6 sfaturi pentru a reîncărca fată Iman

Viața este plină de sufocări și coborâșuri, iar ultima, uneori, serios dăunează grav dispoziției noastre. În același timp, există metode simple, dar eficiente, care vă permit să depășiți astfel de perioade de declin. Iată câteva sfaturi pentru a vă ajuta să vă reîmprospătați Imanul.







1. Au hotărârea de a începe din nou

Desigur, ați auzit adesea: ar exista o dorință, dar o cale. Deși acest lucru sună trită, realitatea este aceasta: nimic nu se va schimba până când nu luați măsuri.

Totul începe cu tine: vrei să fii activ - și tu vei, și nimic nu te va opri, spune Allah. Doar Umple determinat să nu fie distras de dorințele pe termen scurt, cere duo pentru a ajuta la atingerea scopurilor lor - și veți vedea, totul va fi după cum doriți, și chiar mai bine, cu ajutorul lui Allah!

2. Nu disprețuiește rugăciunea

Orice s-ar întâmpla, chiar dacă nu vă puteți concentra în timpul rugăciunii, nu lăsați-o! Mai ales salatele fajr și isha. Abu Huraira, Allah să fie mulțumit de el, a raportat că Trimisul lui Allah, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, a spus: „Cele mai dificile rugăciuni pentru fățarnicii - Isha Fajr. În cazul în care numai ei știau că vor pierde, ei vor veni în curând la ei, chiar dacă a trebuit să se târască în genunchi „[Al-Bukhari si Muslim].

Nimeni nu vrea să fie un ipocrit. Amintiți-vă: nu sunteți unul dintre ei, încercați să vă întoarceți la trecutul vostru. În ordinea lucrurilor, uneori se odihnește din diferite activități pentru a începe să lucreze cu noi puteri, dar fii atent - nu lăsa obligatoriu. Niciodată!

3. Deschideți Coranul pe orice pagină pentru a afla că Allah, Sfânt și Mare, vrea să vă spună

Coranul este mâncare pentru fiecare suflet, lumină pentru inimă și îndrumare a căii directe. Allah, Sfânt și Mare, a spus: "Adevărat, acest Coran indică calea cea mai potrivită." Coranul, Sura 17 al-Isra "Pasajul de noapte", versetul 9.

Ori de câte ori te simți că ai pierdut puterea și performanța începe să scadă, apoi se tratează Coranul - și să găsească o cale de ieșire. Coranul explică modul de reîncărcare a lui Iman. Când deschideți, citiți cel puțin un verset și să caute îndrumare în acest verset - deoarece conducerea acolo, în fiecare verset din Coran.







4. Discutați cu o persoană religioasă.

Allah swt a spus: „Spune:„Dacă marea au fost de cerneală pentru cuvintele Domnului meu, aș fi rămas fără mare înainte de a alerga afară cuvintele Domnului meu, chiar dacă am adaugat un alt ca acesta“" Coranul, sură 18 Al -Kahf "Peștera", Ayat 109.

Cunoașterea lui Allah nu este limitată de nimic, așa cum a explicat el în acest exemplu. Uneori ne-ar găsi în Coran sau Sunnah sfatul concis, care ar întări credința noastră, și nu am găsit informații - poate pentru că suntem încă tineri și nu știu prea multe.

Vorbind cu o persoană religioasă înțeleaptă, ne putem spune o scurtă cale spre locul în care noi am fi călătorit de foarte mult timp. O astfel de conversație va contribui la înțelegerea a ceea ce trebuie făcut în mod precis pentru a putea fi recuperat.

5. Alegeți o zi aleatoare pentru post și pentru fapte bune

Ca nici un alt mod de închinare a lui Allah, El este Sfânt și Mare, postul dă un sentiment special de puritate spirituală.
Mulți musulmani rapid în Ramadan, și când pleacă, așteptând următoarea, uitând această purificare oportunitate excepțională. Muhammad ibn Abdullah ibn Abi Yaqub sa transferat de la Raja ibn Hive că Abu Umaamah a spus: „Am venit la Mesagerul lui Allah și a întrebat:“. Spune-mi ceva ce am putea învăța de la tine " El a răspuns: "Rapid, nu există nimic de genul acesta" [Sunan an-Nasai]. Postul stimulează excelent Iman, mai ales dacă este însoțit de fapte bune.

Încercați să oferiți o mână de ajutor oamenilor care ar putea cere lui Allah, să dea speranță celor care l-au pierdut, să zâmbească pe cei care sunt trist. Indescriptibil un sentiment de satisfacție atunci când sunteți postul și până la sfârșitul zilei sunteți jos cu oboseală, ajutându-i pe alții. Încearcă!

6. Citiți despre Paradise, vizualizați-o

Adaptarea la credința în această viață, vizualizați recompensa în următoarele: imaginați-vă Paradisul.

Imagines râu și palatele sale, se întâlni cu profeții și marele trecut musulmanilor cu cei dragi neprihăniți care au părăsit această lume, imaginați-vă o viață fără boli, nevoia de ceva pentru a lupta sau de a plăti, imaginați-vă, în cele din urmă, cât de bine te uiti, in sha Allah !

Abu Hurairah a spus că Profetul a spus: „Allah a spus:“ Am pregătit pentru sclavii mei drepte astfel de lucruri frumoase, care nu au văzut un ochi, care nu se aude nici o ureche, iar inima omului nu se poate gândi la asta "„[Al -Buhari]

Este această promisiune minunată nu un mare motivator pentru a vă oferi entuziasm și nu vă va încuraja să faceți mai mult?

Și, în final, amintiți-vă că perioadele de cădere a lui Iman sunt destul de normale și că toată lumea le are. Având în vedere sfaturile de mai sus, veți putea să vă descurcați mai bine cu ele.
Cel mai important lucru este să-ți dorești sincer schimbarea și să nu te atașezi de starea actuală.

Tradus special pentru revista "Muslim" cu productivemuslim.com







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: