25 Cele mai ciudate fobii

Cele mai exotice temeri pe care le întâmpină oamenii.

Suntem obișnuiți cu faptul că mulți oameni se tem de șerpi, păianjeni sau înălțimi, iar acest lucru este chiar de înțeles. Dar, uneori, există temeri foarte ciudate - cum ar fi teama de butoane sau baloane, care nu par atât de amuzante pentru cei care suferă de ei.






Înainte de a fi cele mai ciudate fobii umane, multe dintre acestea putând fi, de fapt, o tulburare gravă și provoacă mari probleme pentru persoană.

Hexacosyoyhexecontaghexafobia - frica de numărul 666
Atacul acestei boli a fost demonstrat în episodul "The Honking" al seriei animate Futurama. Apoi, Bender se temea să reflecteze în oglinda simbolurilor reflectate "0101100101" (666 în sistemul binar).
Există mai multe cazuri în care numărul de rute de transport a fost schimbat în alt număr pentru a evita acest lucru.

Hipopotomostrosesquipedalophobia - vorbeste de la sine - teama de cuvinte lungi

25 Cele mai ciudate fobii


Gnosisofobia (epistemofobia) - teama de a dobândi cunoștințe
Este logic faptul că 70% dintre persoanele care suferă de această fobie sunt rezidenți ai mega-orașelor și orașelor mari. Această fobie a fost găsită și în "copiii Mowgli", care au crescut în afara societății umane.

Hidrofobia - teama de transpirație și de răceală sau de teama de a deveni o sursă de miros neplăcut
Cei care suferă de această fobie poate invidie păsările - ei nu au glande sudoripare, precum și iepuri și porci nu transpira excretată.

Dextrofobia este o teamă a obiectelor situate în partea dreaptă a pacientului.
Rădăcinile bolii, aparent, merg în copilărie - când un om se aștepta la un pericol în dreapta.

Dorofobia - teama de a primi sau a face cadouri
Aceasta nu este probabil o fobie amuzantă, ci o problemă gravă care se bazează pe complexe și reproșuri pentru copii.

Kumpunofobia - teama de butoane

25 Cele mai ciudate fobii

Lacanofobia - teama de legume
Amețeală, amețeli și respirație rapidă pot apărea la cei care suferă de această tulburare la vederea legumelor. Mirosul este de asemenea insuportabil. Unii nu vor mânca și produsul de lângă care era o legume.

Nepophobia - teama de nori
De-a lungul timpului, pot lua alte forme și pot intra în frică de ceață sau de aer.

Omfalophobia - teama de butonul buric
Persoanele care suferă de această fobie, frica, atunci când cineva atinge buricul lor, și se tem să te atingi la buric altcuiva si uita-te la ei. Apariția acestei temeri se datorează adesea faptului că ombilicile sunt asociate cu cordonul ombilical și cu uterul mamei. Uneori omfalofobii se tem să se gândească chiar la ombilicile.







Ombrobobia - teama de ploaie

25 Cele mai ciudate fobii


Frica poate duce la un atac serios de panică. Se crede că teama de ploaie poate fi generat din mai multe motive, inclusiv faptul că copiii sunt adesea interzis să iasă în ploaie, adăugând că acestea se pot îmbolnăvi. În plus, ploaia este adesea asociată cu depresia.

Pentarterophobia - teama de soacra
Poate că a fost cauza multor anecdote, dar, de fapt, este un fel de frustrare atunci când o persoană pur și simplu nu este capabilă să comunice cu soacra sau soacra sa.

Pogonofobia - teama de barbă
Prezentator Jeremy Paxman (Jeremy Paxman) a acuzat pogonofobii Air Force după ce a fost criticat pentru apariția sa pe programul Newsnight cu barbă.

Papafobia - Teama de Papa
Un fenomen destul de rar. Este strâns legată de hierofobie (teama de preoți sau obiecte religioase). Această teamă, ca regulă, provine dintr-o traumă legată de Papă.

Triphobobia - teama de acumulare de găuri

25 Cele mai ciudate fobii


Persoanele care suferă de triphofobie se tem de obiecte cu multe găuri mici - sunt asociate cu pericolul. Deși acest tip de teamă nu este inclus în lista oficială a fobiilor, cu toate că, potrivit unor rapoarte, mii de oameni suferă.

Triphobobii se tem de obiecte cum ar fi faguri, bureți sau plante care au multe găuri mici. Simptomele triphofobiei pot fi greață, mâncărime și chiar atacuri de panică.

Hirofobiya - teama de a râde într-un mediu inadecvat (de exemplu, la înmormântare)
Mecanismul acestei frici este asociat cu reacția de protecție a corpului, care poate reacționa ciudat la o situație șocantă și poate fi protejată de o manifestare de bucurie.

Chronofobia - teama de timp
Un om bântuit de ideea de timp, suspans - „Când ceasul X“, „Eu cred că nu se va termina“, și frica de viitor, a vitezei de curgere de timp, reflecții în stilul „nu am avut timp (nu am timp)“ , "Cât timp am încă" și așa mai departe.
O persoană încetează să mai observe viața, toată atenția este concentrată asupra fluxului de timp și asupra anxietății, depresiei, care este legată de aceasta.

Filofobia - teama de a se îndrăgosti
Cu toate acestea, unii psihologi consideră filofobia o frică deghizată de respingere sau pur și simplu de îndoială de sine.

Selfphobia - o teamă de o egoie rea
Poate fi exprimată într-o lovitură isterică pentru a obține cel mai bun rezultat. De fapt, cazul este grav și poate duce la consecințe triste.

Reticent, publicați acest post cu o fotografie, pentru că eu sunt foarte timid. Dar permiteți-mi această înregistrare să fie memoria, stimulul și o mică înfrângere! La începutul lunii, am început să scap de greutate. Vyalenko, cu reticență. A început să meargă pe benzile de plastic. Apoi m-am luat bine. În general, contul pierderii normale active în greutate am 2 săptămâni. Ce avem? Dansuri active de 2 ori pe săptămână, cu o încălzire îngrozitoare pentru acum 11 sesiuni de masaj anticelulitic. Imaginea următoare "înainte" și "după".

Când ai fost însărcinată de mult timp, întreaga lume pare fabuloasă și tu în ea, cel puțin, o zână. Rotiți o astfel de zână. Ochii sunt strălucitori, zâmbetul este misterios, mersul ... Omitem mersul. Și tu aștepți. Și crezi că mănânci oa doua înghețată pe o bancă de parc! Un pic mai mult și aici este fericirea! Ai citit foarte mult, ai întrebat, îți poți imagina totul. Dar timpul trece ... si intelegi ... Gresit! Deci, o listă a ceea ce nu eram absolut pregătit.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: