5 Lecții principale de la antrenamentul exclusivist Tony Robbins

5 Lecții principale de la antrenamentul exclusivist Tony Robbins

Tony Robbins este cel mai priceput antrenor și antrenor din lume. În coachingul său personal au fost 16 președinți de țări, Opra Winfrey, Andre Agassi, Donna Karan și mulți alți sportivi, politicieni și oameni de afaceri. Coaching-ul personal Tony Robbins este în valoare de 1 milion de dolari.







Cea mai costisitoare și mai profundă antrenament Tony Robbins - "Rendezvous with Fate" are loc doar de câteva ori pe an, iar costul de antrenament începe de la 5.000 $. Dacă nu intenționați să participați încă la acest eveniment de neuitat - vă ofer o scurtă trecere în revistă a tehnicilor și tehnicilor cele mai eficiente pe care Tony le învață timp de 6 zile de formare. Mai jos vă prezint traducerea articolului de la participantul direct al antrenamentului.

Deci, vom deschide ușor cortina și vom împărtăși secretele celui mai puternic eveniment de creștere personală din lume.

  • 1. Cui iubire v-ați dorit când erați copil și ce nevoi ați avut ca rezultat al acestui lucru?

Aceasta a fost una dintre principalele lecții de la începutul seminarului - ați apreciat dragostea tatălui sau a mamei dvs.? Ce personalitate ai trebuit să fii pentru a primi dragostea și aprobarea unuia dintre ei? Dacă ar fi să fie un sprijin și suport pentru mama ta, situat într-o depresiune, sau nu au fost în stare să-și apere punctul de vedere în fața militantismul lea tată, a cărui dragoste și respect ai încercat să câștige note bune la școală - cel mai probabil, încă mai trăiesc inconștient de aceeași model chiar devenind un adult. De asemenea, ați dobândit o serie de nevoi pe care încercați să le satisfaceți cu unul sau alt comportament care vă ajută să vă simțiți mai bine. Tony Robbins identifică 6 nevoi umane principale: dragoste și intimitate, stabilitate, diversitate (nouă), semnificație, dezvoltare și contribuție.

5 Lecții principale de la antrenamentul exclusivist Tony Robbins

Eu, ca mulți alți oameni, am apreciat cel mai mult stabilitatea și importanța. Iar când aceasta este forța principală, probabil că veți căuta numai situații în care puteți controla totul și unde vă veți simți importante și speciale. În centrul majorității deciziilor și comportamentului meu a fost dorința de a răspunde acestor două nevoi într-un fel sau altul. Prin urmare, chiar dacă ne gândim că obiectivul nostru, de exemplu: bani, pierdere în greutate sau relații extraordinare, sunt doar mijloacele pe care le folosim pentru a satisface nevoile noastre reale. Puteți avea toți banii din lume sau un corp perfect și totuși să fiți nemulțumiți, pentru că ceea ce aveți cu adevărat nevoie nu este ceea ce voi (în opinia lui Tony Robbins, pentru noi toți, în cele din urmă - simțiți-vă iubiți).

Tony învață că, chiar dacă ierarhia vechilor nevoi ar putea fi convenabilă pentru tine în anumite contexte ale vieții tale, ea poate împiedica progresul și dezvoltarea continuă. Prin urmare, întrebarea sa principală este: "Care sunt cele două nevoi cele mai importante pentru tine acum pentru a-ți schimba viața spre bine? Și dacă schimbi ierarhia nevoilor tale - ce se va schimba în viața ta? ".

Vorbind despre mine, a pune iubirea și afinitatea în loc de semnificație și a substitui stabilitatea pentru dezvoltare, a fost soluția care mă aduce mai aproape de viața pe care o doresc cu adevărat.

A fost o întrebare foarte valoroasă pentru mine. Unde vă aflați principalul obiectiv în viață? Cu ce ​​anume te concentrezi în mod constant? Întrebarea cheie este întrebarea pe care o întrebați în mod inconștient în mod constant în interiorul dvs. și care ghidează majoritatea deciziilor și strategiilor de viață.

Întrebarea mea cheie veche a fost: "Cum pot dovedi că sunt capabil și vrednic?".

M-am simțit că, dacă nu am făcut ceva mare în viața ta, sau dacă nu sunt super-succes - că viața mea ar fi lipsită de sens, și nu voi simți auto-a dat seama si respectat. Bun în această chestiune a fost că ma forțat să avansez și să construiesc standarde pentru mine la un nivel înalt. Rău în această chestiune a fost faptul că m-a supus unei mari presiuni și temeri că nu voi fi niciodată suficient de bun. Această întrebare mi-a fost dictată de nevoile mele de semnificație și de stabilitate menționate mai sus.







Noua mea întrebare este acum: "Cum mă pot prețui chiar mai mult în fiecare moment al vieții mele și cum pot aprecia mai mult providența și sprijinul lui Dumnezeu (Universul)?

Această nouă problemă cheie mă ajută să fie în stare de resurse, reduce anxietatea și dă un sentiment de calm, care vine prin sentimentul că am fost trimis la calea cea dreaptă, și cât de departe am mers în viața mea - este dovada că eu sunt într-adevăr capabil să - și Trebuie să apreciez acest lucru și mai mult atunci când sunt negativ.

  • 3. Eu ... ... orice frază pe care o adăugați după acest cuvânt este ceea ce veți deveni

Tony a sugerat să facem o afirmație specială - o frază sau o frază, care ar trebui să fie pronunțată cu voce tare în legătură cu fiziologia - de obicei după salturi active și întotdeauna în picioare. Tony este convins că acesta este cel mai puternic instrument pentru introducerea de noi idei despre el însuși, deoarece implică neurologie și fiziologie. El susține că doar știind - nu schimbă nimic, trebuie să CONDUCȚI cu voce tare ceea ce vrei să fii și cu o intensitate emoțională așa de mare încât să crezi în ceea ce spui. Am strigat mereu afirmațiile noastre și am fost rugați să le strigăm în timpul tuturor exercițiilor mobile în timpul antrenamentului și chiar înainte de culcare și după trezire. Exemplele care au dat lui Tony erau lungi și ritmice, dar pentru mine, am ales un simplu „Sunt sigur că - Sunt curajos - sunt tare“, deoarece acestea sunt exact calitățile pe care trebuie să le aibă pentru a trăi viața vreau pentru mine. Și am încercat să-i pronunț cu voce tare și cât de des posibil.

Pentru a vă stabili valorile, puteți să vă puneți o întrebare simplă - "Ce este cel mai important pentru mine în viață?". Această întrebare vă va conduce la ceea ce vă prețuiți cel mai mult - starea emoțională pe care o doriți mai mult. Puteți spune „familie, dragoste, bani ..“, dar dragostea este valoarea supremă la care aspiră, și de familie și bani - doar un mijloc de a face să vă simțiți această stare (de exemplu, dragoste, securitate, respect, fericire). Lecția de aici este că, de cele mai multe ori, oamenii își petrec toate eforturile și timpul pentru a obține bani, de exemplu, bani - în timp ce nu își ating dorințele adevărate (valori finale). Valorile mele personale, pe care le-am pus mai presus de toate, erau securitatea, apropierea și independența. Și era evident din modul în care am trăit viața mea. Am fost foarte atent cu banii pentru a avea securitate financiară și, de asemenea, mi-a garantat independența. Dar aceleasi valori ma mentinut in mod semnificativ de la realizari in alte domenii ale vietii. De exemplu, mi-a fost mereu teamă să-mi risc banii sau să-mi asum riscuri în afaceri. Acest lucru nu mi-a permis să realizez oportunități interesante. De asemenea, independența mea ma împiedicat, pentru că nu mi-a permis să accept ajutorul și sprijinul și m-au făcut prea mândri. Și nici nu-ți voi spune cât de multă relație personală în viața mea a rănit asta.

Deci, puneți-vă o întrebare - ce valori ar trebui să se afle la vârful ierarhiei valorilor dvs., pentru a construi viața pentru care vă străduiți? Și ce valori trebuie eliminate sau deloc? În cazul meu, am înlăturat stabilitatea și l-am înlocuit cu dezvoltarea. Am lăsat intimitatea și am adăugat jucăușă (din moment ce o mică distracție ar fi foarte binevenită în viața mea), precum și curajul (pentru a putea lua riscuri). Am înlăturat complet independența și am adăugat pasiune.

Tony a accentuat în mod deosebit faptul că, dacă este dificil să luăm o decizie, este pentru că nu suntem siguri sau nu ne cunoaștem valorile. Reevaluarea valorilor mele a fost foarte importantă pentru a înțelege clar ce lucruri și oportunități din viața mea vreau să devin mai deschise acum și din ce obiceiuri și modele vreau să renunț. Este mai ușor de zis decât de făcut, dar chiar și acceptarea și acceptarea acestor lucruri este primul pas pentru a începe o schimbare.

După ce am decis asupra valorilor noastre - Tony a explicat că noi toți creăm "reguli" speciale - care sunt convingeri despre ceea ce ar trebui să se întâmple astfel încât să putem satisface nevoile și valorile noastre de bază și să ne simțim bine .

De exemplu, pentru ca cineva să tind să se simtă dragostea de o altă persoană ar fi: „Noi trebuie să vorbim întotdeauna cele mai profunde subiecte intime, ar trebui să avem o mulțime de pasiune și acea persoană trebuie să-mi spună că mă iubește cel puțin 5 ori pe zi“ . Pe de altă parte, aceleași drepturi ale omului de a simți dragostea este: „Mă voi simți dragostea, ori de câte ori un iubit va răspunde la solicitările mele mici, de exemplu, să ia gunoiul sau să cumpere fructe pentru drum.“ Crezi că unul dintre cei doi va simți mai des iubirea? Întrebați-vă, poate că regulile dvs. complexe vă împiedică să vă simțiți mai fericit, mai iubit sau mai de succes decât ați putea?

Cel mai important lucru este că dacă vă construiți viața și regulile astfel încât acestea să depindă de lucruri pe care nu le puteți controla 100% - veți suferi în mod necesar.

De aceea, Tony ne-a cerut să facem noi reguli de viață care să ne permită să experimentăm emoții pozitive în fiecare zi. De exemplu, "Voi simți intimitatea ori de câte ori comunic deschis cu ceilalți sau ori de câte ori observ încălzirea și bunătatea în alte persoane". Cei mai mulți dintre noi au venit cu atât de multe moduri de a simți căi rele și atât de puține să se simtă foarte bine - că poți trăi o viață foarte mare succes și încă mai simt ca un eșec, din cauza tuturor normelor complexe pe care le inventat pentru tine. Deci, dacă doriți să se bucure de o mai multe emoții pozitive și sănătoase - schimba aceste lucruri (reguli) care trebuie să se întâmple pentru a vă simți bine și nu a fost atât de al naibii de greu să fii fericit.

La antrenament existau nenumărate instrumente și exerciții utile, însă aceste 5 lecții au devenit cele mai importante pentru mine.

Și, în final, câteva citate din training, care mi-au făcut o impresie foarte puternică:

  • Calitatea vieții tale este direct proporțională cu nivelul de diversitate (nou) pe care îl poți lua în viața ta
  • Dacă în orice zonă a vieții tale ești în durere - este doar un apel pentru creștere și dezvoltare în acest domeniu
  • Succesul fără simț al plinătății și împlinirii este un eșec uriaș
  • Nu vă puteți teama și fiți recunoscători în același timp.






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: