți două inele de cauciuc în mărime.

Partea introductivă, cred că, puteți termina.
Apoi vom repara, de fapt.
pentru că Stativul este scos din masina destul de dificilă (40 de minute minim), cu botul să stea, slăbirea roților și sub-cadru, are sens să-l aducă la o dată în stare completă de lucru și să nu se limiteze la înlocuirea numai a manșonului. Să uităm de cel puțin 80-100 de mii de kilometri.

Demontare. Îndepărtăm șina din mașină, o prindem într-un viciu de dimensiuni adecvate.
Luați șurubul și șurubelnița Phillips. Înșurubați șurubul în etanșarea arborelui (2). Înșurubată într-un centimetru, luăm cleștele și scoatem șurubul de etanșare pentru șurub. Desurubăm șurubul. Îndreptați omentumul, lăsați-l deoparte.
Apoi, luăm pulverizatorul inelelor de blocare și eliminăm, de fapt, inelul de blocare al arborelui de direcție.

Scoateți elementul de fixare a inelului.

Apoi strângem tija arborelui de direcție într-un viciu și, cu o atingere ușoară a kiyanka de pe corpul rafturilor, scoatem arborele de direcție cu lagărul.
Luăm arborele 1 din corpul rack-ului. Scoateți bucșa 4 din corpul rafturii.
Deșurubăm piulița biscuiții (6), scoatem biscuiții.
Spalam toate detaliile curate.

Un rulment rămâne în corpul rack-ului și trebuie eliminat.

În fotografia făcută deja.

Am încercat mai întâi într-o manieră populară.
Am luat câteva șuruburi de la 10 la 13 mm și am încercat să le bat cu ei.
Forma șurubului este după cum urmează.

A încercat să ridice rulmentul și să-l intact.
Dar nu aici a fost. La rândul lui, a scos toate acele, bucăți de carcasă, iar inelul exterior a rămas înăuntru.
În general, a trebuit să forțez șina de pe partea din spate și să scot clipul.
Nu mai repede decât să fii făcut.

Drilled - bătut.
Degresat și acoperit șina cu sudură rece. Au plecat să se usuce pentru noapte. Este obligatoriu ciocanul unei bucăți de hârtie, orice pe scaunul rulmentului, astfel încât sudarea să nu fie înghețată acolo unde nu este necesară.
(Cred că nu toată lumea va ajunge la asta, așa că nu merită multă înfricoșătoare, deși dacă o face, știi ce să faci acum.)
Rulmentul arată astfel:

Talpa și dimensiunile sale.

Acum, puteți clăti în final corpul rack-ului și îl puteți curăța corespunzător.
E timpul să ne ocupăm de rulmentul arborelui de direcție.
Nu am stat la ceremonie. Singurul lucru este că există un inel de blocare unic. Se aseaza pe arborele de sub con. Ie înapoi nu poate fi livrat, dar nu este necesar mai ales =)
Tocmai l-am tăiat cu un ferăstrău. Apoi a scos cleștii din puț și le-a trimis la coșul de gunoi, fără să se uite la dimensiuni. Aici.
Prin distanțier, odată cu așezarea arborelui de direcție, a scăpat de ciocanul de la rulment. În timp ce zbura în găleată, a reușit să-și vadă numărul - 203 =)

Am cumpărat cel de-al 203-lea produs de NTN.

Îndepărtați cu grijă coapsa interioară, apăsați-o în arborele de direcție.
Am luat un inel de blocare cu diametrul (de 15 sau 16 mm), l-am pus pe ax și l-am pus deoparte pentru moment.

Apoi am luat mâneca (4). Își strânse o pereche de inele și-i scoase draga în trupul laturilor din partea dreaptă. Din belșug a inundat-o cu grăsime albastră Mobile 1.
Am luat arborele (1) din partea stângă a corpului rack-ului și l-am introdus cu o forță acidă în bucșă.
Am centrat arborele. Sa dovedit 26 mm pe fiecare parte, se scoate din carcasă.
A luat arborele de direcție, a lubrifiat-o abundent. Puneți lagărul acului pe capătul liber al arborelui
Ina 717 0028 00
Și, uita-te la fotografia poziției corecte a arborelui de direcție față de șină,

a desfasurat arborele de directie aproximativ 90 de grade in sens invers acelor de ceasornic, apoi a ciocnit bine arborele in coca cu un ciocan. Se răsucește din poziția inițială, astfel încât arborele care are viteza elicoidală să se rotească ușor și să se fixeze în poziție.
Este timpul să desenați partea stângă a arborelui (1). Și pentru asta, am nevoie de o piuliță, cu care am avut un incident. Anume - capul interior a întors 11. A trebuit să deșurubez piulița cu dalta și cheia de gaz.
În general, am luat o piuliță cu un tub de presă pentru 15 și un șurub M8. Îndreptați piulița în centru și înșurubați piulița 15 pe șurubul sudat întregul lucru.
Mai mult a fost necesar să lucrăm la un ascuțitor, că nuciul a acceptat acest tip.

Acum că aveți tot ce aveți nevoie, trebuie să colectați și să ajustați șina.
Am răsucit feroviar într-o parte, apoi pe cealaltă, și ca răsucire a ratat locul în care arborele (1) este presat suharom.
Apoi a pus rochia, arcul și strânse piulița.
El a pus un inel de fixare pe arborele de direcție și a bătut cu spatele cutia de umplutură. (Puteți unge etanșantul, în cazul în care gaura de la șurub.)
Ajustare.
Apropo, este potrivit și ca un diagnostic al noului reiki eliminat.
Răsturnăm până la capăt piulița biscuiții și o întoarcem la 180 de grade.
Deșurubăm șina spre dreapta - luăm capăt arborelui și începem să-l tragem lateral în raport cu corpul rack-ului. Dar, deoarece bucșa cu inel este capabilă să - arborele sta în loc ca lipit.
Acum rotiți arborele spre stânga. Și noi facem același lucru. Aici, arborele este atras de către crap.
Luăm arborele de direcție. Îl tragem în direcții diferite, iar rulmenții sunt noi și arborele nu se mișcă.
Arborele de direcție trebuie să fie strâns, dar totuși să se rotească manual.
Aici. Este timpul să strângeți forța și să vă puneți mașina.

Gata de instalare!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: