2 Cap Song Song

Cartea Solomonului despre Solomon Capitolul 2

1 Eu sunt trandafirul lui Saron, crinul văilor!
2 Ca liliac între spini, iubita mea este printre fecioare.
3 Ca un măr de pomi păduți, iubitul meu este între tineri. În umbra ei îmi place să stau și fructele ei sunt dulce pentru laringele mele.






4 M-a adus în casa sărbătorii, și steagul său peste mine este iubire.
5 Mă întăriți cu vin, împrospătați-mă cu mere, căci sînt bolnav de dragoste.
6 Mâna stângă este sub capul meu, iar cel drept mă îmbrățișează.
7 Te jur, fiice ale Ierusalimului, cu spini sau căprioare de câmp: nu trezește și nu-ți deranjează pe iubitul tău, atâta timp cât își dorește.
8 Glasul iubitului meu! Acum, el merge, sări peste munți, sări peste dealuri.






9 Prietenul meu este ca o capră sau un cerb mic. Acum, el stă în spatele zidului nostru, se uită prin fereastră, clipește prin grătar.
10 Iubitul meu a început să-mi spună: "Scoală-te, iubirea mea, cea dreaptă!"
11 Iată, iarnă a trecut; ploaia a trecut, a încetat;
12 florile au apărut pe pământ; a venit vremea cântării și vocea porumbelului de țestoasă este auzită în țara noastră;
13 Smochinii și-au răspândit rinichii, iar viile, înflorite, fac tămâie. Veniți, dragostea mea, frumoasa mea, ieși!
14 Porumbeii mei într-o stâncă de stâncă sub stânca unei stânci! arată-mi fața ta, lasă-mă să-ți aud vocea, căci vocea ta este dulce și fața ta este plăcută.
15 Luați-ne pentru noi vulpile, vulpile care strică vii și vitele noastre în culori.
16 Preaiubitul meu este al Meu, și eu la el; el se hrănește printre crini.
17 În timp ce ziua respiră o răceală și umbrele fug, întoarceți-vă, fiți ca o capră sau un cerb tânăr în crăpăturile munților.

Realizat de uCoz







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: