6 Motive pentru care încercăm să evităm durerea emoțională

6 Motive pentru care încercăm să evităm durerea emoțională

Viața oamenilor este foarte ocupată, plină de activitate constantă. Ne umplem viețile cu momente asociate cu realizări sau pur și simplu scufundate în divertisment pentru a evita tot ceea ce ne face să simțim durerea emoțională.







În același timp, uităm că durerea este un indicator. Acesta este un semnal că aveți nevoie de ceva pentru a face față. Durerea vă oferă inimii o invitație de a lăsa pe Dumnezeu și relațiile sănătoase să fie un canal pentru sănătate și vindecare. Dar am devenit profesioniști în evitarea durerii, așa că nu mai găsim nici un remediu pe care durerea ne poate aduce.

Mulți urmași ai lui Hristos nici măcar nu știu cum să vorbească despre durere. Vorbim atât de mult despre câștigătoare, dar suntem extrem de incomode vorbesc despre probleme care nu pot fi rezolvate într-o singură declarație rapidă. Sunt șocat când văd credincioșii care se confruntă cu dureri reale doar pentru a forța ceilalți, oamenii slabi se oprească și să arate compasiune, așa că au încercat să-i împace diferite clișee, citate superficiale din Scriptură și încurajare bodrenkim.

În munca mea, ajutând oamenii, văd durerea în fiecare zi. Cea mai mare problemă care vine în contact cu mulți alții în viață este aceea că cu durere, în mod corespunzător, de mult timp nu a putut să facă față. Prin urmare, oamenii nu primesc ajutor până când durerea nu devine atât de puternică încât ei nu pot funcționa în mod normal deloc, iar corpurile lor sunt distruse.

Unul dintre motivele pentru care pot ajuta oamenii să depășească durerea este că trebuie să fiu gata să mă confrunt cu propria mea durere. Dacă mă cunoști, poți să confirmi că nu-l port niciodată, dar am aflat că o astfel de durere nu poate fi ignorată. Unii oameni neagă sau ignoră durerea. Alții devin victime. Eu aleg să fiu învingător. Dar uneori trebuie să înfrunte această durere.

Deci, de ce evităm durerea? Iată câteva motive pentru aceasta:

6 Motive pentru care încercăm să evităm durerea emoțională

1. Am fost învățați că durerea este rea.

Prin urmare, mulți cred că recunoașterea durerii înseamnă slăbiciune și, prin urmare, eșec. În cultura noastră există o subterană subtilă, în care oamenii își refuză durerea sau devin o victimă. Există foarte puține motive să recunoaștem că este normal să fii în durere și să o depășești. Există nuggeturi de aur valoroase care se găsesc trecând prin vale. În depășire, găsim vârfuri de munte noi, la care n-am fi urcat niciodată, dacă nu am întâlnit durere.







2. Ne este teamă să ne confruntăm cu durere.

Cred că acesta este primul pe listă. Ne este frică să se confrunte cu durerea, sau pentru că ei cred că nu putem face cu ea, sau ne temem că ar putea provoca.

3. Ne urăsc vulnerabilitatea.

Ne place să ne trântim cu privire la succesele noastre, dar ne ascundem slăbiciunile și vulnerabilitatea noastră, ca și ciuma. Unii dintre cei cu care am lucrat au recunoscut că, uneori, ei au încercat să fie vulnerabile numai pentru a arăta că ei sunt făcuți de rușine sau umilit reacția oamenilor în jurul valorii. Ei au promis că nu vor mai împărți niciodată starea lor interioară. Durerea de la tratamentul rău, atunci când devii vulnerabilă, poate fi agresivă.

Cred că cea mai mare dificultate pentru comunitățile credinței este că am devenit locuri sigure pentru ca oamenii să-și depășească durerea. Nu apără natura victimei. Apel pentru perfecțiune - capacitatea de a depăși durerea - în timp ce conduce oamenii spre imaginea mântuirii. Aceasta necesită o relație autentică, un ritm mai lent și o inimă rezonabilă. Dacă nu există nici o rușine, vulnerabilitatea nu va apărea.

Când oamenii se simt condamnați, se ascund pentru a evita să fie vulnerabili. Mulți pastori și lideri, pe care i-am ajutat, nu pot supraviețui vindecarea lor complet, pentru că atmosfera în bisericile lor nu le permit acest lucru. Oamenii din întâlnirile lor pur și simplu nu pot auzi cum liderii lor depășesc durerea și lupta.

6 Motive pentru care încercăm să evităm durerea emoțională

4. Ne străduim pentru confort.

Dacă corpul este lăsat singur, acesta va rula de la durere la confort în orice situație. Nu trebuie să permitem acestui motiv să pătrundă în călătoria noastră spirituală, pentru că scopul principal al lui Dumnezeu pentru noi nu este confortul nostru. De fapt, cea mai mare parte a schimbării noastre constă în depășirea acestui proces incomod. Dar avem o credință evazivă că dacă există ceva în Dumnezeu, atunci ar trebui să i se dea cu ușurință. Noi, ca popor, suntem atât de binecuvântați încât nu apreciem dificultățile care duc la un progres. Cu toate acestea, unii dintre cei mai influenți oameni de pe planetă au depășit durerea profundă.

5. Unele lucruri din viață "lucrează pentru voi".

Dă-i pe cineva o slujbă bine plătită și câteva realizări și ei vor ignora durerea lor pentru o vreme. Bani, faimă și succes nu vor vindeca durerea, ci o ascund pentru o vreme, pentru a proteja persoana de a se ocupa de ea. Când se pare că viața "bate cheia", nu este nevoie să se abordeze problemele inimii. Așezați-vă o cafea cu o astfel de persoană și întrebați: "Ei bine, cum este inima ta în aceste zile?" Și nu va ști absolut ce să răspundă.

Portalul nostru Facebook:

6. Nu știm ce să facem cu durerea.

Repetăm ​​ceea ce am văzut și ce am învățat. De aceea, mulți dintre noi au asistat la faptul că părinții noștri nu s-au confruntat cu durerea lor și nu ne-au învățat acest lucru. Cred că lumea noastră cheamă la ajutor, dar din moment ce nu a fost învățat cum să facă față și să facă față durerii, el evită să se ocupe de ea. Este ușor să mușcați durerea și să continuați să trăiți așa pentru un timp. Dar până când avem anumite locuri sigure în care putem fi învățați cum să depășim această durere, vom vedea aceleași rezultate.

Nu cred că răspunsul la acest lucru este că am creat mai multe centre pentru tratamentul tulburărilor emoționale, deși acest lucru ar putea ajuta. Cred că biserica ar trebui să fie mai calificată să depășească durerile și problemele de viață la un nivel profund, pentru a ne putea ajuta reciproc în diferite moduri.

Abonați-vă la canalul nostru în Telegramă - @ieshuaorg







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: