5 Motive pentru bucuria de singurătate

Recent, îmi place foarte mult să fiu singur. Acest lucru se datorează treburilor domestice, îngrijirii copilului și a soțului.


Uneori, singuratatea cântărește asupra noastră, pentru că este prea lungă. Dar e așa de rău să fii singur? Voiam să vă scriu despre momentele pozitive ale singurătății.







1. Libertatea deplină de acțiune

Am trecut printr-o perioadă foarte dificilă de divorț cu soțul meu. Mi-a luat o vreme, ca orice altă persoană, să-mi dau seama de noul meu statut - singur. Trecând printr-un astfel de test, mi-am dat seama că există atâtea avantaje în starea de singurătate. Una dintre ele este libertatea absolută de acțiune.

Personal, sunt o persoană iubitoare de libertate, nu-mi place să fiu plasat într-un fel de cadru. Acest lucru mă face foarte neliniștit, mă simt ca o pasăre într-o cușcă. În căsătorie, uneori nu am putut face acele acțiuni sau acțiuni pe care aș vrea. Totuși, relațiile sunt obligații. Prin urmare, libertatea de acțiune este un mare plus de singurătate.

2. Grijă pentru tine

Orice spun femeile, încercăm să arătăm atrăgătoare pentru oamenii noștri. Pentru a face acest lucru, recurgem la diferite metode de îngrijire pentru ei înșiși. Unii dintre ei sunt destul de sacrilegi, de exemplu, depilarea. Cu toate acestea, de dragul frumuseții, toți tolerăm acest lucru.

În perioada de singurătate, vă puteți da o pauză în îngrijirea dumneavoastră. De exemplu, nu vă puteți bărbieri picioarele timp de două săptămâni sau să vă simțiți ca în sporturile întinse ale apartamentului. Acest lucru nu înseamnă că trebuie să vă începeți să vă scuturați. Dar, uneori, îți poți da o slăbiciune în ceea ce privește aspectul.







3. Să se angajeze în hobby-ul tău preferat

Încă mă gândesc cum nu mai am timp să fac ce-mi place. Uneori vreau să stau jos și să tricot sau tricot toată ziua. Vreau să învăț decoupage sau să stăpânească o altă tehnică creativă. Relațiile și familia noastră, femeile, în această încălcare, ca nu cool.

5 Motive pentru bucuria de singurătate

În loc să facem ceea ce iubim, gătim, spălăm, curățăm etc. Prin urmare, dacă ești singur, poți să te dedici în sfârșit hobby-ului tău preferat, la care nu ți-ai dat mâna când trăiai cu sufletul tău.

4. Pentru a merge la sfârșitul lumii

Aș vrea să mă pregătesc și să merg oriunde arata ochii mei! Toate acestea se pot face prin a fi singuri. În orice relație, încercăm să ne adaptăm partenerului, să planificăm o vacanță sau alte călătorii. De exemplu, un soț vrea să meargă în Crimeea, dar vreau să merg într-un oraș provincial. Sau vreau să merg atunci când iubitul meu nu reușește. Beneficiul este evident - planificați-vă concediul, fără a vă concentra pe opiniile și oportunitățile altcuiva.

5. Nu este nevoie să raportați

Cum pot să nu-mi plac aceste întrebări: "Cine a numit-o?", "Unde ai fost?", "Când vei fi?" Și tot așa. Desigur, de asemenea, pun întrebări similare unui bărbat, dar toate acestea nu se vor întâmpla când sunteți singuri. Uneori, astfel de fraze începe să fiarbă creierul :)

Singuratatea - statul, atunci când singur cu tine însuți poți fi atunci când vă puteți relaxa și de a trăi în plăcerea lor, pentru oricine, fără contabilitate și defensiv. Prin urmare, dacă sunteți singuri, nu vă supărați, profitați de asta pentru voi înșivă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: