3 modalități de a îndrepta părul la domiciliu

Am păr curat de la natură. Cum visez la egal! Anterior, i-am îndreptat în mod regulat în cabină. Acum sunt în decret. Pentru a vizita saloanele nu este timp și, sincer vorbind, de asemenea.







Întrebarea a apărut repede: cum să îndrepți părul rapid și fără prea mult efort. Mi-am descoperit câteva căi care m-au ajutat cu adevărat. În fiecare zi nu-mi îndrept părul, dar înainte de sărbători și alte evenimente importante mă bucur de stilul bine îngrijit.

1. Masca de îndreptare cu oțet și ulei.

Această mască a fost sfătuită de mama mea. Și-a strâns parul în tinerețe. Pentru masca va fi nevoie de: 50 ml de oțet, diluat cu apă 1: 1, 2 lingurițe. l. ulei (de preferință ulei de măsline sau de migdale). Se amestecă bine toate ingredientele și se aplică pe toată lungimea părului. Țineți masca timp de aproximativ 20 de minute.

Deoarece masca este lichidă, curge. Trebuie să stocați pe prosoape. Am spălat masca cu apă caldă. Trebuie să așteptăm ca părul ei să se usuce puțin. Când parul meu este uscat, aplic oțet de cidru de mere de-a lungul întregii lungimi, diluat puțin cu apă și pieptănați-l cu grijă.

Desigur, nu puteți obține îndreptarea perfectă, dar părul devine mai direct și ascultător. Nu folosesc uscător de păr.







2. Hair styling folosind bere.

Multe fete știu că mijlocul popular pentru curlingul părului este berea. Același produs, așa cum sa dovedit, ajută la scăderea valului natural :)

În primul rând trebuie să vă spălați bine părul, apoi lăsați-l să se usuce. Berea caldă trebuie aplicată pe păr cu un burete, pieptănându-i cu atenție și apoi dând un pic mai mult timp pentru ca berea să fie absorbită.

În stadiul final folosesc uscătorul de păr: trag pieptenele de păr (cel mai bun din lemn, cu grămadă naturală). Îmi usuc părul, înclinându-mi capul în jos, așa că obțin un rezultat mai eficient.

3. Laminarea părului la domiciliu.

Această procedură este potrivită pentru cei care doresc să scape de bucle și cei care doresc să-și îmbunătățească părul. Veți avea nevoie de: gelatină, apă și cel mai comun șampon.

Iau un pachet de gelatină, amestec-o cu puțină apă caldă. Când masa devine uniformă, împărțiți-o în două părți și adăugați șamponul în proporții egale. Mai departe am pus o parte pe păr, am acoperit cu polietilenă și am înfășurat cu un prosop. Lăsați aproximativ o jumătate de oră. Atunci mă spăl.

3 modalități de a îndrepta părul la domiciliu

A doua etapă. În a doua jumătate a amestecului cu gelatină, adăugați gălbenuș și 1 lingură de zahăr. ulei (mă ia fie brusture sau măsline), se aplică pe toată lungimea și se lasă timp de 2 ore, după care am spălat cu șampon. Părul devine drept și strălucitor. Efectul este menținut până la următoarea spălare.

Aici sunt modalități atât de simple și care nu necesită cheltuieli speciale de a face părul mai direct pe care l-am descoperit pentru mine.

Trebuie să vă îndreptați părul? Cum și de câte ori faceți acest lucru?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: