25 Lecții de motivare de la Tony Robbins, Anthony Robbins în limba rusă

Din cartea lui Joey Lincoln "Cele mai mari lecții din viața lui Tony Robbins"

Dacă doriți să modificați starea de spirit, schimbați-vă starea de spirit.

Combinația dintre dorință și oportunitate produce ceea ce numim mult noroc.







Sunt numit adesea o persoană norocoasă, pentru că câștig o mulțime de concursuri, iar asta mă deranjează. Nu am noroc. Doar particip la toate competițiile pe care le văd pe drum. Îi cer oamenilor care se plâng că nu câștigă, indiferent dacă participă la așa ceva, răspunsul este nu. Nu am noroc, eu doar iau
maximul de fiecare ocazie care mi-a fost dată. Norocul vine la cei care luptă pentru el.

Lecția 3
Determinarea este o chemare trezită la voința omului.

Decisivitatea va fi foarte utilă, deoarece ajută la concentrarea asupra rezultatelor maxime. Găsiți ceea ce doriți și încercați în mod decisiv să o atingeți, amintiți-vă că numai tu o poți face. Uită-te la golurile din ochi.

Lecția 4
Acestea sunt deciziile voastre, nu condițiile, ele vă decid destinul.

Oamenii tind să învinovățească mediul în anumite circumstanțe. Veți găsi problema în sărăcie, boală și încă nu se știe ce te-a făcut astfel încât să fii ceea ce ești. Astfel de circumstanțe nu sunt cu siguranță simple, dar nu determină în vreun fel destinul tău. Doar deciziile voastre, alegerea voastră, viziunea voastră asupra vieții și a dorinței joacă un rol în propria voastră
succes. Învățând din condiții, dar nu-i lăsați să-și ia controlul asupra lor înșiși.

Lecția 5
Lucrurile nu contează. Vom înțelege totul.

Noi înșine am pus valoare în tot ceea ce trăim și nu trăim. Așa că creierul nostru înțelege lucrurile, fără asta nu am avea un sistem de identificare a obiectelor.

Lecția 6
Dacă credeți că aveți dreptate sau dacă credeți că vă înșelați, aveți dreptate.

Fiind încrezător în ceea ce vă susțineți gândul. Ține minte asta.
Este foarte dificil să schimbăm sistemul prejudecăților oamenilor. Ați fost vreodată sigur de ceva pe care ați fost dispus să-l jurați viața, dar asigurați-vă că vă înșelați? În acel moment, nu a existat nimic care să vă convingă de siguranță. Acesta este cât de puternic este sistemul nostru de prejudecăți și este foarte important să îl înțelegem în mod corect. În cazul în care
vrei să fii de succes, pozitiv, fericit, atunci trebuie să crezi cu toată inima ta. Ceea ce crezi în tine se va împlini. Numai tu poți da putere emoțiilor.

Lecția 7
Te provoc să-ți faci viața o operă de artă. Te provoc
se vor alătura numărului de persoane care trăiesc pe măsură ce sfătuiesc și fac așa cum fac
spun ei.

Cât de productivă trăiți viața? Este doar o schiță, un desen sau o operă de artă? Nu spune că vrei să faci ceva, fă-o. Găsiți oameni pe care îi admirați și inspirați, trăiți-vă viața așa cum trăiesc ei înșiși. Este plin și frumos.

Lecția 8
Controlați-vă emoțiile și începeți conștient și deliberat să vă împărtășiți zilnic
experiență.

Oamenii sunt creaturi emoționale, adesea controlate de inimă, nu de creier. Acest lucru nu este întotdeauna un lucru rău, dar poate duce la decizii greșite. Când luați decizii, încercați să faceți un pas înapoi și să evaluați, pe baza a ceea ce faceți, sentimente sau motive. Ambele sunt importante. Cred în oportunitatea de a trăi prin rațiune, având încredere în intuiția mea. afla
simți ce te scoate din tine și înțelegi cine și ce te face să te simți bine sau rău. Monitorizați-vă emoțiile zilnic. Mulți preferă să conducă un jurnal emoțional, care să dezvăluie adevărul comportamentului nostru, deoarece adesea acționăm subconștient.

Lecția 9
Creați-vă viziunea și nu lăsați pe alții, convingerile altora sau trecutul
influența rezultatul deciziei dvs.

Ai avut vreodată o placă de vizualizare? Acesta este unul dintre cele mai puternice mijloace pe calea atingerii scopului. Îl păstrez pe computer, dar poți să o faci cu un stilou și hârtie, dacă vrei. Vizualizați viitorul dorit și creați o carte de intenție utilizând imagini, imagini sau cuvinte. Plasați-l oriunde vedeți și






urmăriți în fiecare zi, concentrându-vă asupra a ceea ce doriți. Nu permiteți nimănui să vă influențeze cererile de viață.

Lecția 10
Oamenii nu sunt leneși. Au doar goluri slabe. Este vorba despre obiective care nu le inspiră.

Dacă vreți cu adevărat ceva, veți realiza acest lucru. Dacă aveți o predilecție pentru ceva și vă inspiră, acesta va deveni motorul în toate afacerile voastre.
În calitate de freelancer, sunt adesea întrebat - cât timp dorm dimineața. Răspunsul meu - Bineînțeles că nu! Îmi place să mă trezesc dimineața devreme și să încep să lucrez imediat. Dacă nu mă simt motivat, atunci cine? Găsiți-vă pasiunea, stabiliți obiective și inspirați din munca grea.

Lecția 11
Credința are puterea de a construi și puterea de a distruge.

Oamenii au o abilitate excelentă de a oferi o experiență de viață un sens care îi va lipsi de puterea lor sau de a salva literalmente o viață.
Când îți dai seama cât de puternic este creierul tău, vei vedea că poți crea pentru tine orice viață pe care o vrei.

Lecția 12
Cum pot trăi astăzi pentru a-mi crea mâine intenționată?

Trăiește în fiecare zi cu recunoștință pentru prezent, dar căutând spre viitor. Asigurați-vă că tot ceea ce faceți acum are o contribuție la un viitor mai bun. Nu pierdeți nici măcar un moment valoros al vieții.

Lecția 13
Singura călătorie imposibilă este una care nu a început niciodată.

După cum spune proverbul, călătoria începe cu un pas simplu. Dacă aveți un scop, începeți o călătorie pentru ao pune în aplicare sau va rămâne pentru totdeauna un vis de conducte. Numai tu poți începe călătoria, de ce să nu începi chiar acum.

Lecția 14
Prezenta decizie este determinată de faptul că a comis noi acțiuni. Dacă tu
inactiv, nu a fost luată nicio decizie.

Lecția 15
Soluția este o forță puternică. Deciziile formează soarta.

Ideea că deciziile luate vă pot schimba și restructura complet viitorul vă va ajuta să luați decizii mai bune și mai corecte. Învățați să aveți încredere în fapte și intuiție în luarea deciziilor, deoarece ambele sunt importante în acest proces.

Lecția 16
Construiești fiecare moment al zilei: cine ești, în ce crezi.

În fiecare secundă ți se dă oa doua șansă.
Nu fiți atașați de circumstanțele și opiniile altora, și chiar de al dumneavoastră. Poți fi orice.

Lecția 17
Filozofia vieții tale te face să nu-ți placă nimic altceva.

Convingerile tale influențează acțiunile tale, formându-te astfel pe tine și pe părerile altora despre tine.
Asigurați-vă că filozofia vieții voastre vă formează ca o persoană pozitivă și rămâneți întotdeauna pe voi înșivă.

Lecția 18
În viață aveți nevoie fie de inspirație, fie de dezamăgire.

A trăi o viață de sine mulțumită înseamnă a trăi în fiecare zi fără prea multă deranj.
O bună motivație pentru a obține mai mult din viață este inspirație. Dezamăgirea poate fi, de asemenea, o bună motivație, deoarece contribuie la dorința de a schimba circumstanțele actuale. Permiteți atât inspirației, cât și frustrării să lucreze pentru dvs. sau împotriva dvs.

Lecția 19
Cred că viața ne testează în mod constant pentru putere și cea mai bună răsplată
El așteaptă pe cineva care va arăta abilitatea neîncetată de a acționa până la sfârșit.

Nu renunta niciodata. De ce ar trebui lumea să vă dea ceva pentru ceea ce nu doriți să încercați?
Fii o persoană care este încrezător în succesul tău și privește cum reușește succesul în cele din urmă.

Lecția 20
Toată lumea are un trecut. Trecutul nu afectează viitorul, dacă nu trăiți prin el.

Nu mai trăiți din trecut și nu mai lăsați trecutul să dicteze viitorul. Aflați de la greșelile dvs. și eliberați-le.

Lecția 21
Tu devii ceea ce faci cel mai adesea.

Suntem ceea ce facem noi. Deci, dacă vrei să faci ceva și să fii ceva, fă-o până când ocupația devine un obicei. Dacă nu vrei să fii leneș și să realizezi mai mult, trebuie să elimini obiceiurile proaste din stilul tău de viață.
Mulți spun că pe parcursul zilei ar dori să gestioneze mai mult, dar încă mai petrec mult timp pe Internet sau în fața televizorului. Determinați ceea ce durează majoritatea timpului și întrebați-vă dacă vă aduce beneficii sau rău.

Lecția 22
Modificările sunt inevitabile. Progres - nu întotdeauna.

Din schimbările în viață nu se poate ascunde nicăieri, indiferent dacă vrem sau nu. Nu putem opri unele lucruri cum ar fi îmbătrânirea, de exemplu, și nu putem controla rezultatele acțiunilor altor oameni, influența lor asupra noastră. Dar putem transforma schimbările în trăsături pozitive, să crească cu ei și să învățăm de la ei. Asigurați-vă că trăiți ascendent, în mișcare numai
înainte și în progres.

Lecția 23
Dacă nu poți, trebuie. Dacă trebuie, poți.

În cele mai multe cazuri nu există "nu pot", există doar "nu vreau". Adesea folosim scuza de incapacitate de a face ceva pentru a evita ceva, dar noi nu o facem mai bine pe noi înșine. Inacțiunea nu aduce progrese, nu studiază limitele capacităților noastre. Avem un potențial mult mai mare decât credem noi. Nu spune că nu poți, fă-o.
Lecția 24
Cine sunteți acum? Cine ați decis să deveniți? Luați aceste decizii în mod conștient. Acceptați-le
cu atenție. Luați-le decisiv. Și apoi acționează.

Întotdeauna să fii mândru de ceea ce faci, pentru că pur și simplu faci asta - deja faci mai mult decât cei care nu fac nimic. Îmi amintesc pe cineva care a spus că nu va intra în sală până când nu este destul de subțire să meargă acolo și să nu se rușineze. M-a supărat. Am vorbit mult timp și l-am convins să plece. Câteva luni mai târziu a venit la mine pentru a spune:
Cât de bine se simt acum și cum nu cred că își făceau griji despre opiniile altora înainte.
El a spus că această experiență a fost motivantă și inspirată. A face ceva și de a acționa este mult mai bună decât să stați în jur și să vă mișcați în jur. Faceți doar un mic lucru în fiecare zi spre obiectivul dvs.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: